Superekologiczny

Wiesław Litewski
Technologia BlueTEC zastosowana w Mercedesie klasy E sprawia, że jest on jednym z najbardziej ekologicznych samochodów na świecie.

Fot. Mercedes
Fot. Mercedes

Opracowana przez firmę DaimlerChrysler technologia BlueTEC zmniejsza emisję spalin emitowanych przez pojazdy z silnikiem diesla, zwłaszcza tlenków azotu. Udało się to osiągnąć poprzez zmniejszenie stopnia sprężania i zastosowanie specjalnych piezo-wtryskiwaczy. Poprawiono pracę turbosprężarki o zmiennej geometrii turbiny, zoptymalizowano regulację zawracania spalin i zastosowano ceramiczne świece żarowe, zapewniające szybki rozruch ze stanu zimnego w każdych warunkach przy zredukowanym sprężaniu.

Jako uzupełnienie przeróbek wewnętrznych w silniku zastosowano specjalny system końcowego oczyszczania spalin. Obejmuje on katalizator utleniania redukujący wydzielanie tlenku węgla (CO) i niedopalonych węglowodorów (HC), jak również filtr cząstek stałych dla silników diesla bez modyfikatorów. W przeciwieństwie do wartości CO2, takie składniki spalin jak tlenek azotu,

Fot. Mercedes
Fot. Mercedes

tlenek węgla, węglowodory czy pozostałości spalania w formie cząstek mogą być redukowane przez obróbkę końcową niekiedy aż do granic ich wykrywalności.

W tym miejscu wkracza innowacyjny, modułowy układ oczyszczania spalin BlueTEC. W przypadku pojazdów z silnikami diesla spełnia on warunki ekologicznej pracy i będzie w stanie także w przyszłości utrzymać planowane parametry graniczne. Oprócz E 300 BlueTEC wymagania normy Euro 5 obowiązującej od roku 2011 będą spełniane przez wszystkie przyszłe modele BlueTEC. W ten sposób BlueTEC stał się ważnym kamieniem milowym na drodze do redukcji CO2.

6-zaworowemu silnikowi w technologii BlueTEC o pojemności 3,0 l i mocy ?211 KM z momentem
obrotowym 540 Nm wystarcza jedynie 7,3 l oleju napędowego na 100 km przy ?wartościach emisji zdecydowanie poniżej przyszłych norm Euro. Prędkość maksymalna wynosi 244 km/h,
a przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 7,2 sekundy.

Fot. Mercedes
Fot. Mercedes

Mercedes E 300 BlueTEC zdobył tytuł "2007 World Green Car" - "Światowy Zielony Samochód Roku 2007". W roku 2005 stworzono tę proekologiczną kategorię w konkursie "World Car of the Year" jako odpowiedź na światowe trendy rynkowe oraz nowe wyzwania w przemyśle motoryzacyjnym. Dbałość o środowisko naturalne staje się kwestią coraz bardziej kluczową dla całego świata, a przemysł motoryzacyjny ma tu do odegrania olbrzymią rolę.

Fot. Mercedes
Fot. Mercedes

Jurorzy uznali, że Mercedes E 300 BlueTEC, określany przez swych twórców jako najczystszy diesel świata, zasługuje na ten zaszczytny tytuł za przecieranie szlaków ku superczystej technologii dieslowskiej, ale również za rozbudzenie zainteresowania samochodami napędzanymi przez ekonomiczne silniki wysokoprężne na rynku dotychczas unikającym napędu dieslowskiego
- w Stanach Zjednoczonych.

Samochód zapewnia przy tym bardzo dobrą pracę zawieszenia, komfort i elegancję we wnętrzu oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. W Polsce E 300 BlueTEC dostępny jest od pierwszego kwartału 2008 r.

Mercedes E300 BlueTEC został wybrany "Światowym Zielonym Samochodem Roku 2007"

Technologia BlueTEC znacznie zmniejsza emisję szkodliwych substancji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty