Prawo jazdy kategorii B1 - czym można jeździć, ile za kurs i egzamin

Karol Biela
Prawo jazdy kategorii B1 - szkolenie w microcarze
Prawo jazdy kategorii B1 - szkolenie w microcarze
Szesnastolatek z prawem jazdy kat. B1 może prowadzić małe auto, które rozpędza się do 100 km/h. Nie może to być zwykły samochód o zmniejszonej masie, ale specjalny pojazd. O tym, jakie wymogi musi spełniać i co trzeba zrobić, by uzyskać prawo jazdy kat. B1, piszemy w naszym poradniku.

Od stycznia ubiegłego roku posiadacz prawa jazdy kategorii B1 może kierowca czterokołowcami. Są to samochody, które spełniają wymogi unijnej homologacji kategorii L7e. Ich masa bez obciążenia nie może przekraczać 400 kg w przypadku aut do przewozu osób i 550 kg dla pojazdów przeznaczonych do transportu towarów. Maksymalna moc użyteczna silnika nie może przekraczać 15 kW/20,4 KM. Niektórzy producenci czterokołowców, nazywanych też mikrosamochodami, oferują auta rozpędzające się do 100 km/h. Nie można jednak jeździć nimi po autostradach ani drogach ekspresowych.

Z prawem jazdy kategorii B1 nie można natomiast prowadzić przerobionych samochodów osobowych, np. Fiatów 126p, Smartów czy Daihatsu Cuore. Nie spełniają one bowiem wymogu mocy silnika i są przypisane do innej kategorii homologacji. Posiadacz prawa jazdy kat. B1 może też prowadzić te same pojazdy, co osoba, która ma prawo jazdy kategorii AM. Są to motorowery o pojemności silnika do 50 ccm i czterokołowce lekkie, o masie własnej do 350 kg, jednostce napędowej do 50 ccm i prędkości maksymalnej 45 km/h. Uprawnienia kategorii AM może uzyskać już czternastolatek.

Chociaż minimalny wiek na uzyskanie prawa jazdy kategorii B1 wynosi 16 lat (ukończone w dniu egzaminu) to sam kurs można rozpocząć trzy miesiące wcześniej.

Zanim zapiszemy się do szkoły jazdy trzeba uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do kierowania pojazdami, co kosztuje 200 zł. Potem należy udać się z fotografią do starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu, by dostać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).

Niepełnoletni muszą dostarczyć pisemną zgodę rodziców lub opiekuna prawnego. Następnie trzeba zgłosić się z PKK do wybranej szkoły nauki jazdy.

Kurs na prawo jazdy kategorii B1 to minimum 30 godzin lekcyjnych teorii i 30 godzin zegarowych szkolenia praktycznego. W zależności od regionu ceny kursu kształtują się na poziomie 1300-1400 złotych, ale np. w Rzeszowie to tylko 1000 złotych

Po ukończeniu szkolenia kandydat na kierowcę udaje się do wybranego wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, by zapisać się na egzamin państwowy. Trzeba za niego zapłacić 200 złotych, z czego część teoretyczna kosztuje 30, a praktyczna 170 złotych.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B1 przeprowadza się w pojeździe, który zapewnia egzaminowany. Koszt udostępnienia przez szkołę jazdy takiego auta wynosi 150-200 złotych, ale nierzadko jest wliczony w cenę kursu. Przebieg egzaminu nie jest rejestrowany, bo w aucie nie ma kamer.

Zdany egzaminy teoretyczny jest ważny przez pół roku. Ale po zmianie przepisów 1 stycznia 2015 r. zaliczona "teoria" będzie ważna bezterminowo. Kierowca z prawem jazdy kategorii B1 ma łatwiejszą drogę do uprawnień kategorii B, pozwalających m.in. na prowadzenie aut osobowych. Aby je uzyskać, musi zdać tylko egzamin praktyczny. Aby do niego przystąpić, potrzebuje 20 godzin szkolenia praktycznego.

Kursy na prawo jazdy kategorii B1 nie cieszą się popularnością. Piotr Rogula, właściciel Rajdowej Szkoły Jazdy z Kielc, od roku jako jedyny w mieście oferuje takie kursy - Przez ten czas do egzaminu w WORD z tej kategorii przystąpiła jedna osoba - mówi.

Na polskim rynku nie ma dużego wyboru samochodów dla kierowców z prawem jazdy kategorii AM lub B1. Modele takich marek jak Ligier, Aixam, Microcar czy Chatenet nie są też tanie. Używane w zależności od rocznika i wyposażenia kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei np. nowy Aixam to wydatek nawet ponad 60 tysięcy złotych. Ubezpieczenie OC dla czterokołowca nie powinno kosztować więcej niż 300 zł.

Takie auto potrafi osiągnąć ponad 100 km/h i  zużywa od 3 do 6 litrów paliwa na 100 km/h. Wnętrze może pomieścić dwie lub cztery osoby, ale niektórzy nastolatkowie w ogóle nie biorą pod uwagę zakupu mikrosamochodu. Po zdanym egzaminie na prawo jazdy kategorii B1 jeżdżą zwykłymi samochodami osobowymi, za co grozi im tylko trzysta złotych mandatu i problemy z uzyskaniem odszkodowania z polisy auto-casco w razie wypadku.

Czterokołowce są dużo mniej bezpieczne od zwykłych samochodów. W czerwcu specjaliści z Euro NCAP poddali je testom zderzeniowym. Mikrosamochody wypadły bardzo słabo. Oprócz prawa jazdy kategorii AM i B1, niepełnoletni mogą uzyskać też uprawnienia kategorii A1. Pozwalają one na jazdę motocyklami o pojemności skokowej silnika wynoszącej 125 ccm, mocy 11 kW (15 KM) i stosunku mocy do masy wynoszącym 0,1 kW/kg. Aby je zrobić, trzeba skończyć 16 lat.

Video: materiał informacyjny marki Citroën

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty