Układ chłodzenia silnika w sezonie letnim. Mechanik wylicza o czym pamiętać

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Latem silniki samochodowe są narażone na działanie wysokich temperatur. Może dojść np. do przegrzania się silnika, a nawet jego trwałego uszkodzenia, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie układu chłodzenia
Latem silniki samochodowe są narażone na działanie wysokich temperatur. Może dojść np. do przegrzania się silnika, a nawet jego trwałego uszkodzenia, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie układu chłodzenia Materiały prasowe
Dla silnika samochodowego okres lata i wakacyjnych wyjazdów jest szczególnie wyczerpujący. Pełny bagażnik oraz pracująca na najwyższych obrotach klimatyzacja, w połączeniu z jazdą po gorącym asfalcie i w pełnym słońcu, nie zapewniają komfortowych warunków podróży. Z tego względu ważne jest, by w odpowiedni sposób zadbać o układ chłodzenia. Jak? Oto kilka wskazówek od ekspertów Q Service Castrol.

Latem silniki samochodowe są narażone na działanie wysokich temperatur. Może dojść np. do przegrzania się silnika, a nawet jego trwałego uszkodzenia, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie układu chłodzenia, którego głównym zadaniem jest utrzymanie optymalnej temperatury pracy napędu. Jakie kroki podjąć, aby nasz samochód przetrwał najgorętsze dni bez problemów?

Sprawdzenie stanu układu chłodzenia przed podróżą

Wybór odpowiedniego płynu chłodniczego to kluczowa kwestia. Powinien mieć odpowiednie właściwości termiczne oraz chronić przed korozją. Eksperci zalecają stosowanie preparatów wysokiej jakości od sprawdzonych producentów, które nie tylko skutecznie chłodzą, ale również zabezpieczają układ przed osadami i rdzą.

W przypadku gdy płyn jest brudny lub kierowca zauważy szybszy spadek jego poziomu niż zazwyczaj, może to wskazywać na pojawienie się wycieku. Warto również pod tym kątem regularnie weryfikować stan węży chłodniczych oraz radiatora. Niewłaściwa konserwacja płynu może w efekcie doprowadzić do przegrzania silnika bądź nawet trwałego uszkodzenia napędu.

- Warto przed każdą podróżą upewnić się, że w zbiorniczku na chłodziwo znajduje się odpowiednia ilość płynu. Co ważne, weryfikacja na zimnym silniku pozwoli uniknąć błędów. W przypadku ekstremalnych sytuacji, gdy dojdzie do rozszczelnienia układu podczas jazdy, najlepiej użyć wody destylowanej. Jest to jednak rozwiązanie doraźne i mimo wszystko konieczna będzie wizyta w warsztacie – wyjaśnia Paweł Zaręba, właściciel warsztatu Polauto w Markach, należącego do Q Service Castrol.

Pamiętaj o chłodnicy i termostacie

Chłodnica jest jednym z najważniejszych elementów układu chłodzenia. Z biegiem czasu na jej powierzchni mogą osadzać się zanieczyszczenia, które utrudniają wymianę ciepła. Regularne czyszczenie chłodnicy oraz używanie specjalnych preparatów do jej konserwacji pomoże utrzymać ją w optymalnym stanie.

Termostat z kolei reguluje przepływ płynu chłodniczego, a wentylator wspomaga jego chłodzenie. Niesprawny termostat może prowadzić do przegrzewania się silnika, a nieprawidłowo funkcjonujący wentylator będzie w niewystarczający sposób chłodził silnik.

Dlatego warto regularnie kontrolować ich stan i w razie potrzeby dokonywać napraw, najlepiej w sprawdzonym serwisie samochodowym.

ZOBACZ TAKŻE: Upał w samochodzie. Które elementy pojazdów psują się wtedy najczęściej?

- Odpowiednia dbałość o układ chłodzenia silnika to klucz do bezawaryjnej jazdy, zwłaszcza latem. Regularne przeglądy, odpowiednia konserwacja oraz stosowanie właściwych płynów chłodniczych stanowią podstawowe kroki, o których kierowca powinien pamiętać przed wakacyjnymi podróżami - podsumowuje Zaręba.

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty