Pierwszy w historii

Tomasz Szmandra
Robert Kubica jest pierwszym Polakiem w historii, który wystartuje w wyścigu Formuły 1. Już w najbliższą niedzielę na torze Hungaroring, nasz zawodnik zadebiutuje w najbardziej prestiżowej dyscyplinie sportu samochodowego.

Robert Kubica jest dopiero trzecim kierowcą z Europy wschodniej, który pojawi na samym szczycie sportu samochodowego. Wcześniej od niego byli tylko Czech Tomas Enge i Węgier Zsolt Baumgartner, którzy jednak nie odnieśli spektakularnych sukcesów.

Pochodzący z Krakowa Robert Kubica rozpoczął swoją przygodę ze sportem motorowym w wieku sześciu lat od kartingu. Jako 10-latek zdobył pierwszy tytuł mistrza Polski w kategorii Junior. Trzy lata później przeniósł się do Włoch, gdzie ta dyscyplina stoi na najwyższym poziomie, a w rywalizacji biorą udział zawodnicy z czołówki światowej.

W 1998 r. Kubica został pierwszym obcokrajowcem, który zdobył tytuł kartingowego mistrza Włoch, a oprócz tego wywalczył jeszcze wicemistrzostwo Europy.

Sukcesy w kartingu umożliwiły mu awans do wyścigów samochodowych. W latach 2001-2002 Polak startował w Formule Renault i już w drugim sezonie został wicemistrzem Włoch.

W 2003 r. wygrał swój debiutancki wyścig w Formule 3 na trudnym niemieckim torze Norisring. Rok później został sklasyfikowany na siódmym miejscu w mistrzostwach Euro Series i zajął drugą lokatę w Grand Prix Macau.

Przed sezonem 2005 Robert przeniósł się do hiszpańskiego zespołu Epsilon Euskadi. Startował w World Series by Renault, w której ścigają się samochody napędzane silnikami Renault V6 3,5 l. Kubica wygrał 4 wyścigi z 17 i z dużą przewagą w punktacji wywalczył tytuł mistrzowski.

Główną nagrodą były testy bolidu Formuły 1, które odbył 1 grudnia 2005 r. Kubica jeździł Renault R25 po torze w Barcelonie i według opinii fachowców, zaprezentował się bardzo dobrze.

Kiedy wydawało się, że tegoroczny sezon Robert spędzi w wyścigach kategorii GP2, które towarzyszą Grand Prix Formuły 1, przyszła sensacyjna wiadomość o podpisaniu kontraktu z zespołem BMW Sauber. Kubica otrzymał funkcję kierowcy testowego, który startuje podczas piątkowych treningów za kierowcą trzeciego samochodu wystawianego przez zespół. Dyrektor sportowy BMW, Mario Theissen powiedział wtedy - Śledziliśmy karierę Roberta i jesteśmy pod wrażeniem jego osiągnięć w ostatnich latach. Swoje sukcesy zawdzięcza głównie ciężkiej pracy, Jako kierowca testowy zespołu będzie mógł nabrać doświadczenia, jednocześnie pomagając nam w rozwoju samochodu.

Także Kubica był bardzo zadowolony - To dla mnie duża szansa  i zamierzam udowodnić, że zasłużyłem na tę posadę.

Jak się szybko okazało Robert od początku swoich występów na torach F1 należał do najszybszych. Niemal na każdym treningu uzyskiwał znakomite czasy, często lepsze niż nieporównywalnie bardziej doświadczeni mistrzowie. Jak dotąd był najszybszy w 7 sesjach treningowych.

Zastępstwo Jacquesa Villenuve’a podczas Grand Prix Węgier umożliwiło mu debiut w wyścigu Formuły 1 i kto wie, czy nie jest to początek wspaniałej kariery.