Peugeot 307 1.4 kontra Renault Megane II 1.4

Zdzisław Podbielski
Jeszcze nie tak dawno niedościgłym wzorem samochodu klasy średniej był Volkswagen Golf. Teraz ma on ok. 130 konkurentów, z których wybraliśmy dwa auta francuskie.

 

fot. autor
fot. autor

Peugeot 307 i Renault Megane II to zwycięzcy w różnych plebiscytach i konkursach. Model 307 otrzymał tytuł europejskiego "Samochodu Roku 2002", a Megane II ten sam tytuł przyznano za rok 2003. Jeśli jurorzy tak zacnego konkursu przyznali najwyższe wyróżnienia obu pojazdom, wydaje się, że można tylko powtórzyć ich werdykt i ... gratulować.

W konkursowych ocenach bierze się jednak pod uwagę wiele czynników, my skoncentrujemy się na walorach użytkowych w odniesieniu do ceny nabycia.

 

 

Cechy szczególne

fot. autor
fot. autor

Mają je oba pojazdy i nie tylko dlatego, że ich nadwozia opracowano od nowa. Nie mają nic wspólnego z pojęciem modernizacji lub, jak kto woli, face liftingu. Nadwozia z punktu widzenia konstrukcji są różne od poprzedników - w przypadku Peugeota od modelu 306, w przypadku Renault od modelu Megane I. Oba samochody są też szczególnymi modelami.

Firma Peugeot podkreślała, i znalazła potwierdzenie u użytkowników oraz specjalistów, że 307 budową nadwozia określił nową ideę hatchbacka, natomiast Megane II zaskoczyła nowatorską sylwetką nadwozia.

Tak więc ci nabywcy, którzy w samochodzie o długości niewiele przekraczającej 4 m poszukują obszernego wnętrza zbliżonego do tzw. minivanów, wybiorą Peugeota. Nabywcy, którzy chcą imponować niecodziennym, nawet rewolucyjnym wyglądem swojego auta, zadowolą się Renaultem.

 

Silnik

fot. Renault
fot. Renault

Do porównania wybraliśmy wersje samochodów z silnikami benzynowymi o pojemności skokowej 1.4 l. Są to jednostki napędowe o najmniejszej pojemności skokowej i najniższej mocy, spośród oferowanych do napędu obu modeli.

 

Jednostka Renault ma nowoczesną konstrukcję z dwoma wałkami rozrządu sterującymi 16-zaworami w 4 cylindrach. Początkowo silnik ten miał moc 98 KM, teraz również występuje w wersji z obniżoną mocą do 80 KM.
Silnik Peugeota 307 jest mniej nowoczesny, ma 8 zaworów w 4 cylindrach, rozwija mniejszą moc (75 KM) i nieco mniejszy moment obrotowy. Peugeot z tym silnikiem jest jeszcze w sprzedaży, ale od stycznia tego roku ta jednostka napędowa jest stopniowo zastępowana przez 16-zaworowy o mocy 88 KM.
 
Wrażenia z jazdy

fot. Renault
fot. Renault

Megane II jest bardziej dynamicznym samochodem.

Za to Peugeotem 307 jedzie się wygodniej. Wynika to z większej przestrzeni użytecznej i zawieszenia kół.

Pasażerowie siedzący z tyłu mają więcej miejsca w Peugeocie i dużo większy bagażnik, zwłaszcza po złożeniu tylnej kanapy.

W Renault zawieszenie zestrojono twardziej, aby uzyskać dobrą stateczność w ruchu. Rzeczywiście samochód mało przechyla się na ciasnych łukach, ale jest bardziej wrażliwy na nierówności nawierzchni.

Peugeot pod tym względem wypada korzystniej, jego zawieszenie to zaleta pojazdu - skutecznie tłumi nierówności nawierzchni, a jednocześnie dobrze stabilizuje pojazd. Nieco zwrotniejszym samochodem mającym o 0,6 m mniejszą średnicę zawracania (10,5 m) jest Renault.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty