Opel Zafira OPC

db
Udostępnij:
Produkowany od 1999 roku Opel Zafira został niedawno poddany modernizacji. Zmiany nie są zbyt duże, odświeżono nieco wygląd auta, inne są przednie i tylne światła, wprawny obserwator zauważy także nieco inny wlot powietrza do chłodnicy.
Opel Zafira OPC

Znacznie ważniejsza zmiana, to wprowadzenie do oferty modelu sygnowanego trzema literkami OPC. Pod tym, dla laika niewiele znaczącym kodem, kryje się Opel Performance Center, dział zajmujący się usportowionymi odmianami Opli. Oznaczenie to zastąpiło stosowane wcześniej literki GSi. 190-konny silnik zmienia rodzinne auto w prawdziwego wilka w owczej skórze. Kto będzie miał ochotę ścigać się z Zafirą OPC, musi dysponować naprawdę szybkim samochodem. Niewiele ponad 8 sekund od 0 do 100 km/h to najlepszy wynik wśród minivanów, kojarzących się raczej ze statecznym przemieszczaniem się z kompletem pasażerów na pokładzie, a nie wyścigami.
Zafira OPC bardzo spontanicznie reaguje na dodanie gazu, na szczęście nie zrezygnowano ze sportowo brzmiącego tłumika, podczas jazdy, zwłaszcza na wyższych obrotach, silnik Zafiry daje o sobie znać przyjemnym pomrukiem. Na szczęście nie jest on uciążliwy dla pasażerów, w razie potrzeby OPC można jeździć całkiem spokojnie, a wtedy o możliwościach auta przypominają tylko niskoprofilowe opony i hałas zawieszenia. Auto jest więc nieco bardziej wymagające niż inne wersje Zafiry, wymaga nieco mocniejszego złapania kierownicy i skupienia uwagi na prowadzeniu. Jednak tę, naszym zdaniem niezbyt wielką, niedogodność rekompensują znakomite osiągi.
W standardzie Zafira ma niemal wszystko - radioodtwarzacz ze sterowaniem przy kierownicy, system ESP, komputer pokładowy, elektrycznie sterowane szyby w przednich i tylnych drzwiach, klimatyzację, sześć poduszek gazowych, o centralnym ryglowaniu zamków czy wspomaganiu układu kierowniczego chyba nie trzeba wspominać. Na liście opcji są automatyczna klimatyzacja, reflektory ksenonowe, skórzana tapicerka, radio z telefonem komórkowym i tempomat. Nie za wiele, z drugiej jednak strony, automatyczna klimatyzacja w aucie za ponad 100 tys. zł powinna być w standardzie. Brakowało nam także szóstego biegu.
W modelu OPC pod maską znalazł się dwulitrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 190 KM. Gamę jednostek uzupełnia sześć innych silników, w tym dwa turbodiesle 2.0 DTI o mocy 100 KM i 2.2 DTI 125 KM i trzy jednostki benzynowe 1.6 100 KM, 1.8 125 KM i 2.2 147 KM. Ten sam silnik jest montowany także w Astrze Coupe i niedostępnej na naszym rynku Astrze Cabrio. Osiągi Zafiry, choć jest ona wyraźnie większa od Astry, są nieznacznie słabsze - sprint od 0 do 100 km/h trwa 8,2 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 220 km/h.
Zafira była pierwszym europejskim minivanem, który mieści siedmiu pasażerów. Teraz, gdy pojawili się już rywale (VW Touran, Renault Grand Scenic), Opel znów wyprzedził konkurencję, wprowadzając odmianę OPC. Auto kosztuje niewiele drożej niż Astra Coupe Turbo z takim samym silnikiem.
Opel Zafira a konkurencja

ModelOpel Zafira OPCVW Touran TDIToyota Corolla Verso
SilnikR4R4R4
Pojemność skokowa (cm sześc.)199819681794
Moc maks. (KM)192136135
Maks. moment obrotowy (Nm)250320170
Skrzynia biegówM/5M/6M/5
Hamulce przednie/tylneT/TT/TT/T
Objętość bagażnika (dm sześc.)600695415
Długość (mm)431743904240
Szerokość (mm)174217951710
Wysokość (mm)168416501610
Rozstaw osi (mm)269526752600
Masa własna (kg)154015601210
Prędkość maksymalna (km/h)220197185
Przyspieszenie 0-100 km/h (sek)8,210,69,9
Zużycie paliwa (l/100 km)
Miasto13,87,610
Poza miastem7,95,26,3
Średnie10,167,6

  
Wyposażenie

ModelOpel ZafiraVW Touran HighlineCorolla Verso Sol
Cena (zł)108 900102 00090 300
ABSSSS
Airbag kierowca/pasażerS/SS/SS/S
Poduszki boczneSSS
Wspomaganie kierownicySSS
Elektryczne szyby przód/tyłS/SS/SS/S
Centralne ryglowanie zamkówSSS
RadioSSS
KlimatyzacjaSSS
Aluminiowe felgiSSS

S - standard

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Metabo

Metabo Power Maxx BS Quick (600156500)

615,00 zł284,99 zł-54%
miejsce #2

DeWalt

DeWALT DCD777S2T

1 267,00 zł648,98 zł-49%
miejsce #3

Makita

Makita DF033DZ

281,52 zł188,78 zł-33%
miejsce #4

Black&Decker

Black&Decker Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa (BDCHD18-QW)

373,34 zł309,00 zł-17%
miejsce #5

Stanley

Stanley FMC625D2

463,00 zł
miejsce #6

Einhell

Einhell 4513914

209,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Premier zapowiada wzmożone kontrole

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie