Historyczny wynik Polaków na Rajdzie Dakar

(mp)
Kierowca quada Rafał Sonik zajął w Rajdzie Dakar 3. miejsce, a Krzysztof Hołowczyc za kierownicą samochodu uplasował się na 5. pozycji. To najlepsze w historii osiągnięcie naszych zawodników w Rajdzie Dakar.

Rafał Sonik od początku zawodów spisywał się doskonale. Po pierwszym etapie był 4., po drugim awansował na 2. pozycję, następnie znów spadł na 4. miejsce, by po siódmym etapie wskoczyć na 3. miejsce i utrzymać je do końca zawodów. Jest pierwszym Polakiem, który stanął na podium arcytrudnego Rajdu Dakar.

Krzysztof Hołowczyc jechał ze zmiennym szczęściem. Początkowo utrzymywał się w drugiej piątce generalnej klasyfikacji, by po 5. etapie spaść na 13. miejsce. Później udało mu się odrobić straty i systematycznie awansować. Na 10. odcinku specjalnym samochód Hołowczyca miał awarię, ale nie wpłynęło to poważnie na wynik Polaka. 12. etap okazał się udany dla reprezentanta Orlen Team bardzo udany. Miał 7. czas i po przygodach Carlosa Sainza (wypadek i wycofanie się z zawodów) oraz Nani Romy (poważna awaria auta) awansował na 5. miejsce, którego nie oddał aż do mety.

- Marzyłem o pierwszej dziesiątce, a zrobiła się pierwsza piątka! Mamy ogromną satysfakcję. Ciężki rajd, dużo przygód i strat, ale nawet gdybyśmy odliczyli wszystkie nasze straty wynikające z kłopotów technicznych, moglibyśmy być najwyżej na czwartym miejscu. Ten rajd po raz pierwszy przejechałem tempem dakarowym. Nie byłem kierowcą rajdowym, tylko byłem dakarowcem. Dlatego dojechałem do mety ze spokojem, można powiedzieć z uśmiechem na twarzy - powiedział Krzysztof Hołowczyc.

W klasyfikacji samochodów zwyciężył Giniel de Villiers. Jest on pierwszym kierowcą z RPA, który wygrał Dakar. Volkswagen ustrzelił dublet dzięki Markowi Millerowi, który przegrał z kolegą o niespełna dziewięć minut. To pierwszy dakarowy triumf odniesiony samochodem z silnikiem diesla. Volkswagen przerwał zwycięską serię Mitsubishi trwającą nieprzerwanie od 2001 roku.

Wśród motocyklistów od pierwszego etapu prowadził Hiszpan Marc Coma będąc zdecydowanie najlepszym zawodnikiem. Swojego kolegę z KTM Cyrila Despresa wyprzedził o prawie pół godziny. Polacy uplasowali się poza pierwszą 10.