Audi A4 kontra BMW 3

Dariusz Dobosz
Audi A4 Audi tworząc nowe A4 tylko nieznacznie zmieniło nadwozie. Charakterystyczna bryła tej prostej, ale eleganckiej limuzyny pozostała w zasadzie nietknięta, zajęto się za to detalami.Fot. Audi
Audi A4 Audi tworząc nowe A4 tylko nieznacznie zmieniło nadwozie. Charakterystyczna bryła tej prostej, ale eleganckiej limuzyny pozostała w zasadzie nietknięta, zajęto się za to detalami.Fot. Audi
Te dwa „średniaki” klasy premium często stawiane są naprzeciw siebie, bowiem stanowią czołówkę swojego segmentu. Teraz jest kolejna okazja, by porównać BMW 3 i Audi A4.
Audi A4 Audi tworząc nowe A4 tylko nieznacznie zmieniło nadwozie. Charakterystyczna bryła tej prostej, ale eleganckiej limuzyny pozostała w zasadzie
Audi A4

Audi tworząc nowe A4 tylko nieznacznie zmieniło nadwozie. Charakterystyczna bryła tej prostej, ale eleganckiej limuzyny pozostała w zasadzie nietknięta, zajęto się za to detalami.

Fot. Audi

To rzeczywiście bardzo dobry moment, bo mamy oto zupełnie nową generację A4 oraz najnowsze wydanie „trójki” po niedawnej modernizacji. W ubiegłym roku większym powodzeniem na polskim rynku cieszyło się BMW, ale teraz musi mierzyć się z rywalem zbudowanym niemal od podstaw. Odbieranie klientów Audi może okazać się dużo trudniejsze, bo obecna generacja „trójki” debiutowała przed czterema laty, a zmiany dokonane w ubiegłym roku miały raczej kosmetyczny charakter.

BMW 3 wciąż ma mocno opadającą ku przodowi pokrywę silnika i wyjątkowo wąski pas przedni. Królują na nim tradycyjne dla marki, dwie osłony wlotu powietrza do chłodnicy z dawien dawna zwane „nerkami”, oraz stykające się z nimi, charakterystyczne reflektory. W ramach liftingu zmodyfikowano kształt lamp oraz zderzaka. Teraz „trójka” wygląda jeszcze bardziej bojowo. Poza tym – bez zmian. Nadwozie ma kształt klina i jego tylny pas kończy się naprawdę wysoko. Dużą powierzchnię tylnej części zagospodarowano jednak bardzo pomysłowo, a najważniejszym elementem są na niej tylne lampy o oryginalnym wyglądzie. Potężny zderzak został delikatnie zmieniony podczas modernizacji.

Audi tworząc nowe A4 tylko nieznacznie zmieniło nadwozie. Charakterystyczna bryła tej prostej, ale eleganckiej limuzyny pozostała w zasadzie nietknięta, zajęto się za to detalami. Lusterka zewnętrzne przeniesiono poniżej linii okien. Osłona chłodnicy ma teraz wyrazisty, sześciokątny kształt, nowe są też reflektory przednie i tylne lampy. W obu przypadkach zostały one zwężone. Tak jak w całym nadwoziu królują w nich ostre linie. Krągłości jest teraz jak na lekarstwo, a jednak udało się obniżyć wartość współczynnika oporu powietrza (dla sedana 0,23). Jak widać A4 wpisał się doskonale w nowy trend koncernu Volkswagen, który poszedł w kierunku bardziej kanciastych nadwozi. Robi to nie zapominając o elegancji, czego przykładem jest właśnie nowe A4.

We wnętrzu Audi przeprowadzono małą rewolucję. A4 ma teraz deskę rozdzielczą zaprojektowaną na planie poziomych linii, tak jak w Q7 i Passacie VIII. Zamiast „guzikologii” jadący mają przed sobą pas wentylacyjno-klimatyzacyjny zajmujący całą szerokość auta. Jego kształtu nie zaburza centralna konsola, przebiegająca nisko i jakby wysuwająca się spod kokpitu. Zestaw wirtualnych wskaźników ma skromne rozmiary, ale ich czytelność jest bez zarzutu. Na wyświetlaczu między zegarami można śledzić wskazania nawigacji, także w genialnej grafice Google Earth, podobnie jak na przykład w luksusowym modelu A7. Świetnie wygląda też nowa kierownica. Co do przestronności to z przodu nie ma z nią problemów. Za pierwszym rzędem foteli miejsca jest dosyć pod warunkiem, że z przodu siedzą osoby o średnim wzroście. Choć w porównaniu z poprzednią generacją przybyło tu ponad 2 cm, to jednak wciąż można poczuć przestrzenny niedosyt. Co innego bagażnik, w nim miejsca jest pod dostatkiem.

BMW Serii 3 Za najtańsze BMW 3 w wersji sedan ze 136-konnym silnikiem 1.5 trzeba wyłożyć 126 200 zł. Fot. BMW
BMW Serii 3

Za najtańsze BMW 3 w wersji sedan ze 136-konnym silnikiem 1.5 trzeba wyłożyć 126 200 zł.

Fot. BMW

W przypadku „trójki” również poprawiono przestronność kabiny w stosunku do poprzednika. Wygląda to nieco lepiej niż w przypadku A4, ale nie ma mowy o istotnej przewadze. Gdy z przodu zasiądą wysocy osobnicy z tyłu robi się ciasno. Oba auta są pod tym względem bardzo podobne. Mają w końcu niemal identyczny rozstaw osi, różnica wynosi zaledwie 1 mm. Ich bagażniki mają tę samą pojemność. Deska rozdzielcza BMW 3 wygląda bardziej klasycznie, nie jest szczególnie nowatorska. W centralnej części oprócz panelu obsługi wentylacji i klimatyzacji znajdziemy zestaw przycisków do obsługi radia. Wszystko w dobrze znanych kształtach. Zestaw czterech zegarów też już był, wystarczy sięgnąć dwie generacje wstecz. Podobać może się oryginalna forma konsoli centralnej oraz wykończenie, prezentujące najwyższy poziom. Jakość wykonania wnętrza stoi na najwyższym poziomie, już samo przebywanie w „trójce” to duża przyjemność. Ale A4 nie odbiega pod tym względem od rywala. Materiały wykończeniowe i montaż stoją na równie wysokim poziomie, tak jak w „trójce” nie brakuje wysmakowanych detali. W obu autach zwracają uwagę niezwykle wygodne fotele (trochę lepsze w BMW) oraz skuteczne wytłumienie pracy silnika i podwozia. Zarówno „trójka” jak i A4 ujmują wysokim komfortem.

[page_break]

BMW Serii 3 Za najtańsze BMW 3 w wersji sedan ze 136-konnym silnikiem 1.5 trzeba wyłożyć 126 200 zł. Fot. BMW
BMW Serii 3

Za najtańsze BMW 3 w wersji sedan ze 136-konnym silnikiem 1.5 trzeba wyłożyć 126 200 zł.

Fot. BMW

Dla wielu osób to właśnie luksusowe wykończenie i ponadprzeciętny komfort jazdy decydują o przynależności samochodów do klasy premium. Ale to tylko część prawdy. Premium to również silniki i podwozia, które dają niezwykłą przyjemność z jazdy. Zarówno w BMW 3 jak i w Audi A4 właśnie to znajdujemy. Turbodiesle są mocne, elastyczne, mruczą sportowo i są gotowe na każdy rozkaz kierowcy. Mają identyczne wartości maksymalnej mocy i maksymalnego momentu obrotowego, dlatego różnice w osiągach i zużyciu paliwa są minimalne. Podwozia precyzyjnie prowadzą auta, skutecznie niwelują nierówności drogi i pozwalają w pełni wykorzystać duży potencjał silników. Układy kierownicze mają niemal sportową czułość, dając poczucie pełnego panowania nad autami. Zarówno w A4 jak i BMW3 można skorzystać z dobrodziejstw układu regulacji tłumienia amortyzatorów, który pozwala dopasować charakterystykę zawieszeń do stylu jazdy kierowcy i rodzaju nawierzchni. Ale taka przyjemność kosztuje odpowiednio 4750 i 4849 zł. Gdy zsumujemy wszystkie zalety podwozi to otrzymamy bliską ideału, silnikowo-podwoziową mieszankę, z którą aż żal się rozstawać. I wcale nie ma znaczenia, że Audi ma napęd na przednią, a BMW na tylną oś.

Audi A4 Audi tworząc nowe A4 tylko nieznacznie zmieniło nadwozie. Charakterystyczna bryła tej prostej, ale eleganckiej limuzyny pozostała w zasadzie
Audi A4

Audi tworząc nowe A4 tylko nieznacznie zmieniło nadwozie. Charakterystyczna bryła tej prostej, ale eleganckiej limuzyny pozostała w zasadzie nietknięta, zajęto się za to detalami.

Fot. Audi

W kwestii wyposażenia seryjnego nie spodziewajmy się szczególnych fajerwerków. A4, oprócz elementów ujętych w naszej tabeli dysponuje ksenonowymi reflektorami, „trójka” dorzuca z kolei elektroniczną blokadę mostu napędowego i bezkluczykowy system uruchamiania silnika. Oba auta dysponują układem kontroli trakcji oraz systemem rozpoznającym możliwość kolizji i ograniczającym jej skutki. Oczywiście w obu przypadkach można doposażyć samochód w liczne, technologiczne „cacka”, ale to już tylko za dopłatą. Seryjne wyposażenie jak widać nie usprawiedliwia sporo wyższej ceny Audi. Dodajmy, że najtańsze A4 ma silnik 1.4 TFSI o mocy 150 KM i kosztuje 130 800 zł. Za najtańsze BMW 3 w wersji sedan ze 136-konnym silnikiem 1.5 trzeba wyłożyć 126 200 zł. Także w tym przypadku BMW wygrywa ceną.

Wybrane dane techniczne

 

BMW 3 320d

Audi A4 2.0 TDI

Liczba cylindrów/zaworów/typ silnika

4/16/turbodiesel

4/16/turbodiesel

Pojemność skokowa (cm3)

1995

1968

Moc maksymalna (KM/obr/min)

190/4000

190/3800-4200

Maks. moment obr. (Nm/obr/min):

400/1750-2500

400/1750-3000

Przyspieszenie 0-100 km/h (s)

7,3

7,7

Prędkość maksymalna (km/h)

235

240

Pojemność bagażnika (l)

480

480

Pojemność zbiornika paliwa (l)

57

40

Średnie zużycie paliwa (l/100 km)

4,4-4,0

4,3

Długość/szerokość/wysokość (cm)

463,3/181,1/142,9

472,6/184,2/142,7

Rozstaw osi (cm)

281

282

Masa własna (kg)

1505

1525

Gwarancja mechaniczna/perforacyjna (lata)

2/12

3/12

Cena (zł)

od 155 000

od 163 600

Utrata wartości po 3 latach (%)

 

 

 

Wybrane wyposażenie seryjne

 

BMW 3 320d

Audi A4 2.0 TDI

Poduszki powietrzne

6

6

Układ ABS

S

S

Układ ESP

S

S

Wspomaganie układu kierowniczego

S

S

Centralny zamek

S

S

Elektrycznie sterowane szyby p/t

S/S

S/S

Lusterka zewnętrzne sterowane elektr

 

S

Klimatyzacja manualna/automatyczna

-/S

-/S

Radioodtwarzacz /CD/MP3

S/-/S

S/-/S

S  wyposażenie standardowe

O wyposażenie za dopłatą

-   wyposażenie niedostępne

*   opcje dostępne w pakietach wyposażeniowych

 

Nasza ocena

 

BMW 3 320d

Audi A4 2.0 TDI

Przestronność wnętrza

+

+

Silnik

+

+

Osiągi

+

+

Podwozie

+

+

Poziom hałasu (odczuwalny)

+

+

Zużycie paliwa

+

+

Wyposażenie

+

+

Cena

+

 

Wynik końcowy

++++++++ (8)

+++++++ (7)

 Podsumowanie

Audi A4 i BMW 3 z mocnymi turbodieslami pod maską prezentują bardzo podobny poziom niemal pod każdym względem. Mają nawet kilka identycznych lub bardzo zbliżonych parametrów. Pod względem osiągów, prowadzenia, komfortu i jakości wykonania remis byłby najbardziej sprawiedliwym wynikiem. Może z lekkim wskazaniem na BMW, z uwagi na wyjątkowo dobre prowadzenie. Ale o końcowym rozstrzygnięciu zadecydowała cena, sporo korzystniejsza w przypadku „trójki”. Audi A4 jest bardzo udanym autem pozostawiającym jak najlepsze wrażenia, ale dlaczego jest o ponad 8000 zł droższy od równie dobrego BMW 3 ?

Motoshow w Piotrkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie