Sposoby na rozliczenie się z systemem viaTOLL

(pp) źródło: Gazeta Prawna
Już 1 lipca 2011 roku zostanie uruchomiony nowy system poboru opłat za przejazd drogami od pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Uzytkownicy takich pojazdów mają do wyboru aż trzy formy rozliczenia: pre-paid (przed rozpoczęciem trasy), post-paid (po zakończeniu trasy) oraz używając kart paliwowych.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Rejestrując się w elektronicznym systemie viaTOLL, mamy do wyboru dwie pierwsze opcje. Decydując się na jedną z nich, powinniśmy dokładnie przemyśleć naszą decyzję, ponieważ zmiana formy rozliczenia w późniejszym czasie może okazać się bardzo trudnym i czasochłonnym zadaniem.

**CZYTAJ TAKŻE

Uwaga na oszustów podszywających się pod viaTOLL
Opóźnienia przy wdrażaniu systemu viaTOLL

**

W przypadku opłat typu pre-paid, doładowujemy urządzenie viaBOX (którego koszt wynosi około 120 złotych) wybraną przez nas wcześniej kwotą. Mijając na trasie przejazdu kolejne bramownice, stan konta będzie automatycznie pomniejszał się o kwotę należną za przejazd. Użytkowanie tego systemu przypomina korzystanie z telefonu komórkowego na kartę. Doładować viaBOX można w dowolnym momencie, a minimalna kwota doładowania wynosi 120 zł.

Ten rodzaj płatności wymaga od kierowców wożenia ze sobą gotówki, a także gromadzenia dowodów wpłaty, dlatego też z pewnością znajdzie ona najwięcej zwolenników wśród mniejszych firm, których pojazdy tylko sporadycznie korzystają z płatnych odcinków dróg.

Drugie rozwiązanie, post-paid, także opiera się na wyliczeniach urządzenia viaBOX. Jednak w tym przypadku, mijając kolejne bramownice, urządzenie gromadzi i wysyła dane dotyczące wysokości opłat. Na ich podstawie użytkownik urządzenia otrzymuje fakturę po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

**CZYTAJ TAKŻE

29 bramownic viaTOLL na Pomorzu
Winiety się skończyły, a viaTOLL jeszcze nie działa

**

Takie rozwiązanie wymaga jednak przedstawienia bezpośrednio u operatora systemu viaTOLL gwarancji bankowych. Jest to rodzaj zabezpieczenia, na wypadek gdyby użytkownik nie uregulował którejś z faktur.

Fot. ViaTOLL
Fot. ViaTOLL

Alternatywą dla tych rozwiązań jest skorzystanie z usług operatorów kart paliwowych. Zapewniają oni pełną obsługę systemu viaTOLL. Co więcej, w przypadku korzystania z tego rozwiązania, nie jest wymagane przedstawienie zabezpieczenia finansowego. Czas wymagany na opłacenie faktury wynosi 21 dni. Dodatkowo użytkownicy korzystający z tych kart mogą np. monitorować trasę przejazdu swoich pojazdów.

Taka wygoda ma oczywiście swoją cenę. Operatorzy kart paliwowych pobierają prowizję. Jest ona negocjowana z każdym klientem indywidualnie, ale z reguły nie przekracza 3 proc. od wartości faktury.

System viaTOLL akceptuje karty paliwowe następujących operatorów: DKV, BP/Aral, ENI/AGIP, OMV, Statoil i UTA.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty