Koniec taryfy ulgowej na autostradzie A4 Kraków - Katowice. Kierowcy korzystający z aplikacji zapłacą więcej

Krzysztof Kadaś
Kierowcy korzystający z aplikacji nie zapłacą już niższej stawki za przejazd autostradą A4
Kierowcy korzystający z aplikacji nie zapłacą już niższej stawki za przejazd autostradą A4 Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków - Katowice pojazdami kategorii 1, do której należą samochody osobowe o dwóch osiach, trzeba obecnie zapłacić 30 zł. Część z kierowców mogła do tej pory zaoszczędzić korzystając z płatności automatycznych (A4Go, Telepass i videotolling). Ta możliwość wkrótce się skończy.

Opłaty dla samochodów osobowych na autostradzie A4 Kraków - Katowice

Kierowcy poruszający się samochodami osobowymi autostradą A4 Kraków - Katowice płacą na każdej bramce 15 zł, co oznacza, że pokonanie całego ok. 50-kilometrowego odcinka autostrady kosztuje 30 zł. Część kierowców korzysta z płatności automatycznych, np. z aplikacji bankowych lub innych, jak Autopay czy SkyCash, w których należy podać numer rejestracyjny swojego samochodu i kartę płatniczą przeznaczoną do opłacenia przejazdu. W ten sposób kierowcy mogli do tej pory zaoszczędzić, płacąc na każdej bramce 13 zł, a przejazd całym odcinkiem z Krakowa do Katowic kosztował 26 zł.

Płatności za pomocą aplikacji za przejazd A4

Kierowcy korzystający z płatności automatycznych, podjeżdżają pod odpowiednio oznaczone bramki na autostradzie, a kamery odczytują numery rejestracyjne. Kiedy system poboru sprawdzi, że pojazd z konkretną tablicą został zarejestrowany, podnosi się szlaban. Do tych bramek najczęściej są najmniejsze kolejki, a przejazd odbywa się znacznie szybciej i płynniej niż w przypadku płatności dokonywanych u kasjera. Dodatkową motywacją dla kierowców, aby wybierali tę metodę płatności, była również niższa opłata. Niestety, ta możliwość wkrótce się skończy.

Jak poinformował Stalexport Autostrada Małopolska S.A., czyli koncesjonariusz autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków, od 16 stycznia 2024 roku stawka opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle), pobieranej na każdym placu poboru opłat (tj. w Mysłowicach i w Balicach) wyniesie 15 złotych niezależnie od sposobu jej uiszczania. Oznacza to, że zniknie preferencyjna stawka dla kierowców korzystających z aplikacji.

Jedyną opcją zaoszczędzenia na przejeździe autostradą, pozostaje zakup impulsów A4Go do 15 stycznia.

Termin ważności impulsów A4Go zakupionych w opcji prepaid w terminie do 15 stycznia 2024 r. nie ulega zmianie (730 dni od daty zakupu) i nie będą wymagane dopłaty do tych impulsów.

A4Go to urządzenie pokładowe, które można wypożyczyć, a następnie przykleić do przedniej szyby auta i korzystać z przejazdu szybkimi bramkami dla płatności automatycznych.

Od 16 stycznia 2024 r. opłata za pakiet 20 impulsów tj. przejazdów A4 Katowice-Kraków pojazdami kategorii 1 (z wyłączeniem motocykli) wynosić będzie 300 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty