Z pomocą satelity

Michał Grygier
Fot. Tomasz Szmandra
Fot. Tomasz Szmandra
Dawniej drogi, mało użyteczny gadżet. Dziś przystępny cenowo, bardzo pomocny towarzysz podróży. Nawigacja satelitarna stała się popularnym elementem wyposażenia samochodu.

 

Jeszcze kilka lat temu wybór urządzeń do nawigacji samochodowej był bardzo skromny. Działało zaledwie kilka firm oferujących taki sprzęt. Jednak wyłącznie za naszą zachodnią granicą oraz w Stanach Zjednoczonych. Polska, według nawigacji, w dalszym ciągu była obszarem... pustynnym. Map albo nie było, albo były bardzo niedoskonałe.

Fot. Tomasz Szmandra
Fot. Tomasz Szmandra

 

Dzisiaj sytuacja jest już znacznie inna. Nasz rynek został dosłownie zalany tymi urządzeniami. Ceny spadły, sprzęt zyskał na atrakcyjności, a mapy stały się dokładniejsze. W 2007 roku liczba nabywców nawigacji wzrosła aż o 46 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Sprzedaż samych urządzeń była ponad trzykrotnie większa, niż całego samochodowego sprzętu audio! Według ostatnich badań, w Polsce jest w użyciu ponad 120 tys. urządzeń do nawigacji. A tegoroczne analizy przewidują, że rynek powiększy się dwukrotnie.

 

Konkurencja powoduje, że ceny stają się więcej, niż atrakcyjne. W dodatku jakość sprzętu i map drogowych różnych producentów się wyrównuje, co za tym idzie, oferują całą masę funkcji dodatkowych, czasem niepotrzebnych "bajerów". Zatem, co jeszcze potrafi nasza nawigacja? Oprócz nawigowania, systemy pozwalają: odtwarzać pliki multimedialne, czyli filmy oraz pliki MP3, a nawet przeglądać zdjęcia. Na wyposażeniu, już praktycznie standardowym, znajduje się również Bluetooth. Można też czytać i pisać SMS-y.

 

Niektóre są przydatne, inne po chwilowej zabawie zostaną bezpowrotnie zapomniane. Ciekawym rozwiązaniem jest również, w przypadku urządzeń Naviflash, odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej, czy dzięki odbiornikom TMC - radiowych informacji o korkach, czy utrudnieniach w ruchu. W Polsce ten system jeszcze nie działa, ale w Europie Zachodniej sprawdza się doskonale. Przydatna, szczególnie dla osób sporo podróżujących, jest funkcja aktualizacji lokalizacji fotoradarów w całej Europie. Aktualizowana czasem co 7 dni! Wzrasta również zainteresowanie taką funkcją jak datalogger, która zapamiętuje przebytą trasę.

 

W przypadku zakupu takiego urządzenia, trzeba się więc zastanowić, o co tak naprawdę nam chodzi i jakie są nasze potrzeby.

 

Jeszcze rok temu zakup nawigacji samochodowej równał się uszczupleniem portfela o minimum 1500-2000 zł. Choć, najdroższe systemy nawigacji samochodowej, to wciąż koszt 10-13 tysięcy złotych! Obecnie nie dość, że można wybierać wśród ofert największych producentów, to bardzo prawdopodobne jest, że otrzymamy komplet np. map całej Europy.

 

A właśnie jakość mapy, często określa cenę całego systemu. O ile rodzime firmy stawiają na ulepszanie map, (gdyż te w dalszym ciągu nie dorównują zachodnim), o tyle zagraniczni producenci stawiają przede wszystkim na wizualne atrakcje. Ekrany LCD stają się zatem większe,

Fot. Tomasz Szmandra
Fot. Tomasz Szmandra

jak w przypadku Blaupunkta, JVC, czy Sony - ich matryce posiadają przekątną od 4 cali wzwyż. Przy standardzie 3,5 cala. Ekran niekiedy pokrywa się specjalną powłoką antyrefleksyjną, która niweluje działanie promieni słonecznych, przez co można się bardziej skupić na jeździe, co w znaczny sposób wpływa na bezpieczeństwo.

 

Jak wybrać nawigację?

 

Wiele zależy od systemu graficznego menu. Nie zawsze duży ekran oznacza czytelne menu. Mapy. Warto pamiętać, że jedynie kilku producentów oferuje dokładne mapy. Warto więc zwrócić, kto jest ich producentem. Te dotyczące krajów Europy Zachodniej, nie są aż tak istotne, gdyż większość jest wysokiej klasy, bez względu na producenta. Warto sprawdzić, czy mapa może być wyświetlana w trybie 3D, czy tylko 2D.

 

Ważna jest również zgodność danej mapy z naszym urządzeniem - nie zawsze urządzenie pracuje stabilnie z określoną mapą. Ważny jest też, sam rodzaj montażu, choć dziś większość nawigacji można swobodnie przenosić do innego auta. Sprawdźmy certyfikaty bezpieczeństwa i serwis po sprzedażowy. Czasem konieczne jest wyjaśnienie kilku frapujących wątpliwości oraz jak szybko będą usuwane ewentualne usterki. I przede wszystkim, nie przepłacaj!

 

Dobierz odpowiednią nawigację. Nie zapatruj się w "bajery", za które dodatkowo zapłacisz, a na co dzień nie będziesz z nich korzystał. Przede wszystkim, pytaj o jak najdokładniejsze mapy! Bez nich, najlepsza nawet nawigacja samochodowa, pozostanie jedynie bezużytecznym, elektronicznym pudełkiem...

 

Wybór nawigacji nie jest najprostszą sprawą. Ale, rozsądna analiza dostępnych na rynku produktów, może zaowocować tanim, atrakcyjnym i przede wszystkim, niebywale pomocnym towarzyszem podróży.

Z pomocą satelity

 

Maciej Hapke, prezes zarządu firmy NaviExpert

 

Perspektywy rozwoju rynku nawigacji w Unii Europejskiej i Polsce w badaniach specjalistów przedstawiają się obiecująco. Zalety nawigacji satelitarnej doceniło już ok. 200 tys. kierowców w Polsce, a w Europie Zachodniej korzysta z niej już 10-15 proc. kierowców. W Unii Europejskiej w tym roku liczba użytkowników nawigacji wyniosła ok. 20 mln, a w 2010 wzrośnie do ok. 40 mln.  W Polsce w 2007 r. liczba urządzeń do nawigacji sięgnęła ok. 200 tys, a  w 2010 r. procent kierowców korzystających z nawigacji osiągnie poziom z Europy Zachodniej, czyli 10-15 proc. Oznacza to że będziemy mieli 1-1,5 mln użytkowników.

 

Marka-ModelCena
Najtańsze 
Esy Touch ET-907428 zł
GoClever 3520 MapaMap457 zł
Blaupunkt TravelPilot Lucca 509 zł
MAG GPS GP-110519 zł
Garmin Nuvi 200 EE + GPMapa555 zł
TomTom ONE v.3749 zł
Becker Traffic Assist 7926999 zł
Mio C520941 zł
Sony NV-U92TC1 159 zł
Najdroższe 
Garmin GPSmap 401212 999 zł
Pioneer AVIC-HD1BT11 999 zł
Clarion MAX 973HD7 999 zł
Blaupunkt IVDN-7003 Aspen6 999 zł
NavRoad NR700DTV6 305 zł
Kenwood DNX 7200 5 239 zł
Navigon GPS Porsche Design P’96113 799 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty