Auta używane. Najczęściej wyszukiwane samochody w Polsce mają najwyższe ryzyko cofnięcia licznika

Paweł Piątek
Audi A4, BMW serii 3 i Opel Astra były najczęściej wyszukiwanymi samochodami używanymi w Polsce w pierwszym kwartale 2024 roku - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę carVertical. Co więcej, większość najczęściej wyszukiwanych samochodów w kraju została wyprodukowana przez niemieckich producentów, co tylko podkreśla preferencje polskich kierowców.
Audi A4, BMW serii 3 i Opel Astra były najczęściej wyszukiwanymi samochodami używanymi w Polsce w pierwszym kwartale 2024 roku - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę carVertical. Co więcej, większość najczęściej wyszukiwanych samochodów w kraju została wyprodukowana przez niemieckich producentów, co tylko podkreśla preferencje polskich kierowców. materiały prasowe
Audi A4, BMW serii 3 i Opel Astra były najczęściej wyszukiwanymi samochodami używanymi w Polsce w pierwszym kwartale 2024 roku - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę carVertical. Co więcej, większość najczęściej wyszukiwanych samochodów w kraju została wyprodukowana przez niemieckich producentów, co tylko podkreśla preferencje polskich kierowców.

Spis treści

Popularność BMW serii 3 i 5 rośnie, a Skoda Octavia i Opel Insignia weszły właśnie do top 10 najczęściej wyszukiwanych aut używanych.

Pierwsze miejsce na liście najczęściej wyszukiwanych aut carVertical zajmuje Audi A4 (3,73%). Pomimo niewielkiego spadku z 4,76%, nadal wyprzedza ono BMW serii 3 (3,44%), które awansowało z 5. miejsca w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Trzecim najczęściej wyszukiwanym samochodem używanym w Polsce był kompaktowy Opel Astra (3,43%). Kolejne miejsca zajmują BMW serii 5 (2,50%), Volkswagen Golf (2,48%), Volkswagen Passat (2,40%), Audi A6 (2,30%) i Opel Insignia (2,11%). Jedynymi samochodami spoza Niemiec są w tej grupie Skoda Octavia (2,08%) i Ford Focus (1,86%), ale tylko teoretycznie – realnie obie marki są również niemieckie.

Tych aut szukamy najczęściej

Niemieckie samochody, takie jak Audi i BMW od zawsze znajdują się w czołówce listy najczęściej wyszukiwanych samochodów używanych w Polsce. Dla potencjalnych nabywców ważny jest nie tylko stosunek jakości do ceny, ale także pestiż, który te samochody w ich mniemaniu oferują. Panuje przekonanie, że samochód niemiecki wpisuje się w określony wizerunek kierowcy. Na podstawie pobieranych raportów widzimy, że coraz więcej osób interesuje się takimi samochodami jak Skoda Octavia czy Opel Insignia. Stają się one popularne ze względu na to, że dają podobną jakość co np. Volkswagen, ale za tę samą cenę można kupić młodsze roczniki w lepszym stanie, nierzadko jeszcze z gwarancją. Dla wielu kierowców to ważny argument - mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Warto zauważyć, że w pierwszym kwartale tego roku Audi A4 było nie tylko najczęściej sprawdzanym samochodem na platformie carVertical. Audi (10,68%) było najczęściej wyszukiwaną marką samochodów w Polsce. Na kolejnych miejscach uplasowały się BMW (9,05%) i Opel (8,71%).

Im bardziej popularny samochód, tym większe ryzyko

Niemieckie samochody są zwykle postrzegane jako dobrze wykonane i niezawodne produkty. Cechy te tracą jednak na znaczeniu, jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko zakupu egzemplarza z ukrytymi uszkodzeniami lub sfałszowanym przebiegiem.
Spośród wszystkich Audi A4 sprawdzonych przez carVertical, aż 61,22% miało na swoim koncie jakieś uszkodzenia, a 4,21% - przekręcony licznik. Inne popularne modele wypadły podobnie. Odsetek samochodów BMW serii 3 z cofniętym przebiegiem wyniósł 4,32%, podczas gdy 72,20% miało w swojej historii jakieś uszkodzenia. Jeśli chodzi o Opla Astrę, 4,05% miało sfałszowany przebieg, a 56,67% - uszkodzenia.

Wysoki popyt na określone modele aut używanych stanowi dla sprzedawców zarówno szansę, jak i potencjalne ryzyko. Z jednej strony oferowanie poszukiwanych modeli zapewnia szybki obrót, z drugiej - zaspokojenie tego popytu może czasem drastycznie obniżyć jakość oferty. W takich przypadkach nieocenione okazują się kompleksowe raporty historii pojazdów, które stanowią zabezpieczenie przed stratami finansowymi i utratą reputacji - mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Nadal cofają liczniki

W kontekście tego materiału bardzo ciekawie wypadają statystyki samochodów Skoda. Średni przebieg (94 792 km) i odsetek uszkodzonych samochodów (66,58%) były stosunkowo wysokie, ale tylko 1,70% sprawdzonych raportów historii pojazdu wskazywało na cofnięty licznik. Zaskakujące jest także to, że w przypadku Skody najniższy jest średni koszt likwidacji szkody (4 245 EUR, w porównaniu ze wszystkimi najczęściej badanymi markami samochodów w Polsce).

Podobne różnice można zaobserwować w przypadku innych popularnych marek, takich jak Toyota i Peugeot. Toyota miała stosunkowo niski odsetek egzemplarzy z cofniętym licznikiem (2,67%), ale niestety w tym przypadku niepokojąca jest średnia wartość korekty – aż 121 728 km. Bez porównania mniej cofa się liczniki w Peugeotach, średnio o 73 001 km. Peugeoty rzadziej mają też na swoim koncie jakieś szkody powypadkowe (50,52%). Z drugiej strony, udział egzemplarzy Peugeota ze skorygowanym przebiegiem na poziomie 4,58% jest prawie tak wysoki, jak w przypadku Audi (4,87%) i BMW (4,76%).

Metodologia badań
Przetwarzanie milionów sprawdzeń historii samochodów pozwala firmie dostrzec trendy, spostrzeżenia i prognozy dotyczące rynków samochodów używanych.
W badaniu CarVertical przeanalizowano rzeczywiste raporty historii samochodów, które zostały pozyskane przez użytkowników firmy od stycznia 2024 r. do marca 2024 r. (i porównano je z raportami z analogicznego okresu w 2023 r.). Wymienione w nich marki samochodów, modele i istotne statystyki zostały skategoryzowane według kraju, przekształcone na procenty z całości i uszeregowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty