Włocławek. Ekrany dźwiękochłonne zeszpecą nam miasto!

gazeta.pomorska
Czy te ekrany muszą być tak wysokie. Czy muszą zasłaniać widok?
Czy te ekrany muszą być tak wysokie. Czy muszą zasłaniać widok?
Na ulicy Toruńskiej rozpoczęło się montowanie ekranów dźwiękochłonnych. Te prace wykonywane są w ramach przebudowy krajowej „jedynki”. Czy są potrzebne? Mieszkańcy mają wątpliwości.
Czy te ekrany muszą być tak wysokie. Czy muszą zasłaniać widok?
Czy te ekrany muszą być tak wysokie. Czy muszą zasłaniać widok?

Ekrany dźwiękochłonne, podobnie jak wymiana okien w niektórych domach, zostały wpisane do inwestycji, która polega na przebudowie drogi krajowej nr 1 w granicach miasta. - O lokalizacji ekranów zdecydowała decyzja środowiskowa wydana przez wojewodę na podstawie przygotowanego przez ekspertów raportu środowiskowego - tłumaczy Monika Budzeniusz, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta.

Tego typu konstrukcje przewidziane są na „jedynce" na odcinku ponad 1000 metrów. Mają być usytuowane w sąsiedztwie ogródków działkowych „Frezja", ponadto będą zamontowane przy blokach między ulicami Hutniczą i Zdrojową oraz od ul. Hutniczej w przeciwnym kierunku.

Czy ekrany dźwiękochłonne to dobry pomysł? Mieszkańcy bloków przy ulicy Toruńskiej są podzieleni w opiniach. Na przykład mieszkańcy wieżowców należących do Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Toruńskiej ze zdziwieniem obserwują postęp prac związanych z montażem ekranów po przeciwnej stronie ulicy, przy ogródkach działkowych „ Frezja". - Dlaczego od hałasu mają być chronione ogródki, a nie mieszkania? - pytają. I obawiają się, że po zamontowaniu ekranów po przeciwległej stronie ulicy do ich mieszkań docierał będzie jeszcze większy hałas, bo, jak tłumaczą, „dźwięk od ekranów będzie się odbijał".

Z kolei mieszkający w sąsiedztwie ul. Hutniczej narzekają na to, że ekrany zeszpecą miasto. - Mieszkam przy ulicy Toruńskiej od kilkudziesięciu lat - mówi Czytelniczka. - Do hałasu zdążyłam się przyzwyczaić. Cenię sobie za to piękny widok z okien. Nie wyobrażam sobie mieszkać za jakimś ekranem. Bo co to za ozdoba? Rozumiem, że ekrany dźwiękochłonne są montowane przy autostradach, ale dlaczego takie konstrukcje wprowadza się do miasta? By je zeszpecić? Brońmy się przed tym!

Władze miasta podkreślają, że nie miały wpływu na lokalizację ekranów dźwiękochłonnych przy „jedynce". Zapewniają też, że te konstrukcje będą pochłaniać dźwięk, a nie odbijać hałas.

Wyjaśnieniem, czy te konstrukcje nie pogorszą życia mieszkańców bloków przy ul. Toruńskiej zajmuje się na wniosek mieszkańców Zazamcza między innymi radny SLD Maciej Jarzembowski. Radny obiecuje, że po zamontowaniu ekranów zwróci się o zbadanie, jak te konstrukcje spełniają swoją funkcję. - Jeśli okaże się, że będą odbijać hałas, to ta sytuacja nie będzie do zaakceptowania - mówi.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty