W samochodzie jak w piecu. Niemal +60 stopni Celsjusza

Adam Mirosiński
Fot. Toyota
Fot. Toyota
Do jakiej temperatury może nagrzać się wnętrze auta pozostawionego w pełnym słońcu? Z badań Niemieckiego Automobilklubu ADAC wynika, że +50 stopni Celsjusza pojawia się na termometrze już po pół godzinie. A to nie koniec…

„Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia” – mówi wprost Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Podkreśla, że zwłaszcza w upalne dni jest to wyjątkowo nieodpowiedzialne, przypominając jednocześnie, iż należy reagować widząc siedzące w aucie pociechy, przy czym dopuszczalne jest nawet wybicie szyby pojazdu. Zgodnie bowiem z art. 26 Kodeksu karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Rzecznik Praw Dziecka apeluje jednocześnie o rozsądek w korzystaniu z prawa wyższej konieczności. „Wybijanie szyby w samochodzie zaparkowanym przy dystrybutorze na stacji paliw może być działaniem pochopnym. Przy kasie na pewno gdzieś jest opiekun dziecka zamkniętego w aucie. Bez problemu powinniśmy również odszukać właściciela samochodu stojącego pod apteką lub osiedlowym sklepem. W sytuacji, w której ustalenie kierującego pojazdem jest trudne, na przykład pod centrum handlowym, nie bójmy się wybić szyby. Pamiętajmy przy tym, o bezpieczeństwie swoim oraz dziecka zamkniętego w pojeździe” – przekonuje Marek Michalak.

A że sprawa jest poważna, dowodzą badania przeprowadzone chociażby przez Niemiecki Automobilklub ADAC. Eksperci wykorzystali do nich trzy identyczne Volkswageny Golfy (czarne), które ustawiono obok siebie przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej ok. +28 stopni Celsjusza w słońcu. W każdym, na wysokości głowy pasażera siedzącego z przodu, zamontowano czujnik temperatury. Jeden z samochodów miał zamknięte wszystkie okna, w drugim uchylono jedną szybę na ok. 5 cm, a w trzecim dwie (na ok. 5 cm każda). Wynik? W każdym przypadku temperatura wewnątrz wzrosła już po upływie 30 minut do ok. +50 stopni. W egzemplarzu szczelnie zamkniętym po godzinie było +57 stopni, a po 90 minutach niemal +60 stopni.

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie z tego sprawę. Przykładem niech będą fragmenty policyjnych komunikatów z tego roku:

„Włocławscy policjanci wyjaśniają, dlaczego w upalny dzień opiekunowie pozostawili dziecko w zamkniętym aucie. 9-letnim chłopcem, który sam przebywał w pojeździe, zainteresował się przechodzień. Mężczyzna wybił szybę samochodową i powiadomił o zdarzeniu służby”.

Zobacz także: Renault Megane Grandtour w naszym teście Jak

Jak sprawdza się Hyundai i30?

„Nieodpowiedzialna matka zostawiła dwie małe córeczki w nagrzanym samochodzie na parkingu i poszła robić zakupy. Zaalarmowani płaczem dzieci ludzie zadzwonili na numer alarmowy 112. Wezwani na miejsce strażacy wybili szybę w pojeździe. Zielonogórska Policja prowadzi postępowanie dotyczące narażenia dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia”.

„W Racławówce policjanci pomogli uwolnić niemowlę z zamkniętego samochodu. Matka dziecka przez przypadek zatrzasnęła drzwi zostawiając kluczyki wewnątrz pojazdu. W środku było także jej kilkumiesięczne dziecko, a auto stało w mocno nasłonecznionym miejscu”.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty