Volvo EX90. Elektryczny następca modelu XC90. Naszpikowany kamerami i nowymi technologiami

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
SUV o długości 5 m zastąpi model XC90. To auto w pełni elektryczne.
SUV o długości 5 m zastąpi model XC90. To auto w pełni elektryczne. Volvo
To najważniejsza premiera Volvo od lat. Zbudowany na nowej platformie podłogowej model EX90 wyposażony jest w LiDAR, 5 radarów, 8 kamer i 16 czujników. W Polsce zadebiutuje na przełomie 2023 i 2024 roku.

Spis treści

Volvo EX90. Następca modelu XC90

SUV o długości 5 m zastąpi model XC90. To auto w pełni elektryczne. Volvo EX90 początkowo będzie dostępne w najmocniejszej wersji i z układem AWD. Zaoferuje moc 517 KM i moment obrotowy na poziomie 990 Nm. W późniejszym terminie gamę uzupełni EX90 z napędem na tylną oś i silnikiem o mocy 400 KM. Ten wariant zapewni 600 km zasięgu. Ładowanie z mocą 250 kWh pozwoli uzupełnić energię od 10 proc. do 80 proc. w mniej niż 30 min.

Volvo EX90. Sterowanie za pomocą aplikacji

Korzystanie z Volvo EX90 dodatkowo ułatwia aplikacja Volvo Cars na smartfony, czyli mobilna platforma, w której w jednym miejscu zgromadzono szeroką gamę usług i funkcji. Za jej pośrednictwem można m.in. znaleźć ogólnodostępną stcję ładowania, zapłacić za ładowanie, zarządzać inteligentnym ładowaniem w domu, zaplanować bezprzewodową aktualizację oprogramowania czy po prostu odblokować zamek bez użycia kluczyka.

We wnętrzu naszego nowego, w pełni elektrycznego flagowego SUV-a zainstalowano dwa wyświetlacze, które zapewniają łatwy dostęp do wszystkich funkcji. Volvo EX90 posiada wbudowany szeroki pakiet aplikacji i usług Google, w tym funkcję zdalnego sterowania za pośrednictwem asystenta Google Assistant.

Volvo EX90. Proces ładowania

Pełna integracja funkcji ładowania na ogólnodostępnych stacjach z aplikacją Volvo Cars pozwala wybierać spośród setek tysięcy punktów ładowania na całym świecie, płacić za ładowanie i śledzić poziom naładowania dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu. Ponadto w systemie informacyjno-rozrywkowym na wyświetlaczu centralnym można sprawdzić dostępność punktów ładowania w czasie rzeczywistym za pośrednictwem Google Maps.

Volvo EX90 będzie korzystać z technologii Plug and Charge. Po udostępnieniu funkcji będzie można po prostu podłączyć samochód do ogólnodostępnej stacji ładowania, która obsługuje tę technologię, a ładowanie rozpocznie się automatycznie. Zostanie również uwzględniona możliwość płatności.

Volvo EX90. Auto, które zasili dom

Aplikacja Volvo Cars to także punkt wyjścia do oferty zarządzania energią w domu. Wkrótce obejmie ona dwukierunkową ładowarkę i system zarządzania energią, który pomaga monitorować i optymalizować zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Dzięki funkcji inteligentnego ładowania dostępnej w aplikacji Volvo Cars można ładować swoje Volvo EX90 w najlepszym możliwym momencie z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i oszczędności dla gospodarstwa domowego. Istnieje możliwość wykorzystania tej energii później, być może w godzinach szczytu, kiedy ceny są wyższe,

Wynika to z tego, że Volvo EX90 to nasz pierwszy model wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia umożliwiające ładowanie dwukierunkowe. Jest to technologia wykorzystująca akumulator samochodowy jako dodatkowe źródło energii, na przykład do zasilania domu, innych urządzeń elektrycznych lub innego elektrycznego samochodu Volvo. Funkcja ładowania dwukierunkowego początkowo pojawi się na wybranych rynkach.

Sprawdzany jest wariant umożliwienia klientom sprzedaży energii z powrotem do sieci, aby stworzyć wirtualną elektrownię połączonych ze sobą urządzeń.

Volvo EX90. Wyposażenie

dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego zestawu czujników, w tym lidaru, Volvo EX90 jest pierwszym modelem, który jest sprzętowo przygotowany do prowadzenia samochodu bez nadzoru w przyszłości.

Volvo EX90 będzie pierwszym samochodem Volvo wyposażonym w system audio Dolby Atmos z 25 głośnikami opracowany przez firmę Bowers & Wilkins.

Co więcej, w modelu Volvo EX90 wprowadzono bezprzewodową technologię kluczyka, co oznacza, że kierowca może zostawić kluczyk w domu i łatwo odblokować samochód za pomocą telefonu komórkowego.

Warto dodać, że integracja z urządzeniami obsługującymi Google Assistant zapewnia bezproblemowe korzystanie z tej funkcji podczas przemieszczania się między samochodem a domem. Wystarczy poprosić Google o zablokowanie, włączenie lub wyłączenie Volvo EX90 za pomocą urządzenia obsługującego Google Assistant.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty