
Jak co roku tuż po świętach i nowym roku rusza najtrudniejszy rajd świata. Start usytuowano się w stolicy Argentyny Buenos Aires. Z bezdrożami Ameryki Południowej mierzyć się będzie 16 Polaków.
Najwięcej wymaga się od Rafała Sonika, który w zeszłej edycji zajął drugie miejsce w kategorii quadów. To dla niego siódmy już start w tej imprezie. Jak sam przyznaje, Dakar jest dla niego jak życie w pigułce. Do startu w 2015 r. przygotowywał się jeszcze intensywniej. W poprzednim sezonie po raz trzeci udało mu się wygrać Puchar Świata FIM.
- 2014 rok był dla mnie najlepszym w karierze. Wziąłem udział w siedmiu rajdach i nie spadłem poniżej drugiego miejsca. Byłem trzy razy drugi i cztery razy pierwszy. Te wyniki sprawiają, że czuję się pewnie i myślami już jestem w Ameryce Południowej - powiedział przed świętami Sonik.
W poprzednich edycjach zajmował już piąte, czwarte, trzecie i drugie miejsce. Czy tym razem uda mu się wygrać? Podkreśla, że nie odpuści startów w Dakarze, dopóki nie zwycięży. Z taką ambicją rok 2015 może okazać się przełomowy w jego karierze.
Na starcie nie zabraknie również Krzysztofa Hołowczyca, który ostatnie dni przed ciężkimi przeprawami spędzał na wyspie Fuertaventura. - Przyjeżdżam tu co roku, aby w miłym otoczeniu i ciepłym klimacie odnaleźć przed startem wewnętrzny spokój i wyciszenie - mówił.
Wcześniej wraz z zespołem był na Teneryfie, gdzie przygotowywali się do nadchodzącego dakarowego piekła.
- Uczestniczyliśmy w ciekawym programie teambuildin-gu. Wchodziliśmy na szczyty, pokonywaliśmy przełęcze, jeździliśmy na górskich rowerach. Nawet wspólnie gotowaliśmy i uczyliśmy się tańca nowoczesnego - chwalił się.
- Czuję się dobrze przygotowany. Wiem, że znajduję się w dobrej formie. Moim marzeniem jest, żeby przejechać trasę dobrze i bez żadnych niespodzianek - stwierdził.
Zapytany o przewidywaną pozycję odpowiedział, że nie lubi wróżyć z fusów.
- Nie skupiam się na tym, które miejsce mogę zająć, choć wierzę, że stać mnie na podium. Najbliższa edycja Dakaru może sprawić nam sporo niespodzianek - zakończył.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku Hołek dojechał na metę jako piąty. Pozycję niżej zajęła załoga Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, dla której był to debiut. Obaj wcześniej jeździli już w Dakarze, ale jako motocykliści. Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Orlen Team zadeklarowali, że chcą zająć lepszą lokatę niż w poprzedniej edycji.
- W sezonie bardzo intensywnie przygotowaliśmy się do styczniowej wyprawy. Można śmiało powiedzieć, że tegoroczne starty zrobiły z nas dojrzałych kierowców samochodowych - deklarował Dąbrowski.
- Mamy duży respekt do najbliższej edycji. Z roku na roku trasy wydają się coraz trudniejsze - dodał.
Nowym autem, Buggy smg, wystartuje załoga Adam Małysz i Rafał Marton. Były skoczek w samochodzie widzi zarówno plusy, jak i minusy. Jednak po testach w Maroku jest ogólnie zadowolony z tego, jak się spisuje ich nowe dziecko.
- Buggy smg jest bardzo szeroki, a dzięki napędowi na tylne koła przyjemnie jechało się nim po stepach czy drogach szutrowych. Do tego przy skrętach bardzo słucha się kierowcy - oznajmił.
Jaki cel sobie stawia zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni i zdobywca czterech PŚ.
- Ukończenie Rajdu Dakar w czołowej dziesiątce to moje marzenie - mówi czterokrotny medalista olimpijski, który rok temu był 13. w Dakarze.
Źródło: Polskatimes
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Apple Beats Flex żółty (MYMD2EE/A)
w zależności od tego, co robisz, słuchawki beats f…
kup teraz

Bang & Olufsen Beoplay EX Czarne
To jest automatyczne tłumaczenie wygenerowane prze…
kup teraz

Beyerdynamic DT770 PRO 80Ohm
Najważniejsze cechy:• ergonomiczny kształt• przewó…
kup teraz

Bang & Olufsen Beoplay EX Złote
Słuchawki Bang & Olufsen Beoplay EX Komfort na któ…
kup teraz

Bang & Olufsen Beoplay H95 Navy 1266116
Słuchawki Bang & Olufsen Beoplay H95 Navy 1266116D…
Pirat drogowy w Lublinie