Odrestaurowali zabytkowego Peugeota

redakcja.nto
Odrestaurowali zabytkowego Peugeota
Odrestaurowali zabytkowego Peugeota
To dopiero ludzie z pasją! Uczniowie i nauczyciele z koła hobbystów pojazdów zabytkowych odrestaurowują Peugeota 201M z 1936 roku. Udało im się już uruchomić silnik.
Odrestaurowali zabytkowego Peugeota
Odrestaurowali zabytkowego Peugeota

Samochód był w bardzo złym stanie, jak go kupiliśmy. Po prostu kupa rdzy - pokazuje zdjęcia sprzed dwóch lat Aleksander Sokołowski, opiekun koła hobbystów działającego przy kędzierzyńskim Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

- Ale właśnie o taki egzemplarz nam chodziło. Chcieliśmy go odrestaurować wspólnie z młodymi ludźmi. To wspaniała przygoda i lekcja mechaniki - zaznacza Tadeusz Urbańczyk, dyrektor CKPiU.

Wóz to Peugot 201M z 1936 roku, wyjątkowo rzadki egzemplarz. - Nie wykluczamy, że był wykorzystywany jako karetka. Świadczy o tym fakt, że koło zapasowe umieszczone było w błotniku, a nie na tylnej klapie - zaznacza Aleksander Sokołowski.

Uczniowie rozebrali pojazd i zabrali się za jego odrestaurowanie. - Z elementów karoserii pozbyliśmy się rdzy i „wyszpachlowaliśmy”. Teraz niektóre trafiły do stolarza, bowiem fabrycznie wzmacniane były drewnem i trzeba je odnowić. Całkiem ciekawie konstruowano wówczas samochody  - uśmiecha się Mateusz Dołbik, jeden z uczniów.

Młodzi ludzie, pod czujnym okiem nauczycieli, wzięli się także za naprawę silnika. - Wymieniliśmy w nim jedynie pierścienie i jedną panewkę. Cała reszta części jest oryginalna - zapewnia Jerzy Kapusta, kolejny z uczniów.

Podobnie było z odnowieniem skrzyni biegów. - Nowe jest tylko łożysko i uszczelniacze - podkreślają pasjonaci. To ważne, bo po odnowieniu pojazd będzie zarejestrowany jako zabytkowy. Aby  zawiesić na nim charakterystyczne żółte tablice, 70 procent części musi pozostać oryginalnych. Kilka dni temu uczniom udało się uruchomić motor.

 - To dla nas wielki sukces i radość - podkreśla dyrektor Urbańczyk.

Prace na pojazdem potrwają jeszcze kilka miesięcy. Po ich zakończeniu Peugot 201M będzie służył m.in. do promocji powiatu, a także CKPiU.

 - Dowiedzieliśmy się przy tym bardzo wielu ciekawych rzeczy. Np. takich, że kierowcy tych pojazdów musieli nie tylko operować gazem, biegami i hamulcem, ale również ręcznie sterować aparatem zapłonowym. Robiło się to ciągnąc za sznurek - opowiadają.  - Trzeba było mieć niezłą podzielność uwagi.

Na kółko hobbystów do CKPiU przychodzą uczniowie zespołu szkół w Azotach oraz kozielskiej „żeglugi.

Tomasz Kapica

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty