Napęd auta. Nowe technologie wyznaczają trendy w motoryzacji

Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda
Fot. Skoda
Fot. Skoda
Rynek samochodowy zmienia się. Coraz więcej producentów planuje wprowadzenie do oferty aut z napędem elektrycznym. I nie jest to wcale kwestia przyszłości. Ten trend już trwa.

Coraz silniejsza tendencja zastępowania silników spalinowych napędem elektrycznym jest m.in. efektem pragmatycznego podejścia producentów do zagadnienia ograniczania emisji spalin. Ekologiczne normy, które są ustalane w Unii Europejskiej, są coraz surowsze i już wiadomo, że będą nadal zaostrzane. Dotyczy to nie tylko branży motoryzacyjnej, ale ogólnie przemysłu oraz innych dziedzin. Chodzi o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, do których zaliczane są także spaliny.

Zastępowanie tradycyjnych silników przed napęd elektryczny to także sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na ropę naftową. Choć światowe zasoby tego paliwa są oceniane jeszcze na ok. 100 lat, to jednak już teraz wiadomo, że nie są one niewyczerpywalne. To z kolei oznacza, że już teraz należy rozwijać i wdrażać nowoczesne technologie, które zastąpią ropę naftową jako źródło paliwa. Choćby dlatego, aby w jak najkrótszym okresie czasu zmniejszyć koszty wdrażania nowych rozwiązań.

Dlatego od kilkunastu lat na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej samochodów z napędem hybrydowym, a teraz również z elektrycznym. Obecnie już każdy liczący się producent samochodów przygotowuje się do produkcji aut elektrycznych.

Zastosowanie napędu elektrycznego nie tylko jest ekologiczne i ekonomiczne pod kątem ograniczenia zużycia paliwa. Ma też inne zalety, np. upraszcza budowę i obsługę pojazdu, bo w silniku elektrycznym nie ma licznych podzespołów, jak: cylindry, tłoki, zawory, wał korbowy, itp. Ponadto elektryczny układ napędowy zajmuje mniej miejsca niż silnik spalinowy. Nie ma sprzęgła, nie trzeba instalować dużej skrzyni biegów, a same silniki są znacznie mniejsze od jednostek spalinowych. Nie trzeba też wymieniać oleju, filtra paliwa ani filtra powietrza.

Do tego silnik elektryczny ma większą sprawność niż silnik spalinowy, choćby pod względem charakterystyki momentu obrotowego. W silniku elektrycznym maksymalny moment obrotowy jest dostępny już z chwilą ruszenia z miejsca. W praktyce oznacza to, że samochód z takim napędem elektrycznym ma wyjątkowo dobrą dynamikę oraz przyspieszenie.

Strategie zastępowania napędu spalinowego elektrycznym wprowadzają także producenci samochodów dla szerokiej grupy odbiorców, jak np. Skoda. Plany tej firmy zakładają, że do 2025 roku marka będzie posiadała w swojej gamie aż 10 modeli napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Od tego momentu co czwarty sprzedany egzemplarz Skody będzie posiadał jeden z dwóch typów napędu - albo będzie to silnik elektryczny, albo napęd hybrydowy typu plug-in. Technologia plug-in zostanie zastosowana w pierwszym hybrydowym aucie Skody. Będzie nim Superb PHEV, który wejdzie na rynek jeszcze w tym roku.

W technologii plug-in auto ma dwa silniki - spalinowy i elektryczny. Dla naładowania akumulatorów potrzebnych do zasilania silnika elektrycznego, pojazd można podłączyć do zewnętrznych źródeł energii, jak stacji szybkiego ładowania czy nawet domowego gniazdka 230 V. Jest to rozwiązanie bliskie pełnemu napędowi elektrycznemu, bo pojazd może przejechać - korzystając tylko z silnika elektrycznego - odległość od 30 do 50 km. Taki dystans wystarczy do poruszania się po mieście, np. na dojazd do pracy, a potem na powrót do domu. Zatem podczas miejskiej eksploatacji korzystanie z silnika spalinowego jest bardzo ograniczone, co przekłada się na oszczędność zużycia paliwa, jak i mniejszą emisję spalin.

To niejedyne tegoroczne plany Skody związane z elektromobilnością. Firma wprowadzi na rynek również model z wyłącznym napędem elektrycznym. Będzie to eCitygo - pierwsze w pełni elektryczne auto Skody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty