Kontrole GPS z nielegalnym oprogramowaniem?

Robert Tomaszewski
Fot. Transonic
Fot. Transonic
Policja nie planowała i nie planuje żadnej akcji w kierunku kontroli oprogramowania GPS na naszych drogach. Kto i kiedy może skontrolować nasz sprzęt oraz jakie są konsekwencje za posiadanie nielegalnego oprogramowania?

Doniesienia o kontrolach policyjnych na polskich drogach w trakcie, których sprawdzano także oprogramowanie nawigacji samochodowych, okazały się nieprawdą. Kierowca nie ma obowiązku przedstawiania rachunków na posiadany w aucie sprzęt.

Fot. Transonic
Fot. Transonic

 

"Policja nie planowała i nie planuje żadnej akcji w kierunku kontroli oprogramowania GPS na naszych drogach. Polski obywatel nie ma obowiązku posiadania przy sobie dokumentów od urządzenia nawigacyjnego, a policjant nie może rutynowo kontrolować jego legalność.

 

Podobnie jak w przypadku kontroli każdego innego oprogramowania, policja musi mieć dowody lub podejrzenia graniczące z pewnością, że osoba kontrolowana posługuje się nielegalnym oprogramowaniem."- skomentował podinspektor Armand Konieczny z Komendy Głównej Policji.

 

O komentarz poprosiliśmy także Andrzeja Kostiwa, Aplikanta radcowskiego Kancelarii prawniczej Rachelski i Wspólnicy.

 

Czy Policja ma prawo skontrolować GPS pod kątem legalności oprogramowania?

 

Należy przyjąć, że Policja może dokonać kontroli GPS pod kątem legalności oprogramowania jedynie w wypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa albo podejrzenia, że dana osoba przewozi rzeczy pochodzące z przestępstwa. Przez uzasadnione podejrzenie należy zaś rozumieć istnienie faktycznych przesłanek wskazujących na posiadanie przez daną osobę nielegalnego oprogramowania GPS.

 

Tym samym wydaje się, iż rutynowe kontrole drogowe przeprowadzane przez Policję nie mogą być ukierunkowane na sprawdzanie legalności oprogramowania GPS. Należy także przyjąć, iż kierowcy nie są zobowiązani do posiadania przy sobie, w celu okazania Policji, dokumentów potwierdzających legalność oprogramowania GPS.

 

Co dzieje się jeżeli oprogramowanie GPS okaże się pirackie? (przepada cały sprzęt czy tylko oprogramowanie?)

 

Nie można wykluczyć, iż w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, że nawigacja pracuje na nielegalnym ("pirackim") oprogramowaniu, urządzenie może zostać zatrzymane w celu wykonania niezbędnych badań. Powyższe oznacza, że Policja może zarekwirować GPS tylko w przypadku posiadania wiarygodnych informacji świadczących o tym, iż oprogramowanie jest nielegalne.  

 

Co grozi za posiadanie GPS z nielegalny oprogramowaniem?

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że korzystanie z nielegalnego oprogramowanie naraża nas na odpowiedzialność zarówno karną jak i cywilną.

 

Osobie, która świadomie nabyła nielegalne oprogramowanie GPS grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.

 

Ponadto z roszczeniami wobec takiej osoby na drodze postępowania cywilnego może wystąpić podmiot, którego prawa autorskie do oprogramowania zostały naruszone przez sprawcę.

od 7 lat
Wideo

Rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty