Dziecko w rozgrzanym samochodzie. Uwaga to przestępstwo! Jak właściwie zareagować?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Zawsze pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wezwanie pomocy. Jeśli uznamy, że sytuacja wymaga np. wybicia szyby, najpierw zgłośmy sprawę policji lub straży miejskiej.
Zawsze pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wezwanie pomocy. Jeśli uznamy, że sytuacja wymaga np. wybicia szyby, najpierw zgłośmy sprawę policji lub straży miejskiej. Policja.pl
Wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, osób starszych czy zwierząt. Mimo wielu apeli, informacji o tragediach wciąż zdarzają się sytuacje kiedy ktoś pozostawia dziecko lub psa w nagrzanym samochodzie.

Spis treści

Dziecko w rozgrzanym samochodzie

Pamiętajmy, że w ciągu kilku minut temperatura w zaparkowanym samochodzie może osiągnąć temperaturę nawet 60 stopni. Dla małego dziecka, osoby starszej czy psa taka temperatura może być zabójcza.

Pozostawienie uchylonej na kilka centymetrów szyby, czy zaparkowanie w cieniu niczego nie poprawi, temperatura obniży się zaledwie o kilka stopni. Jeżeli zobaczycie Państwo dziecko czy zwierzę zamknięte w samochodzie w upalny dzień reagujcie natychmiast. Pierwszą czynnością niech będzie telefon pod numer alarmowy 112. Zostajemy na miejscu i jeżeli widzimy, że dziecko czy zwierzę pozostawione w nagrzanym samochodzie nie może dłużej czekać na pomoc, nie bójmy się sami podejmować działań ratujących życie - informuje podinspektor Małgorzata Barskaz KOmendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Uwaga! To przestępstwo

Narażenie dziecka na utratę życia i zdrowia jest przestępstwem. Narażamy się na art. 160 Kodeksu Karnego:

§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pozostawienie psa w nagrzanym samochodzie – to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą sprawcy grozić może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Najpierw wezwij pomoc

Zawsze pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wezwanie pomocy. Jeśli uznamy, że sytuacja wymaga np. wybicia szyby, najpierw zgłośmy sprawę policji lub straży miejskiej.

Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że istnieje zagrożenie zdrowia lub życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie, zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie ludzi lub zwierząt z samochodu – włącznie z wybiciem szyb.

ZOBACZ TAKŻE: Czy rowerzysta może korzystać z buspasa?

Jak właściwie wybić szybę? Należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od dziecka czy zwierzęcia. Jeśli przykładowo pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli siedzi z przodu, zbijamy boczną szybę z tyłu. Z całą pewnością szyby nie należy rozbijać ani dłonią, ani łokciem. Warto rozejrzeć się np. za większym kamieniem.

O tym pamiętaj!

  • Widząc pozostawione w pojeździe dziecko reaguj i natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112.
  • Rozejrzyj się, gdyż właściciel samochodu może być w pobliżu.
  • Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia wybić szybę w samochodzie.
  • Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb czy pojawiania się właściciela pojazdu.
od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty