Dział: Środki Smarowe - Przydatny w codziennej jeździe

(opr)
Patronat działu: Plastmal
Patronat działu: Plastmal
Patronat: Plastmal. W trakcie rozruchu zimny jeszcze silnik ulega przyspieszonemu zużyciu, ponieważ przez pewien czas pracuje z przewagą tarcia suchego. Dla silnika ma to kapitalne znaczenie, skoro przyjmuje się, że każdy rozruch zimnego silnika znaczy tyle co przejechanie kilkuset kilometrów.
Patronat działu: Plastmal
Patronat działu: Plastmal

Dział: Środki Smarowe
Patronat: Plastmal

Zjawisko startu suchego następuje w każdym silniku nie zawierającym uszlachetniacza metalu. W silniku, skrzyni biegów i innych podzespołach samochodu taki środek ma ważną rolę do spełnienia, ponieważ elementów trących, poddawanych obciążeniom i pracujących w niskiej, a następnie w wysokiej temperaturze jest wiele.

Tarcie przechodzi kolejne fazy: od tarcia mieszanego, poprzez graniczne do płynnego. Fazy te są dla silnika trudnym egzaminem, albowiem przejście od tarcia spoczynkowego do płynnego, trwającego w warunkach ekstremalnych do 15 sekund, można porównać do przejechania kilkuset kilometrów.

W sytuacji awaryjnej
Załóżmy, że pogorszeniu uległy warunki pracy i silnik zaczął funkcjonować w warunkach tarcia suchego. Nie ma niebezpieczeństwa, jeżeli trwałość warstwy granicznej oddzielającej powierzchnie jest wystarczająca, wówczas współczynnik tarcia dla określonych warunków może być stały. Po przekroczeniu temperatury krytycznej następuje przerwanie warstwy granicznej. Mamy w tej sytuacji tarcie mieszane, doprowadzające w rezultacie do zatarcia silnika.

Dobry olej silnikowy chroni silnik. W praktyce kierowcy mogą się jednak zdarzać sytuacje ekstremalne. Wysokiej jakości środek niskotarciowy uszlachetniacz Motor Life, którego nośnikiem jest olej silnikowy, wytwarza zastępczą warstwę graniczną, dzięki której spada współczynnik tarcia. Nie działa on w nieskończoność, ale znacznie zmniejsza ryzyko zatarcia.

Ochronna mikro warstewka
Z przeprowadzonych badań wynika, że dodanie do oleju bazowego tego preparatu o właściwościach nisko tarciowych

Fot: Plastmal
Fot: Plastmal

powoduje zmniejszenie siły tarcia z 9,5 do 4,0 N, obniżenie temperatury węzła tarcia z 71 stopni do około 45 stopni C, to jest o ponad 57%, obniżenie współczynnika tarcia z 0,105 do 0,042, to jest o 150, zmniejszenie zużycia o 48%. Tak korzystne wyniki badań właściwości tribologicznych węzła tarcia modyfikowanego Motor Life metalu są związane z utworzeniem na powierzchniach trących mikro warstewki chemicznej scalonej z materiałem rodzimym. Kompozycja syntetyczna preparatu wnika w mikro nierówności powierzchni i tworzy warstewkę o podwyższonej twardości. Warstewka ta dzięki oddziaływaniu chemicznemu Motor Life odbudowuje się w procesie tarcia węzła kinematycznego.

Nie mniej interesujące są wyniki badań wpływu uszlachetniacza metalu na parametry pracy i toksyczność spalin silnika o zapłonie iskrowym, przede wszystkim korzystnie wpływa na parametry efektywne silnika: moc efektywną i sprawność ogólna. Zastosowanie środka powoduje wzrost mocy efektywnej silnika o około 2%, przy jednoczesnym wzroście sprawności również o około 2% na charakterystyce zewnętrznej silnika. Różnice w parametrach efektywnych silnika na charakterystyce obciążeniowej mieszczą się w granicach błędu pomiaru.

Nie tylko silnik
Zdaniem wybitnego tribologa prof. Stanisława Labera, Motor Life jest preparatem będącym mieszaniną związków chemicznych, przygotowanym specjalnie do modyfikowania właściwości eksploatacyjnych. Preparat zmniejsza opory ruchu i zużycie, wpływając tym samym na wzrost trwałości i niezawodności działania węzłów tarcia maszyn, urządzeń i pojazdów.

Bardzo dobre rezultaty można zauważyć stosując Motor Life w innych podzespołach, w których występuje silne tarcie i wysoka temperatura, takich jak : skrzynia biegów, most tylny i przedni, klimatyzacja oraz wspomaganie układu kierowniczego.
Przydatność Motor Life widać przede wszystkim w praktyce kierowców codziennie eksploatujących samochody w warunkach miejskich i na trasach.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty