Dekarbonizacja floty samochodowej — przegląd strategii i technologii

Materiał informacyjny Shell
Jakiś czas temu Unia Europejska przedstawiła plan redukcji emisji dwutlenku węgla, a planowane zmiany mają objąć także branżę transportową. Dekarbonizacja floty jest więc jedną z podstawowych kwestii, o jakich myśli się w firmach posiadających samochody służbowe. Jakie są najpopularniejsze strategie dekarbonizacji?

Środki transportu drogowego odpowiadają za blisko 1/5 emisji dwutlenku węgla w Europie. Dlatego też redukcja emisji CO2 w transporcie stała się jednym z celów działań Unii Europejskiej. Chcąc chronić klimat, wiele firm i bez wyznaczonych przepisów i dyrektyw decyduje się na wdrożenie strategii dekarbonizacji.

Elektryfikacja floty samochodowej — korzyści, wyzwania i trendy

Jedną z najpowszechniejszych strategii jest elektryfikacja pojazdów. Z każdym rokiem na polskich drogach przybywa samochodów elektrycznych, a część z nich to samochody służbowe. Ze względu na to, że nie wymagają tankowania paliwem, stawiając na to rozwiązanie, w firmie będzie wykorzystywana flota samochodowa zeroemisyjna. To ekologiczne rozwiązanie, które nie tylko bezpośrednio wspiera klimat, ale także stawia przedsiębiorstwo w pozytywnym świetle. Będzie postrzegane jako takie, dla którego ważna jest odpowiedzialność społeczna. Firmy, które nie są gotowe na to, by wszystkie pojazdy były elektryczne, mogą zdecydować się na pojazdy hybrydowe i to też jest dobre rozwiązanie.

Trendy związane z inwestycją w samochody elektryczne się umacnia, ale przed inwestorami są też pewne wyzwania. Przede wszystkim trzeba mieć pewność, że pojazd będzie mieć dostęp do punktów ładowania. Choć są miejsca, w których ich dostępność jeszcze jest niewystarczająca, to punktów jest coraz więcej, więc problem z czasem zniknie. Oprócz tego takie pojazdy potrzebują innej zaawansowanej diagnostyki i wyspecjalizowanego mechanika.

Dekarbonizacja floty — paliwa alternatywne

Dekarbonizacja floty samochodowej może być realizowana również poprzez stawianie na auta na paliwa alternatywne. Pierwszym z nich jest wodór, który stosuje się w cięższych pojazdach drogowych. Technologia ta jest jeszcze mało popularna, ale najpewniej jej powszechność wzrośnie. Wśród paliw alternatywnych są paliwa odnawialne, a więc pozyskiwane m.in. z biopaliwa i biomasy.

Redukcja emisji CO2 poprzez inteligentne zarządzanie trasami przejazdów

Naturalne, że kiedy myślimy o redukcji emisji CO2, to w pierwszej kolejności do głowy przychodzi wymiana samochodów spalinowych na elektryczne. Jednak dekarbonizacja floty może odbywać się też w innym wymiarze. Korzystając z systemów telematycznych, można monitorować trasę pojazdu i planować ją w taki sposób, by była jak najkrótsza, a tym samym wiązała się z mniejszym spalaniem.

Zarządzanie flotą zeroemisyjną — wyzwania i najlepsze praktyki

Dekarbonizacja floty samochodowej jest możliwa także przez odpowiednie zarządzanie swoją flotą do czego, jak wspomnieliśmy, służą systemy telematyczne. Ponadto warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku samochodów spalinowych flota samochodowa zeroemisyjna może mieć wyrobione karty paliwowe. To wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla przedsiębiorców, jak chociażby niższe ceny. Jednym z rozwiązań z tej kategorii, jakie należy wziąć pod uwagę, jest karta paliwowa Shell dla flot elektrycznych. Shell od dawna wspiera niskoemisyjne technologie dla flot, a punkty do ładowania znajdują się na wszystkich stacjach. Każdy kierowca dostanie swoją kartę, którą może płacić, a faktury w formie elektronicznej od razu trafiają do firmy. Zaznaczmy, że e-mobilność przez brak wykorzystania papieru także działa na rzecz klimatu i wpływa m.in. na poprawę jakości powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty