Bez stresu do celu

Grzegorz Wojtyrowski
Fot. BMW: W samochodach luksusowych seryjnie montowane jest centum multimedialne z nawigacją satelitarną.
Fot. BMW: W samochodach luksusowych seryjnie montowane jest centum multimedialne z nawigacją satelitarną.
Kierowcy chcą szybko, skutecznie i bez dodatkowych stresów dotrzeć do celu podróży. Czas spędzony w samochodzie ma składać się z przyjemności.

Kierowcy chcą szybko, skutecznie i bez dodatkowych stresów dotrzeć do celu podróży. Czas spędzony w samochodzie ma składać się z przyjemności.

  

Pierwszymi urządzeniami pomagającymi kierowcy dotrzeć do celu podróży były radioodbiorniki z funkcją informacji o ruchu drogowym. O wiele bardziej skuteczny jest system nawigacji satelitarnej, który po zniesieniu ograniczeń nałożonych przez władze wojskowe, umożliwia lokalizację różnych obiektów, w tym poruszających się pojazdów z dokładnością do kilkunastu metrów.

 

Systemy nawigacyjne

 

W Europie, pierwsze systemy nawigacyjne wprowadzono w 1995 roku, a urządzenia z  dynamiczną funkcją nawigacji pozwalające uniknąć korków i utrudnień w ruchu dopiero w 2002 roku. Ten system umożliwia precyzyjne prowadzenie samochodu do celu przy pomocy

Fot. Blaupunkt: Radioodbiornik samochodowy wyposażony w funkcję nawigacji satelitarnej kosztuje od 2 do 4,2 tys. zł.
Fot. Blaupunkt: Radioodbiornik samochodowy wyposażony w funkcję nawigacji satelitarnej kosztuje od 2 do 4,2 tys. zł.

wskazówek głosowych oraz czytelnych symboli ukazujących się na fragmencie mapy znajdującej się na ekranie. Pozwala ustalić warianty trasy np. najkrótszą, najszybszą, omijającą płatne drogi, itp. Przeszkodą we wprowadzeniu systemu nawigacji satelitarnej pojazdów w Polsce był brak cyfrowych map drogowych wykonanych w odpowiedniej skali z naniesionymi obiektami interesującymi kierowców.

 

Radio czy mikrokomputer?

Fot. BMW: W samochodach luksusowych seryjnie montowane jest centum multimedialne z nawigacją satelitarną.
Fot. BMW: W samochodach luksusowych seryjnie montowane jest centum multimedialne z nawigacją satelitarną.

 

W praktyce, nawigację satelitarną można realizować przy pomocy różnych urządzeń. W samochodach klasy wyższej fabryki montują centra multimedialne wyposażone w monitory różnej wielkości. Urządzenia te zawierają również moduł GPS i telefon komórkowy. Są to systemy dostosowane do układu elektronicznego samochodów właściwe dla konkretnej marki i wymagają specjalnie przygotowanych map.

 

Do grupy urządzeń o szerokim zastosowaniu należą radioodbiorniki samochodowe wyposażone w funkcję nawigacji satelitarnej. Składa się na nie wysokiej jakości odbiornik radiowy klasy Hi-Fi z odtwarzaczem płyt CD i plików MP3 wzbogacony o antenę GPS i system nawigacyjny. Urządzenia te o różnych nazwach handlowych, z reguły wymagają stosowania dedykowanych do nich płyt z mapami cyfrowymi. Pewną modyfikacją radioodbiorników są centra multimedialne z wysuwanymi ekranami.

Fot. Opel: W wersjach dostarczanych na polski rynek wiele tańszych modeli samochodów jest pozbawianych ekranów nawigacji satelitarnej. W ich miejsce
Fot. Opel: W wersjach dostarczanych na polski rynek wiele tańszych modeli samochodów jest pozbawianych ekranów nawigacji satelitarnej. W ich miejsce wkłada się gustowną zaślepkę z plastiku.

 

Urządzeniom stacjonarnym towarzyszą także zestawy mobilne służące tylko do nawigacji satelitarnej wyposażone w ekrany różnej wielkości, zasilane z instalacji elektrycznej samochodu i sterowane za pomocą pilota zdalnego sterowania. Ich zaletą jest możliwość instalowania w różnych pojazdach.

 

Bardzo rozpowszechnioną grupą urządzeń są mikrokomputery kieszonkowe. Wyposażone w antenę GPS bardzo dobrze spełniają funkcję nawigacyjną, a dodatkowo mogą być używane jako komputer osobisty właściciela. Ich zaletą jest wielofunkcyjność, dostępność map oraz fakt, że ich ceny ciągle maleją.

 

Najnowszą generację reprezentują urządzenia łączące funkcję telefonu GSM, mikrokomputera osobistego i aparatu fotograficznego. Precyzyjnie prowadzą do celu podróży a ponadto mają jeszcze inne funkcje.

 

Mapy cyfrowe

 

Odbiorniki GPS współpracują z mapami cyfrowymi, co zapewnia precyzyjną lokalizację pojazdu z  dokładnością do 10 - 15 m. W Polsce jest kilka firm specjalizujących się w tworzeniu i wydawaniu takich map. Mapy cyfrowe zawierają wszystkie drogi, plany od kilku do kilkudziesięciu miast, informacje o przejściach granicznych, stacjach paliw, stacjach obsługi samochodów, centrach handlowych, hotelach, szpitalach i służbach porządkowych. Dzięki tym informacjom, zestawy nawigacyjne pozwalają wybrać najkrótszą trasę przejazdu do miejsca docelowego, potrafią wytyczyć objazdy, gdy na trasie są utrudnienia w ruchu, a także ostrzegają przed miejscami, w których ustawiono fotoradary.

 

Automapy cyfrowe różnią się przeznaczeniem i ceną. Są mapy dedykowane do konkretnych marek radioodbiorników bądź przenośnych urządzeń nawigacyjnych. Drugi rodzaj map przeznaczony jest do instalowania w komputerach PC i w komputerach przenośnych. Trzeci rodzaj map służy do obsługi urządzeń pracujących w oparciu o system Pocket PC /palmtopy, urzadzenia PDA i telefony/.

 

Dzięki sukcesywnej obniżce cen zestawów nawigacji satelitarnej, a także dostępności profesjonalnych, cyfrowych map Polski nawigacja staje się coraz popularniejsza. Bardzo często spotyka się auta z zamontowanymi komputerami kieszonkowymi. Ponieważ ten sprzęt jest łakomym kąskiem dla amatorów cudzej własności warto pamiętać o zdjęciu urządzenia z uchwytu po przybyciu do celu podróży.

 

 

Orientacyjne ceny (zł) niektórych urządzeń:

 

Komputery kieszonkowe

1300 - 3500

Urządzenia wielofunkcyjne z telefonem

od 2000

Radioodbiorniki z nawigacją

2000 - 4200

Stacje multimedialne z komputerem nawigacyjnym

7 000 - 11 000

Mapy dedykowane do urządzeń

ok. 800

Mapy do minikomputerów

od 80

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty