Na co pozwala
Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Najczęściej spotykane są sygnalizatory ze strzałkami w prawo.
Zdecydowanie rzadziej spotkać można strzałkę kierunkową w lewo, w przypadku której oprócz skręcania w lewo dopuszcza się również zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23 „zakaz zawracania”.
To dotyczy także rowerzystów
Wjazd za sygnalizator S-2 ze strzałką kierunkową jest dopuszczony wyłącznie po zatrzymaniu się przed sygnalizatorem oraz pod warunkiem, że kierujący nie utrudni ruchu innym jego uczestnikom. Te zasady dotyczą nie tylko kierowców samochodów, lecz także m.in. rowerzystów.
Zielona strzałka to pozwolenie warunkowe na przejazd przez skrzyżowanie. Należy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu, którzy mają zielone światło.
Zielona strzałka. Jaki mandat można dostać?
Jeśli kierujący nie zatrzyma się przed wjechaniem na skrzyżowanie przed sygnalizatorem z włączoną zieloną strzałką, naraża się na mandat wynoszący 100 zł i 1 punkt karny. Jeśli wjedzie na skrzyżowanie zaraz po zgaśnięciu strzałki, łamie zakaz wyznaczony przez czerwone światło. Mandat za przejazd na czerwonym świetle wynosi od 300 do 500 zł. W takiej sytuacji jego konto powiększy się o 6 punktów karnych.
Zobacz także: Skoda Kodiaq po kosmetycznych zmianach na 2021 rok
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?