Za kierownicą trzeba myśleć. Nowe egzaminy na prawo jazdy to sprawdzają

Sławomir Draguła
Pogrom na egzaminach na prawo jazdy. Rozmowa
Pogrom na egzaminach na prawo jazdy. Rozmowa
O tym, dlaczego kandydaci na kierowców nie radzą sobie z nowymi egzaminami teoretycznymi na prawo jazdy, rozmawiamy z Barbarą Urbaś, instruktorem nauki jazdy z Opola.
Pogrom na egzaminach na prawo jazdy. Rozmowa
Pogrom na egzaminach na prawo jazdy. Rozmowa

Od poniedziałku kandydaci na kierowców zdają egzamin teoretyczny na prawo jazdy na nowych zasadach. Oblewa go 90 procent kursantów. W czym jest problem?
- Podejrzewam, że swoje robi tu czas. Na przeczytanie każdego pytania jest 20 sekund, a na odpowiedź 15. Kursanci nie dojść, że są zdenerwowani samym egzaminem, to jeszcze działają pod presją uciekających sekund. To dodatkowo potęguje ich stres i nawet przez przypadek mogą zaznaczać nieprawidłowe odpowiedzi. Problem jest też w tym, że nie można wracać do pytania, na które już odpowiedzieliśmy i zrobić poprawkę albo opuścić je i wrócić do niego po rozwiązaniu testu.



Kursanci, którym się nie powiodło, skarżyli się po wyjściu z sali egzaminacyjnej, że nikt im wcześniej nie pokazał jak działa nowy program do rozwiązywania testów.
- To również wpływa na stres zdającego. Coraz więcej szkół jazdy ma już jednak takie programy i kursanci będą mogli oswoić się z nimi.

Policjanci i inni eksperci od bezpieczeństwa drogowego twierdzą, że teraz dopiero wychodzi na jaw, że ludzie zakuwali testy na pamięć, potem mechanicznie je wypełniali i zdawali egzaminy.
- Po części jest to prawda. Ale był system, który na to pozwalał. Teraz trzeba nie tylko znać kodeks drogowy, ale również potrafić stosować jego zasady w ruchu drogowym.


Zobacz też: [b]NOWE EGZAMINY TEORETYCZNE NA PRAWO JAZDY - ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST NA PRAWO JAZDY KATEGORII B I SPRAWDŹ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK TRUDNY[/b]


W Opolu jeden ze zdających nie wiedział jak kierowca ma się zachować dojeżdżając do znaku STOP. Kłania się poziom kształcenia na kursach?

- Mogę mówić za siebie. To na pewno nie był mój kursant. Nasi uczniowie dostają solidną porcję wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego, bezpieczeństwa na drogach i tego wszystkiego, dzięki czemu będą dobrymi kierowcami. Ale trzeba się tego jeszcze nauczyć, czytać ze zrozumieniem kodeks drogowy, poznawać przepisy. Poza tym za kierownicą trzeba myśleć. To właśnie weryfikowane jest na egzaminie. Siłą nikogo nie zmusimy do wysiłku wkładanego w naukę.



Trudniej jest teraz o prawo jazdy?
- Powiem tak. Każdy kierowca musi znać zasady poruszania się po drogach. Jeśli je zna, rozwiąże test z łatwością. Jeśli nie zaliczy, świadczy to tylko o tym, że rzeczywiście nie powinien siadać za kółko, z pożytkiem dla nas wszystkich - zarówno korzystających z jezdni, jak i spacerujących chodnikami.

Rozmawiał Sławomir Draguła

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty