Prawo jazdy po nowemu - egzaminy, przepisy, testy, koszty. Poradnik

redakcja.regiomoto
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B
Nowe egzaminy dla kandydatów za kierowców ruszą za kilka dni. Będą kosztowały więcej, znikną też bezterminowe prawa jazdy.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B

Przepisy zmienią się w najbliższą sobotę 19 stycznia 2013 r. Prawdziwa rewolucja nastąpi w egzaminach teoretycznych na wszystkie kategorie praw jazdy.

Test jak gra komputerowa

Zobacz też:

NOWE EGZAMINY TEORETYCZNE NA PRAWO JAZDY - ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST NA PRAWO JAZDY KATEGORII B I SPRAWDŹ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK TRUDNY

Od 19 stycznia 2013 r. na egzaminie teoretycznym komputer wylosuje 32 pytania z puli 3000. Baza pytań jest jednak dopiero przygotowywana, na razie jest w niej ponad 1800 pytań. Na rozwiązanie testu nadal będzie 25 min. Egzaminowany na początek będzie musiał odpowiedzieć na 20 pytań, poprzedzonych filmami symulującymi ruch drogowy. Kandydat na kierowcę zobaczy sytuację na skrzyżowaniu i będzie musiał odpowiedzieć np., czy pierwszeństwo ma samochód jadący z lewej strony. Egzaminowany będzie miał 20 sek. na przeczytanie pytania i 15 kolejnych na wybór tylko jednej odpowiedzi.

Zobacz też: Nowe egzaminy na prawo jazdy ruszą z opóźnieniem w niektórych WORD-ach

Treść kolejnych 12 pytań będzie zmieniała się zależnie od kategorii prawa jazdy, na którą jest egzamin. Będzie to test jednokrotnego wyboru. Czas na odpowiedź to 50 sek. Po zaakceptowaniu wybranej opcji i przejściu do następnego zagadnienia nie będzie możliwości powrotu.

Za odpowiedź na pytanie będzie można dostać od jednego do trzech punktów. Najwięcej za pytania, które mają największy wpływ na bezpieczną jazdę. Podczas testu maksymalnie będzie można zdobyć 74 punkty, aby zdać, trzeba będzie ich zgromadzić co najmniej 68.

Egzamin teoretyczny – także zdany przed 19 stycznia – będzie ważny przez sześć miesięcy.

Praktyka prawie bez zmian

Egzaminy praktyczne dla kierowców aut osobowych i ciężarówek nie zmienią się. Przyszli motocykliści będą musieli za to wykonać dodatkowe zadania: pokonać dodatkowy slalom na placu manewrowym z prędkością 30 km/h, jadąc z prędkością 50 km/h ominąć przeszkodę z lewej lub prawej strony (strzałka wyświetli się w ostatniej chwili) i przejechać między bramkami.

Więcej biurokracji

Przyszli kierowcy starania o prawo jazdy będą zaczynać od wizyty u lekarza i spotkania z urzędnikami. Przed rozpoczęciem szkolenia kursant będzie musiał uzyskać tzw. profil kandydata na kierowcę (pkk). Aby to zrobić, będzie musiał odwiedzić wydział komunikacji starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu, odpowiedniego dla swojego miejsca zameldowania. Przyszły kierowca powinien się tam zgłosić z zaświadczeniem od lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami (koszt jego uzyskania to ok. 100 zł). Na przypisanie kandydatowi na kierowcę pkk urzędnicy mają dwa dni. Jest to darmowe, ponowna wizyta w urzędzie nie jest konieczna.

Po przyznaniu pkk kursant może zgłosić się do wybranej szkoły jazdy, a po ukończeniu kursu udać się na egzamin do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w dowolnym miejscu w kraju. Po zdanym egzaminie kierowca odbierze prawo jazdy w wydziale komunikacji w swoim powiecie. Można też poprosić o przysłanie dokumenty pocztą.

Prawo jazdy z terminem ważności

Od 19 stycznia 2013 r. tak za egzaminy, jak i za wydanie prawa jazdy trzeba będzie zapłacić więcej (nowe stawki na infografice poniżej).

Kliknij, aby powiększyć
Prawo jazdy - nowe opłaty za egzaminy i wydanie dokumentów - infografika

Prawa jazdy nie będą już wydawane bezterminowo. Najdłuższy okres ważności dokumentu wyniesie 15 lat. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez pięć lat. Po upływie tego okresu będzie go trzeba wymienić na nowy, ale nie trzeba będzie obligatoryjnie przechodzić badań lekarskich.

- Chyba, że prawo jazdy zostanie wydane z zastrzeżeniem, że są one konieczne. Wtedy jego okres ważności może być krótszy, określa to lekarz – wyjaśnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy ministerstwa transportu. Jak mówi, obowiązek wymiany dokumentów po 15 latach wprowadzono, by zdjęcia w nich zawarte były zawsze aktualne.

Prawo jazdy z ograniczonym terminem ważności dostaną też kierowcy, którzy uzyskali je przed 19 stycznia, ale z różnych przyczyn będą musieli uzyskać nowy dokument. Stanie się tak wtedy, gdy zgubią prawo jazdy albo ktoś im je ukradnie, gdy będą musieli ponownie zdać egzamin, bo stracili uprawnienia. Dokument ważny maksymalnie przez 15 lat dostanie także ten kierowca, który po 19 stycznia do posiadanych kategorii prawa jazdy dołoży kolejne. Obowiązkowa wymiana blankietów prawa jazdy czeka zresztą wszystkich kierowców, ale jak zapowiada rząd dopiero w 2028 r.

Nowe wzory dokumentów prawa jazdy będą takie same we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Znika karta motorowerowa

Już za kilka dni pojawią się też nowe kategorie prawa jazdy na jednoślady i quady. Będą one następujące:

  • kategoria AM, pozwalająca na jazdę motorowerami i lekkimi czterokołowcami (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 cm sześć.). Aby uzyskać te uprawnienia, trzeba mieć co najmniej 14 lat. Zastąpią one kartę motorowerową. Jej posiadacze będą mogli ją wymieniać na prawo jazdy kat. AM. Osoby, które przed 19 stycznia kończą 18 lat, będą mogły jeździć motorowerami (ale nie quadami) bez konieczności uzyskania uprawnień.
  • kategoria A1, pozwalająca na jazdę motocyklami o pojemności do 125 cm sześć., mocy do 15 KM/11 kW i stosunku mocy do masy nie większej niż 0,1 kW/kg oraz do jazdy motocyklami trzykołowymi o mocy do 20 KM/15 kW. Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 16 lat.
  • kategoria A2, pozwalająca na jazdę motocyklami z silnikiem o mocy do 47 KM/35 kW. Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 18 lat.
  • kategoria A, pozwalająca na jazdę motocyklami o mocy większej niż 47 KM będzie dostępna dla osób mających co najmniej 24 a nie 18 lat jak dotychczas. Motocyklista, który w wieku 18 lat uzyska uprawnienia kat. A2, po dwóch latach będzie mógł starać się o kat. A.

Nowelizacja wprowadza także przepisy przejściowe dla osób, które ukończyły szkolenie na prawo jazdy kategorii A i nie zdały jeszcze egzaminu, a 19 stycznia 2013 r. nie będą miały ukończonych 24 lat. Osoby te będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii A2. 

Zobacz też: Rząd chce odbierać prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w zabudowanym

Ciężarówki i autobusy dla starszych

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii C (na ciężarówki) trzeba będzie mieć co najmniej 21 lat, a nie 18 jak dotychczas. Uprawnienia kategorii D (na autobusy) będą dostępne dla osób, które mają co najmniej 24 lata, a nie 21 jak dotychczas.

Do 2016 r. poczekamy natomiast na dodatkowe ograniczenia dla świeżo upieczonych kierowców (np. zielone listki). W mocy pozostają obecne przepisy mówiące, że zmotoryzowany, który ma prawo jazdy krócej niż rok, nie może przekroczyć limitu 20 punktów karnych ani zmniejszyć ich liczby o sześć na specjalnych kursach.

Sławomir Draguła 

REKLAMA
Części regiomoto.pl - akcesoria i części samochodowe, sklep internetowy

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty