Ubezpieczenie OC. Bezpłatna polisa OC dla obywateli Ukrainy. Kiedy traci ważność i co dalej?

Mariusz Michalak
Fot. Małgorzata Genca
Fot. Małgorzata Genca
Każdy pojazd, który porusza się po drogach Polski musi mieć ważne ubezpieczenie OC. W związku z sytuacją na Ukrainie, pojazdy z tego kraju także muszą posiadać ubezpieczenie, ale kierowcy mogą dostać je za darmo.

Po upływie 30 dni od daty zawarcia umowy wygasają ubezpieczenia graniczne OC zaoferowane obywatelom Ukrainy bezpłatnie przez niektórych ubezpieczycieli. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że w tej sytuacji są oni zobowiązani do zawarcia kolejnej umowy, na warunkach rynkowych, by zapewnić ciągłość ubezpieczeniową dla pojazdów, którymi się poruszają.**

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy pojazd na zagranicznych tablicach rejestracyjnych wjeżdżający do Polski musi posiadać ważną ochronę od odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego.

W praktyce dla posiadaczy pojazdów z Ukrainy oznacza to dwie możliwości:

Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia granicznego także na dłuższy okres, przy czym ubezpieczenie na 30 dni zostało zaoferowane uchodźcom z Ukrainy bezpłatnie przez 4 ubezpieczycieli: PZU, Warta, Ergo Hestia i Allianz. Akcja oferowania bezpłatnych ubezpieczeń OC ruszyła 27 lutego 2022 roku, co oznacza, że pierwsze zawarte na tych zasadach umowy OC utraciły ważność. Jednocześnie kolejne osoby wjeżdżające samochodami z Ukrainy wciąż mogą z tej oferty korzystać.

Po wygaśnięciu 30-dniowego ubezpieczenia granicznego obywatele Ukrainy poruszający się pojazdami na zagranicznych rejestracjach powinni wykupić kolejne ubezpieczenie graniczne, którego minimalny okres ważności wynosi 30 dni, ale można je też zawrzeć na dłuższy okres, teoretycznie nawet 12 miesięcy. Jest też druga możliwość – dla tych, którzy planują pozostać w Polsce na dłużej i mają ze sobą dokumenty potwierdzające własność pojazdu – zarejestrowanie auta w Polsce i wykupienie standardowego 12-miesięcznego ubezpieczenia OC.

Zobacz także: Tak prezentuje się Dacia Jogger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty