Według Straży Granicznej od chwili wybuchu konfliktu zbrojnego polską granicę przekroczyło blisko 3 mln uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie „Baza ruchu granicznego środków transportu - styczeń-marzec 2022” informuje, że w okresie od 24 lutego do końca marca do Polski wjechało ponad 165 tys. zarejestrowanych w tym kraju samochodów osobowych. Stan ten spowodował wzrost zainteresowania obywateli ukraińskich ubezpieczeniami, zarówno majątkowymi, jak i osobowymi.
- W wyniku dużego napływu obywateli ukraińskich zdecydowaliśmy się na uruchomienie dedykowanej im infolinii ubezpieczeniowej. O tym, jak ważne to przedsięwzięcie świadczy fakt, że w ostatnich dwóch miesiącach odnotowaliśmy 67 proc. wzrost liczby połączeń. Zainteresowani pytają przede wszystkim o polisy komunikacyjne, ale także o ubezpieczenia związane z ochroną życia i zdrowia – mówi Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.
Oto pięć najczęstszych kwestii dotyczących ubezpieczeń, na które poszukują odpowiedzi obywatele Ukrainy.
Kończy się polisa na auto zarejestrowane na Ukrainie. Co należy zrobić?
Każdy kierowca, który porusza się po polskich drogach, ma obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Ponadto obywatele Ukrainy muszą posiadać tzw. Zieloną Kartę. To międzynarodowy dowód ubezpieczenia, dokument potwierdzający, że ukraiński ubezpieczyciel pokryje ewentualne szkody spowodowane w ruchu drogowym za granicą. Jeżeli właściciel lub kierujący pojazdem wjeżdżającym na terytorium Polski nie posiada tych dokumentów, lub wygasną one w trakcie pobytu, musi legitymować się tzw. ubezpieczeniem granicznym.