Sąd Najwyższy. Niepotrzebny test alkomatem, by udowodnić, że kierowca jest pijany

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Zgodnie z tym orzeczeniem po to, aby stwierdzić, że kierowca jest pod wpływem alkoholu wystarczające są: relacja policjantów prowadzących kontrolę drogową, zapach alkoholu oraz niezdolność do udzielenia odpowiedzi.
Zgodnie z tym orzeczeniem po to, aby stwierdzić, że kierowca jest pod wpływem alkoholu wystarczające są: relacja policjantów prowadzących kontrolę drogową, zapach alkoholu oraz niezdolność do udzielenia odpowiedzi. Maciej Stanik
Niepotrzebny jest test na obecność alkoholu we krwi, by udowodnić, że kierowca jest pod jego wpływem - orzekł włoski Sąd Najwyższy. Jak podkreślili sędziowie, wystarczą „obiektywne” elementy i zachowanie prowadzącego pojazd.

Zgodnie z tym orzeczeniem po to, aby stwierdzić, że kierowca jest pod wpływem alkoholu wystarczające są: relacja policjantów prowadzących kontrolę drogową, zapach alkoholu oraz niezdolność do udzielenia odpowiedzi.

Stanowisko to Sąd Najwyższy w Rzymie zajął odrzucając odwołanie od kary, złożone przez kierowcę z Brescii. Spowodował on wypadek prowadząc samochód po spożyciu alkoholu. Z powodu błędu proceduralnego, popełnionego przez policjantów, badanie alkomatem zostało anulowane. Jednak funkcjonariusze napisali w protokole na podstawie obserwacji jego zachowania, że w tym przypadku ilość alkoholu we krwi przekraczała dopuszczalny limit- podał dziennik „Il Messaggero”. Było to podstawą do ukarania sprawcy wypadku.

Mężczyzna zaskarżył tę decyzję, a sprawa trafiła do sądu najwyższej instancji. Ten zaś uznał, że wystarczają obiektywne elementy i objawy, zauważone przez policjantów - od nierównego prowadzenia samochodu, po zapach alkoholu oraz niezdolność do udzielenia odpowiedzi podczas kontroli.

ZOBACZ TAKŻE: Siedem milionów aut zniknie z bazy CEPiK. Zmiany od 10 czerwca 2024 roku

Dlatego, jak zaznaczono, właśnie to jest dla sędziego podstawą do wymierzenia kary przy braku ważnego wyniku badania alkomatem.

W Senacie Włoch trwają obecnie prace nad zaostrzeniem kar za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Według tego projektu kary te będą wynosić do 6 tysięcy euro łącznie z odebraniem prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do dwóch lat.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty