Dowód rejestracyjny pojazdu po nowemu? Resort cyfryzacji komentuje

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Obowiązujące przepisy pozwalają wydawać dowody rejestracyjne zgodne z aktualnie określonym wzorem, nie dłużej niż do 1 października tego roku.
Obowiązujące przepisy pozwalają wydawać dowody rejestracyjne zgodne z aktualnie określonym wzorem, nie dłużej niż do 1 października tego roku. Dariusz Gdesz
Ministerstwo Cyfryzacji chce o rok, do 1 października 2025 r., wydłużyć termin działania aktualnie eksploatowanego systemu do wydawania dowodów rejestracyjnych - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Wydłużenie terminu ma być zawarte w nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o dokumentach publicznych.

Zgodnie z opublikowanym opisem projektu zamieszczonym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, obowiązujące przepisy pozwalają wydawać dowody rejestracyjne zgodne z aktualnie określonym wzorem, nie dłużej niż do 1 października tego roku.

"Po tym terminie konieczne będzie obsłużenie procesu wydawania dowodów rejestracyjnych poza systemem teleinformatycznym obsługującym rejestrację pojazdów (...) ręcznie z uwagi na to, że aktualnie eksploatowany system, który zostanie wygaszony po uruchomieniu nowego rozwiązania, nie obsłuży wydruku dowodów rejestracyjnych zgodnych z nowym wzorem" - wyjaśniono.

Dodano, że ze względu na niewystarczający czas na zakończenie prac w zakresie modernizacji centralnej ewidencji pojazdów, konieczne jest przesunięcie maksymalnego terminu uruchomienia wymaganych rozwiązań technicznych, a tym samym niezbędna jest nowelizacja ustawy o dokumentach publicznych.

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy 2024. Kiedy trzeba wymienić dokument prawa jazdy?

"Projekt ustawy przewiduje zmianę (wydłużenie) terminu określonego w art. 73 ust. 1b ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych, jako maksymalnego terminu, jaki może być określony w komunikacie ministra właściwego do spraw informatyzacji, dla wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodów rejestracyjnych przez organy rejestrujące służb, na 1 października 2025 r." - wskazano.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty