Darmowy przegląd auta przed wakacjami. Akcja policji i Polskiej Izby Ubezpieczeń

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Polska Izba Ubezpieczeń wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego KSP oraz Zespołem Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie dwa razy w roku (zimą przed feriami i latem przed wakacjami) organizują akcję „Jadę bezpiecznym autem”
Polska Izba Ubezpieczeń wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego KSP oraz Zespołem Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie dwa razy w roku (zimą przed feriami i latem przed wakacjami) organizują akcję „Jadę bezpiecznym autem” Fot. Marzena Bugala / Polskapres
15 czerwca w godz. 9.00-17.00 w Warszawie Polska Izba Ubezpieczeń wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Zespołem Szkół Samochodowych nr 1 zapraszają na nieodpłatny przedwakacyjny przegląd samochodów podczas akcji „Jadę bezpiecznym autem – przedwakacyjny przegląd pojazdów”.

Wyjazdy na wakacje wiążą się ze wzmożonym ruchem na drogach, a tym samym rośnie prawdopodobieństwo niebezpiecznych zdarzeń. Według policyjnych statystyk, niemal 60 proc. wszystkich wypadków w 2023 r. miało miejsce od maja do września. Polska Izba Ubezpieczeń apeluje o przestrzeganie przepisów i przypomina, że kierowcy muszą mieć ważne OC, a autocasco i assistance mogą przydać się w drodze.

Darmowy przegląd auta przed wakacjami

Polska Izba Ubezpieczeń wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego KSP oraz Zespołem Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie dwa razy w roku (zimą przed feriami i latem przed wakacjami) organizują akcję „Jadę bezpiecznym autem”, podczas której kierowcy mogą nieodpłatnie sprawdzić stan techniczny swoich pojazdów. Tego lata będzie można uczynić to już po raz dziesiąty.

Akcja odbędzie się 15 czerwca w godz. 9-17. Policjanci oraz pracownicy i uczniowie szkoły będą czekać na kierowców na terenie Stacji Kontroli Pojazdów WX/195/P przy Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie przy ul. Szczęśliwickiej 56. Organizatorzy zaplanowali także strefę dla młodych rowerzystów.

- Przed dalekimi podróżami warto przygotować i sprawdzić auto. Część rzeczy można sprawdzić samodzielnie, ale lepiej skorzystać z najbliższego serwisu bądź stacji diagnostycznej lub takiej akcji jak nasza. Musimy mieć pewność, że jedziemy autem, w którym sprawnie działa układ hamulcowy, kierowniczy czy zawieszenia. Często to zły stan techniczny pojazdu przyczynia się do spowodowania wypadku na drodze. Nie można więc bagatelizować niskiego poziomu oleju, słabego ciśnienia w oponach czy nawet przepalonej żarówki lub brudnych szyb. Przypominamy też, że każdy kierowca musi dopilnować okresowych przeglądów technicznych. Dzięki naszej akcji kierowcy mogą wstępnie zdiagnozować usterki w aucie i przed obowiązkowym badaniem technicznym je poprawić, by bezpiecznie ruszać w daleką drogę – mówi podkomisarz Robert Bojarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

W specjalnie przygotowanym miasteczku rowerowym dzieci, które przekroczyły 10. rok życia, będą mogły przystąpić do egzaminu na kartę rowerową.

Ubezpieczenia komunikacyjne – ważna pomoc w drodze

Przy okazji wakacyjnego przeglądu, PIU przypomina również o obowiązkowej polisie OC. To ważne ubezpieczenie, które pokrywa szkody wyrządzone przez użytkownika pojazdu innym osobom (zarówno te w mieniu, jak i te związane z ich życiem oraz zdrowiem). Jeśli kierowca spowoduje szkodę bez ważnego OC, musi liczyć się z tym, że o zwrot wypłaconych poszkodowanym odszkodowań i świadczeń, zwróci się do niego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

- Warto dopilnować, aby polisa OC zawsze była ważna. Przed podróżą to szczególnie istotne, ale nawet zaparkowane auto musi być ubezpieczone w zakresie OC. Wykupienie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń autocasco i assistance również wpłynie na poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy – mówi Agnieszka Durska, rzeczniczka Polskiej Izby Ubezpieczeń.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany dla kierowców od 17 czerwca. Nie dotyczą wszystkich kierujących

Oprócz ubezpieczenia obowiązkowego, warto mieć też pełny pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych – autocasco i assistance. Autocasco chroni nasz samochód, nie tylko w razie stłuczki z naszej winy, ale też na wypadek kradzieży lub zniszczenia np. przez spadające gałęzie czy grad. Assistance to pomoc w drodze – przydatna m.in. podczas wakacyjnych wyjazdów.

Autocasco i assistance działają również za granicą. Sprawdźmy zasięg terytorialny naszych polis. W razie stłuczki za granicą niezależnie od tego, czy była z naszej winy, czy nie, możemy skorzystać z pomocy naszego ubezpieczyciela casco, który pokieruje nami w takiej sytuacji. Warto też przed wyjazdem zapoznać się z informacjami dotyczącymi postępowania w razie wypadków za granicą. Informacje znajdziemy na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

- W razie stłuczki w kraju warto też kontaktować się z ubezpieczycielem, u którego sami kupiliśmy OC. Podpowie, co zrobić, jakie dane będą potrzebne od sprawcy wypadku, na co zwrócić uwagę, może nawet zająć się likwidacją naszej szkody w ramach Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) – dodaje Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty