Polski samochód Izera. Kiedy zapadnie decyzja o produkcji w Jaworznie?

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Izera mia być pierwszym, polskim, seryjnie produkowanym osobowym samochodem elektrycznym. Powstawać ma platformie SEA dostarczonej przez chiński koncern Geely Holding.
Izera mia być pierwszym, polskim, seryjnie produkowanym osobowym samochodem elektrycznym. Powstawać ma platformie SEA dostarczonej przez chiński koncern Geely Holding. Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Według ministra aktywów państwowych Borysa Budki inwestycja w Jaworznie na terenie, na którym planowane jest powstanie fabryki samochodów elektrycznych Izera, powinna być kontynuowana. Kiedy zapadnie finalna decyzja?

Izera ma być pierwszym, polskim, seryjnie produkowanym osobowym samochodem elektrycznym. Powstawać ma na platformie SEA dostarczonej przez chiński koncern Geely Holding.

Kiedy ruszy produkcja Izery?

Szef resortu aktywów państwowych na antenie Polsat News pytany o przyszłość polskiego samochodu elektrycznego Izera odpowiedział, że "to będą decyzje rządu". Wskazał, że obecnie nowa rada nadzorcza ElectroMobility Poland (spółki odpowiedzialnej za Izerę) prowadzi konkurs na członków zarządu tej firmy. "Po audycie wewnętrznym będą podejmowane odpowiednie decyzje" - dodał.

Inwestycja w Jaworznie, gdzie planowane jest powstanie fabryki samochodów elektrycznych Izera, ma być kontynuowana
Inwestycja w Jaworznie, gdzie planowane jest powstanie fabryki samochodów elektrycznych Izera, ma być kontynuowana Marzena Bugala-Astaszow Polska Press

ZOBACZ TAKŻE: Izera. Kiedy decyzja w sprawie przyszłości samochodu z Polski?

Budka doprecyzował, że jest to kwestia kilku tygodni. "Po audytach, odpowiednio wykwalifikowane osoby podejmą taką rekomendację dla rządu" - powiedział.

Izera ma być produkowana w fabryce w Jaworznie

Minister podkreślił jednocześnie, że trzeba wykorzystać bardzo dobrą lokalizację Jaworzna i przygotowany tam teren. "W jakiej formule - o tym będziemy decydować. Jedno jest pewne, inwestycja w tamtym miejscu powinna być kontynuowana. Wszystko zależy od formy" - dodał.

Produkcję Izery wspomogą środki z KPO

Borys Budka wskazał, że Polska powinna wykorzystać środki z KPO, aby zwiększyć potencjał technologiczny i stawiać na polski przemysł. Zauważył, że eksperci wskazują, że dzięki środkom europejskim polskie PKB może się zwiększyć o 2 proc.

Pytany, czy Polska powinna mieć własny eksportowy samochód elektryczny, Budka odpowiedział, że "jeżeli byłby on konkurencyjny, jeśli mógłby zaistnieć na rynku, to każdy taki produkt powinien mieć miejsce".

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że ws. wsparcia z KPO dla projektu Izera MFiPR czeka na ostateczne decyzje Ministerstwa Aktywów Państwowych, które nadzoruje ElectroMobility Poland. Dodała, że w zasadzie jest już zgoda KE na to, aby ten lub inny projekt z obszaru bezemisyjnych środków transportu otrzymał pożyczkę, a nie grant z KPO.

W poniedziałek 15 kwietnia do Polski wpłynęło 6,3 mld euro pierwszej płatności z KPO: 3,9 mld euro środków pożyczkowych spłacanych za pośrednictwem budżetu europejskiego i 2,4 mld euro grantów.

W Jaworznie rocznie ma powstawać nawet 150 tysięcy aut
W Jaworznie rocznie ma powstawać nawet 150 tysięcy aut Marzena Bugala-Astaszow Polska Press

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE, znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
Uruchamianie środków w Polsce jest opóźnione, stąd wynika potrzeba rewizji KPO.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty