Pojazd zastępczy po wypadku

Małgorzata i Maciej Capik
Fot. Adam Nocoń: W niektórych przypadkach poszkodowany, którego samochód został uszkodzony w wyniku kolizji, może żądać od ubezpieczyciela zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.
Fot. Adam Nocoń: W niektórych przypadkach poszkodowany, którego samochód został uszkodzony w wyniku kolizji, może żądać od ubezpieczyciela zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.
Czy każdy poszkodowany, którego samochód został uszkodzony w następstwie kolizji lub wypadku, może żądać od zakładu ubezpieczeń zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego?

Odpowiedź na to pytanie będzie różna, w zależności od tego, z jakiego ubezpieczenia poszkodowany będzie dochodził swoich roszczeń. Jeśli będzie wnosił o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia autocasco to jego prawo w tym zakresie określają tylko ogólne warunki ubezpieczenia, na podstawie których zawarł umowę. Ubezpieczenie autocasco ma dzisiaj formę wielowariantową .W zależności od poziomu akceptowanej składki zakłady ubezpieczeń proponują ochronę od propozycji minicasco po gwarancje wypłaty odszkodowania, nie tylko w granicach wartości pojazdu, ale także pokrywanie innych dodatkowych kosztów. Poszkodowany musi więc

Fot. Adam Nocoń: W niektórych przypadkach poszkodowany, którego samochód został uszkodzony w wyniku kolizji, może żądać od ubezpieczyciela zwrotu kosztów
Fot. Adam Nocoń: W niektórych przypadkach poszkodowany, którego samochód został uszkodzony w wyniku kolizji, może żądać od ubezpieczyciela zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.

zajrzeć do warunków ubezpieczenia i sprawdzić co przewiduje jego wariant ochrony. Trzeba jednak zaznaczyć, ze nawet najobszerniejsze warianty ochrony nie przewidują pokrywania pełnych kosztów wynajmu pojazdu zastępczego przez długi okres czasu. Jeśli już pojawiają się koszty wynajmu, to najczęściej w formie ryczałtowej, z ograniczeniem do kilku dni po zdarzeniu, wskutek którego doszło do uszkodzenia samochodu.

**CZYTAJ TAKŻE


Odszkodowanie za dziurawą drogę
Jak nie stracić na autocasco?

**

Inaczej sprawa wygląda, gdy mamy do czynienia z dochodzeniem roszczeń z ubezpieczenia OC czyli w sytuacji, gdy sprawcą uszkodzenia pojazdu jest inna osoba, która doprowadziła do tego np. wskutek zderzenia się samochodów. Wtedy zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń określają przepisy kodeksu cywilnego, które w normie art.361 k.c. stanowią, że poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie, które ma obejmować wszystkie poniesione przez niego straty i utracone korzyści. W tak ujętym zakresie odszkodowawczym mieści się także wyrównanie straty finansowej w postaci poniesionych kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Trzeba jednak w tym miejscu zrobić pewne zastrzeżenie. Jeśli pojazd został zakwalifikowany do naprawy, zakład ubezpieczeń pokryje tylko koszty wynajmu pojazdu na czas naprawy, a w zasadzie na czas, w jakim naprawa powinna zostać przeprowadzona.

Stanowisko o powiązaniu kosztów wynajmu pojazdu z przewidywanym czasem naprawy poparł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2002.11.26 - wyrok sygnatura akt V CKN 1397/2000. Sąd Najwyższy uznaje prawo do kosztów wynajęcia samochodu nie tylko wtedy, gdy naprawa pojazdu uszkodzonego jest faktycznie przeprowadzana, ale nawet wtedy, gdy pojazd został zakwalifikowany do naprawy, a poszkodowany z jakiegoś powodu tej naprawy nie wykonuje albo przekłada ją na późniejszy termin. Jednak prawo to jest ograniczone. Zakład ubezpieczeń może weryfikować poniesione lub przewidywane koszty wynajęcia pojazdu, kierując się czasem rzeczywiście potrzebnym do skutecznej naprawy samochodu.

Nie zawsze więc poszkodowany otrzyma pełną refundację kosztów wynajęcia pojazdu. Stanie się tak, gdy czas naprawy przeciągnie się w sposób nieuzasadniony. Najlepiej jest, dla uniknięcia sporów w tej kwestii, od razu przy oględzinach uszkodzonego pojazdu zgłosić zakładowi ubezpieczeń, że będzie się wynajmowało pojazd zastępczy i ustalić wspólnie, jaki okres wynajmu jest tym, który zakład ubezpieczeń zaakceptuje, a poszkodowany zaaprobuje jako czas możliwego przeprowadzenia naprawy. Oczywiście trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Pojazd zastępczy powinien mieć zbliżone parametry do posiadanego pojazdu. Koszty wynajmu są bowiem zależne od standardu i przeznaczenia samochodu.

Wynajęcie pojazdu zastępczego przysługuje w zasadzie każdemu poszkodowanemu, który dochodzi odszkodowania z OC. Zakład ubezpieczeń nie może ograniczać prawa do odszkodowania z tego tytułu z powołaniem jedynie na to, że uszkodzony samochód nie służył do prowadzenia działalności gospodarczej. Sam fakt niemożności użytkowania posiadanego przez siebie pojazdu jest już podstawą do żądania pokrycia powstałych z tego tytułu strat. Warto też zaznaczyć, że prawo do kosztów wynajmu nie przysługuje tylko tym, których samochód został uszkodzony w stopniu nie nadającym się do naprawy. Jeśli zostanie stwierdzone, że pojazd nie może być poddany naprawie, czyli zostanie przeznaczony do kasacji, poszkodowany może żądać kosztów wynajęcia pojazdu za czas od wypadku do momentu, kiedy mógł nabyć nowy samochód, tj. do momentu wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń czyli rzeczywistego dostarczenia środków finansowych z przeznaczeniem na odtworzenie zniszczonego mienia.

Stanowisko o powiązaniu kosztów wynajmu pojazdu z przewidywanym czasem naprawy poparł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2002.11.26 sygnatura akt V CKN 1397/2000.

Oto główna teza tego orzeczenia:

W sytuacji gdy ustalone zostało w sprawie, że za szkodę polegającą na uszkodzeniu samochodu zakład ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność w zakresie kosztów naprawy, przy ocenie zasadności innych elementów szkody doznanej przez poszkodowanego, do naprawienia których odpowiedzialny jest także zakład ubezpieczeń, ustalenie to nie może być pominięte. Oczywiście poszkodowany mógł podjąć - z jego punktu widzenia - uzasadnioną decyzję o odstąpieniu od naprawy samochodu, ale "kosztami" tej decyzji nie może obciążać zakładu ubezpieczeń. Skoro samochód mógł zostać naprawiony, to poszkodowany może w zasadzie żądać od zakładu ubezpieczeń zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego poniesionych jedynie w okresie naprawy samochodu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty