Mobilne fotoradary działają nielegalnie? Korzystają z wojskowych częstotliwości

(mm)
Fot. Jakub Pokora
Fot. Jakub Pokora
Większość mobilnych fotoradarów w Polsce działa nielegalnie. Okazuje się, zę dwa najczęściej wykorzystywane m.in. przez straże gminne urządzenia używają niedozwolonych częstotliwości, zarezerwowanych wcześniej dla wojska.
Fot. Jakub Pokora
Fot. Jakub Pokora

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej poinformował, że wszczął z urzędu postępowania administracyjne w sprawie wydania strażom gminnym i miejskim decyzji zakazujących używania urządzeń do pomiaru prędkości w ruchu drogowym w przypadkach stwierdzenia, że pracują z wykorzystaniem częstotliwości 34,0 GHz oraz 34,3 GHz.

Ten zakres częstotliwości jest przeznaczony do wykorzystywania w radiolokalizacji, a jego ewentualne wykorzystanie cywilne wymaga uzgodnień przed wydaniem każdego pozwolenia z Ministrem Obrony Narodowej.

Obecnie czynności prowadzone są w stosunku do ok. 80 podmiotów w przypadku których stwierdzono posiadanie tego typu urządzeń. To nawet 120 fotoradarów, a takie urządzenia posiada także Inspekcja Transportu Drogowego.

Podstawa prawna

Na podstawie art. 203 ust. 1 w związku z art. 143 ust. 1 i art. 206 ust. 1 Pt, w przypadku stwierdzenia używania urządzenia radiowego bez wymaganego pozwolenia, Prezes UKE wydaje użytkownikowi decyzję zakazującą używania urządzenia radiowego. Decyzji tej nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. W przypadku urządzeń pracujących z wykorzystaniem częstotliwości 34,0 GHz oraz 34,3 GHz podstawą podjęcia działań przez Prezesa UKE są zapisy art. 143 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.) nakładające wymaganie posiadania pozwolenia radiowego, które wydaje Prezes UKE w drodze decyzji (art. 143 ust. 2 Pt).

Straż miejska pozbawiona fotoradarów**- zmiany w prawie**

Przypomnijmy, że straże miejskie i gminne nie będą mogły dokonywać pomiarów prędkości za pomocą fotoradarów od stycznia 2016 roku. Nowe przepisy są efektem prac nad dwoma projektami nowelizacji ustaw o straży gminnej, prawa o ruchu drogowym, ustawy kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Inspekcja Transportu Drogowego będzie dysponowała tylko i wyłącznie fotoradarami stacjonarnymi, natomiast fotoradary mobilne będzie mogła stosować tylko policja. Raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił liczne przypadki samowolnego przestawiania przez strażników fotoradarów w takie miejsca, gdzie łatwo zaskoczyć kierowców. Stwierdzono, że spośród wystawionych przez wszystkie sprawdzone straże mandatów średnio 85% kwotowo dotyczyło wykroczeń ujawnionych fotoradarem.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty