Jak długo trzeba odczekać po wypiciu alkoholu, żeby móc prowadzić samochód?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Lekarze przypominają, że organizm traktuje alkohol jak truciznę i stara się go jak najszybciej wydalić. W jakim tempie spada stężenie alkoholu w organizmie, to indywidualna i złożona kwestia
Lekarze przypominają, że organizm traktuje alkohol jak truciznę i stara się go jak najszybciej wydalić. W jakim tempie spada stężenie alkoholu w organizmie, to indywidualna i złożona kwestia Materiały prasowe
Średnie tempo metabolizmu alkoholu jest wolniejsze niż zakłada wielu ludzi. Ile po wypiciu trzeba odczekać, aby usiąść za kierownicę?

Spis treści

Około 25% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej ma związek ze spożyciem alkoholu − wynika ze statystyk przedstawionych w raporcie Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi ma negatywny wpływ na kierowcę, wydłuża czas reakcji, utrudnia podzielność uwagi czy możliwość obserwacji sytuacji na drodze. Konsekwencją jest również większa skłonność do ryzykownych zachowań. Najczęściej jest to nadmierna prędkość i niebezpieczne manewry – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W Polsce najwięcej wypadków z udziałem użytkowników dróg będących pod działaniem alkoholu ma miejsce w soboty i niedziele między godziną 16.00 a 22.00.

Organizm traktuje alkohol jak truciznę

"To tylko jedno piwo" - taką wymówkę często słyszą policjanci z ust przyłapanych nietrzeźwych kierowców. Tymczasem już po jednym piwie osoba prowadząca samochód jest zagrożeniem na drodze. Oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na alkohol, ale eksperci przyjmują, że tuż po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi wynosi średnio około 0,26 promila.

Lekarze przypominają, że organizm traktuje alkohol jak truciznę i stara się go jak najszybciej wydalić. W jakim tempie spada stężenie alkoholu w organizmie, to indywidualna i złożona kwestia zależna od m.in:

 • płci,
 • wieku,
 • masy ciała,
 • stanu zdrowia

Przyjmuje się, że organizm zdrowego mężczyzny w godzinę zmetabolizuje ok. 0,1 g czystego alkoholu na każdy kilogram masy ciała. W przypadku wagi 80 kg około godziny zajmie zmetabolizowanie jednego małego piwa. Po wypiciu przez kobietę alkoholu jego stężenie w organizmie rośnie ok. 20 procent szybciej, a później też o 10-15 proc. wolniej spada. Ponownie podkreślamy, że jest to jednak dość indywidualna kwestia. Nie ma zatem jednej odpowiedzi na pytanie jak długo trzeba odczekać po wypiciu alkoholu, żeby móc prowadzić samochód.

Nieświadoma nietrzeźwość

– Nieświadoma nietrzeźwość, czyli złudne uczucie, że organizm zdążył już przetrawić alkohol, może być tragiczna w skutkach. Dlatego decydując się na jazdę samochodem, musimy mieć absolutną pewność, co do swojego stanu. Na rynku dostępne są alkomaty osobiste dorównujące dokładnością pomiarów sprzętowi używanemu przez policję. Wykonanie testu takim urządzeniem ma szansę uchronić nas przed podjęciem tragicznej w skutkach decyzji - komentuje Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense.

Wszelkie tzw. wirtualne alkomaty podające, aby odczekać dwie godziny na każdy kieliszek wódki, czy godzinę na kieliszek wina,aby zasiąść za kierownicą, są obarczone wysokim błędem.

Konsekwencje jazdy po alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

 • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
 • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
 • 15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

 • pozbawienie wolności do lat 3,
 • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
 • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości do 60 000 zł,
 • 15 punktów karnych.
 • Konfiskata samochodu, jeżeli poziom alkoholu we krwi przekracza 1,5 promila

Od października 2023 roku zamiast grzywny lub ograniczenia wolności, nietrzeźwym kierowcom grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.Sąd będzie orzekał zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości, ucieczki z miejsca zdarzenia oraz jeżeli kierowca będzie spożywał alkohol po zdarzeniu,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty