Liczba oktanowa

(gw)
Jest ona najważniejszym wskaźnikiem charakteryzującym zachowanie się benzyn podczas spalania w silniku.

Najważniejszym wskaźnikiem charakteryzującym zachowanie się benzyn podczas spalania w silniku jest liczba oktanowa.

Liczba oktanowa

Benzyny mają temperaturę wrzenia nie przekraczającą 200 stopni C i korzystne jest, gdy zawierają dużo węglowodorów o strukturze rozgałęzionej. Benzyny surowe otrzymane bezpośrednio z przerobu ropy poddaje się uszlachetnianiu, aby otrzymać różne paliwa przeznaczone do sieci dystrybucji handlowej.
Co to jest liczba oktanowa?
Najważniejszym wskaźnikiem charakteryzującym zachowanie się benzyn podczas spalania w silniku jest liczba oktanowa. Jest to doświadczalnie wyznaczana wielkość, która świadczy o odporności paliwa na spalanie detonacyjne.
Efekt może być różny
Benzyny wytworzone przez różne rafinerie, mające tę samą nazwę handlową i jednakową liczbę oktanową, mogą dawać nieco inne efekty przy ostrej, sportowej jeździe. Niektóre benzyny mogą zawierać więcej lekkich frakcji, które szybciej odparowują. Te frakcje mają niższą liczbę oktanową i przy gwałtownym dodawaniu gazu mogą powodować spalanie stukowe.
Normy obowiązujące w Polsce
W Polsce zasadnicze zmiany w jakości produkowanych benzyn silnikowych zaszły w latach dziewięćdziesiątych. Wymagania norm dla tych produktów obowiązujące w Polsce są maksymalnie zbliżone do postanowień norm europejskich. Dlatego w paliwach silnikowych znacznie obniżono zawartość siarki i benzenu. Dla uszlachetniania produktu finalnego, do gotowych benzyn dodaje się odpowiednie dodatki, poprawiające ich właściwości. Takie dodatki importuje się z renomowanych zachodnich rafinerii. Na przykłąd w Rafinerii Gdańskiej produkuje się benzynę uniwersalną U 95 o liczbie oktanowej 95 przeznaczoną do zasilania silników konwencjonalnych (dawniej zasilanych etyliną), bezołowiową 95 o liczbie oktanowej 95 i bezołowiową 98 o liczbie oktanowej 98. Wymienione benzyny zawierają poniżej 0,05 procenta siarki. W celu podwyższenia liczby oktanowej do benzyn dodaje się związki tlenowe, głównie alkohole i etery,
z tego powodu benzyna bezołowiowa też ma charakterystyczny zapach.

Ostróda gościła najlepszych motocrossów w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie