Koniec z podwójnym OC

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Jest szansa, że zniknie konieczność płacenia dwóch składek OC, jeśli właściciel pojazdu zapomniał o wypowiedzeniu jednego z ubezpieczeń. Odpowiednie zmiany w prawie przygotowuje Ministerstwo Finansów.

 

Zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami, jeżeli mamy zawartą umowę ubezpieczenia OC na 12 miesięcy, a chcemy zmienić zakład ubezpieczeń, musimy najpierw wypowiedzieć obecną umowę ubezpieczenia. Trzeba to zrobić na piśmie nie później niż na jeden dzień przed końcem okresu, który obejmuje umowa.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

Jeśli umowa nie zostanie wypowiedziana i zawrzemy nową z nowym zakładem ubezpieczeń, to ta wcześniejsza zostanie automatycznie przedłużona i oba zakłady ubezpieczeń mają prawo żądać od nas zapłaty składki.

 

Sytuacji takiej ma zapobiec modyfikacja prawa.

- Kwestia tzw. podwójnego ubezpieczenia OC stanowi jedno z zagadnień prac Rady Rozwoju Rynku Finansowego pod auspicjami ministra finansów. Przewiduje się, że prace zakończą się w ciągu tego półrocza. Ich efektem będzie stosowny projekt ustawy, który zostanie poddany procedurze legislacyjnej - wyjaśnia Jakub Lutyk, rzecznik resortu finansów.

 

Gdyby prace zakończyły się w prognozowanym terminie, a posłowie i senatorowie sprawnie zajęli się przyjęciem ustawy, przepisy znoszące podwójne OC mogłyby zostać przyjęte jeszcze w tym roku. 

 

Kiedy płacimy podwójne OC?

 

Podwójną składkę OC przyjdzie nam płacić w sytuacji, kiedy po roku stwierdzimy, że chcemy zmienić ubezpieczyciela np. na tańszego, a wcześniej nie wypowiemy umowy z tą firmą ubezpieczeniową, u której polisę OC wykupiliśmy 12 miesięcy wcześniej. Podobnie jest, jeżeli w terminie 30 dni od kupienia pojazdu nie wypowiemy umowy ubezpieczenia zawartej wcześniej przez sprzedającego, a sami wykupimy ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela. W takiej sytuacji poprzednia umowa będzie obowiązywała do końca okresu ubezpieczenia i później zostanie automatycznie przedłużona. Konsekwencją będą dwie składki OC.

 

Jak ustrzec się niepotrzebnych wydatków

 

W związku z wątpliwościami co do ustalenia terminu powiadomienia zakładu ubezpieczeń o wypowiedzeniu umowy OC, należy pamiętać o tym obowiązku i wysłać powiadomienie listem poleconym z kilkudniowym wyprzedzeniem, najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeżeli nie wypowiedzieliśmy umowy ubezpieczenia w terminie, a zawarliśmy umowę w innym zakładzie ubezpieczeń, należy pisemnie zwrócić się do jednego z zakładów ubezpieczeń z prośbą o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy ubezpieczenia wraz z umorzeniem należności z tytułu składki za podwójne ubezpieczenie.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty