Klimatyzacja w aucie. Jak samodzielnie zadbać o klimatyzację na wiosnę?

Mariusz Michalak
Fot. Webasto
Fot. Webasto
Samochodowa klimatyzacja to standard wyposażenia nie tylko nowych aut, ale również większości używanych. Trudno wyobrazić sobie podróżowanie bez tego udogodnienia, zwłaszcza latem. Część kierowców zapomina jednak o regularnej dezynfekcji klimatyzacji, co może negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?

Podczas pracy układu klimatyzacji na jednym z jego elementów – parowniku – zbiera się wilgoć, która wraz z kurzem jest idealnym środowiskiem dla rozwijania się grzybów, bakterii i drobnoustrojów. Obecność niepożądanych mikroorganizmów skutkuje m.in. małym komfortem podróży wywołanym nieprzyjemnym zapachem, ale może mieć również groźniejsze konsekwencje, takie jak reakcje alergiczne, złe samopoczucie, a w najgorszym przypadku nawet choroby dróg oddechowych.

– Pierwszym sygnałem problemów z samochodową klimatyzacją jest nieprzyjemny zapach, który najczęściej powstaje w przypadku dużych zmian temperatur, wilgoci lub rzadkiego używania klimatyzacji. Może to doprowadzić do rozwijania się bakterii i pleśni. Z kolei długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach naraża naszą błonę śluzową na przesuszenie, przez co jest ona podatniejsza na infekcje spowodowane przez rozpylone grzyby i bakterie. Może to powodować m.in. ból głowy, katar, objawy alergii, złe samopoczucie i zmęczenie – tłumaczy dr Leszek Olchowik, alergolog, pulmonolog i pediatra z Centrum Medycznego CMP.

Dodatkowo brak regularnej dezynfekcji klimatyzacji może prowadzić do poważnych i kosztownych usterek pojazdu, ponieważ zanieczyszczenia osiadają także na innych podzespołach, negatywnie na nie oddziałując.

Jak najlepiej oczyścić klimatyzację?

Dbanie o klimatyzację należy zacząć od wymiany filtra kabinowego. Jest to stosunkowo prosta czynność. W japońskich samochodach filtr kabinowy montowany jest przeważnie tuż za schowkiem pasażera lub pod spodem konsoli centralnej od strony nóg pasażera. W europejskich samochodach na ogół znajduje się w okolicach podszybia od strony pasażera, na zewnątrz pojazdu. Zdarza się też, że umieszczony jest w pobliżu pedałów. Po wyjęciu starego filtra należy usunąć nagromadzone wokół niego zanieczyszczenia i oczyścić plastikową obudowę, a następnie założyć nowy. Warto rozważyć kupno filtra z aktywnym węglem, który lepiej zatrzymuje niepożądane zapachy.

Dezynfekcję klimatyzacji można wykonać na wiele sposobów. Najpopularniejszymi są chemiczne spraye i pianki do rozpylenia bezpośrednio do nawiewu. Można je dostać w sklepach motoryzacyjnych i marketach. Trzeba jednak pamiętać, że środki te sprawdzą się raczej przy zadbanej klimatyzacji o prostej budowie. Należy też zwrócić uwagę, czy używane przez nas spraye nie zawierają wyłącznie substancji zapachowych, które zamiast usunąć źródło brzydkiego zapachu, jedynie go zamaskują.
Coraz więcej osób decyduje się aktualnie na ozonowanie. Ozon posiada bardzo silne właściwości odkażające - nawet 50% mocniejsze niż chlor. Dzięki swojej gazowej postaci jest w stanie dotrzeć wszędzie, w wyniku czego ozonowaniu nie poddana zostaje jedynie klimatyzacja, ale również całe wnętrze samochodu. Ponadto, jest gazem nietrwałym, a jego działanie kończy się wraz z zakończeniem procesu ozonowania.

– Ozon dociera niemal w każdy zakątek kanałów wentylacyjnych, utleniając cząstki chemiczne, grzyby i ich zarodniki oraz bakterie – dodaje dr Leszek Olchowik z Centrum Medycznego CMP. Dodatkowo, w przeciwieństwie do środków chemicznych, ozon nie szkodzi środowisku, co czyni go jedną z najbardziej ekologicznych metod dezynfekcji.

Ozonowanie klimatyzacji samochodowej jest skutecznym sposobem na pozbycie się bakterii i grzybów. Do niedawna ozonowanie można było wykonać jedynie w specjalistycznym warsztacie, ponieważ używany podczas tego zabiegu sprzęt dostępny był głównie dla profesjonalistów. Obecnie mamy jednak coraz większy wybór urządzeń przeznaczonych do użytku domowego. Wykorzystamy je nie tylko do ozonowania samochodowej klimatyzacji, ale również do dezynfekcji jedzenia, zabawek, czy oczyszczania powietrza w mieszkaniu.

Jak samodzielnie zdezynfekować klimatyzację ozonem?

 – Na początku należy posprzątać wnętrze samochodu i odkurzyć. Następnie wewnątrz auta ustawiamy ozonator i podłączamy go do przedłużacza – kable można wsunąć np. przez lekko uchylone okno. Podczas ozonowania nie możemy przebywać w samochodzie. O ile działanie gazu kończy się wraz z wyłączeniem urządzenia, sam proces jest niebezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. W trakcie ozonowania pojazd powinien być uruchomiony, klimatyzacja włączona, a nawiew ustawiony na 2 bieg w obiegu zamkniętym. Dzięki temu ozon będzie mógł krążyć zarówno wewnątrz klimatyzatora, jak i samochodu. Czas całego procesu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość auta, rodzaj i nasilenie uciążliwych zapachów, czy moc samego urządzenia, ale przeważnie zajmuje to od 30 minut do 1,5 godziny. Dobrym urządzeniem, przeznaczonym do domowego użytku jest ozonator Wenon MF308. To sprzęt o dużej mocy – 1000 mg/h – i niewielkim rozmiarze, co zapewnia wygodę użytkowania i przechowywania. Po zakończeniu ozonowania pojazd powinniśmy dokładnie wywietrzyć, żeby pozbyć się specyficznego zapachu ozonu – tłumaczy Łukasz Malik, właściciel marki Wenon, oferującej ozonatory wysokiej jakości.

Jak często należy czyścić klimatyzację?

Producenci klimatyzatorów zalecają ich serwis raz do roku, czyszczenie zależy jednak od częstotliwości używania klimatyzacji. Wbrew pozorom, rzadsze używanie może pogorszyć jej stan, dlatego zaleca się włączanie urządzenia przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli planujemy ozonownie raz do roku, najlepiej zrobić to na wiosnę, kiedy zanieczyszczenia są największe po wilgotnym, zimowym okresie.

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji jest obecnie łatwą i bezpieczną metodą. Ogromną zaletą jest to, że nie musimy umawiać wizyty w warsztacie czy czekać w kolejce. Dzięki poręczności domowych ozonatorów możemy dostosować czas i miejsce dezynfekcji do naszych preferencji. Warto pamiętać również o tym, że dzięki możliwości wielokrotnego użytku i wielu zastosowaniach produktu, domowe ozonowanie jest również dobrym sposobem na oszczędzanie.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Ford Transit w wersji L5

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty