Fiat Marea JTD

Tekst i zdjęcia Witold Blady
Jednostki JTD ze względu na rosnące ceny paliw zyskują coraz liczniejsze grono zwolenników...

|
|
|
|
| Wkrótce w salonach Fiata mają pojawić się egzemplarze Marei napędzane silnikiem JTD wzmocnionym do 110 KM. Nie oznacza to, że nieco słabsza jednostka, jaka znalazła się pod maską testowego auta, nie radzi sobie z dość ciężkim samochodem. Przeciwnie, 105 KM zupełnie wystarczy także do dynamicznej jazdy, zaś zużycie paliwa jest na bardzo niskim poziomie.

Fiat Marea JTD

Jednostki JTD ze względu na rosnące ceny paliw zyskują coraz liczniejsze grono zwolenników. Klienci wolą zapłacić nieco więcej za samochód z silnikiem diesla wiedząc, że wydatek ten szybko się zwróci. Auto ma przy tym lepsze osiągi od modelu z benzynowym silnikiem 1.6. Czterocylindrowy silnik Marei JTD ma pojemność 1,9 l i moc 105 KM. Niskie zużycie paliwa udało się uzyskać dzięki bezpośredniemu wtryskowi paliwa i systemowi common rail. Marea JTD zużyła podczas testu średnio niewiele ponad 7 litrów oleju napędowego na 100 km.
Wyposażenie
W standardzie w wersji JTD znajdziemy cztery poduszki gazowe, ABS, automatyczną klimatyzację, wspomaganie układu kierowniczego, radioodtwarzacz, elektrycznie opuszczane szyby w przednich drzwiach i centralne ryglowanie zamków. Do kompletu brakuje właściwie tylko aluminiowych felg, ale te - podobnie jak lakier metalizowany - znajdziemy na liście opcji. Trzeba przyznać, że tu niewielu konkurentów dotrzymuje kroku limuzynie Fiata.
Nadwozie
Zmiany w porównaniu z modelem sprzed modernizacji są niewielkie, najłatwiej obie wersje rozpoznać z przodu nadwozia. W odmianie JTD charakterystyczny jest przedni zderzak z ogromnym wlotem powietrza; z tyłu różnice są już mniejsze. Bagażnik ma pojemność 430 l, dokładnie tyle samo ile w Peugeocie 406 i nieco mniej niż w Oplu Vectrze.
Wnętrze
Choć znacznie poprawiono jakość użytych we wnętrzu materiałów, ciągle Fiat nie dorównuje konkurentom. Toyota Avensis czy Ford Mondeo są wykończone znacznie staranniej. Nie można za to nic zarzucić ergonomii, wszystkie przełączniki są na swoim miejscu, w aucie jest sporo przydatnych schowków. Na uwagę zasługuje fabrycznie montowane radio, ma ono nietypowy kształt, jest więc nieatrakcyjne dla złodziei. Między fotelami umieszczono podłokietnik, który pełni także rolę schowka.
Jazda
Marea JTD nie ma wady typowej dla aut z silnikami Diesla - świece żarowe nagrzewają się błyskawicznie, a nieprzyjemny klekot znika dość szybko. W czasie jazdy do uszu kierowcy dochodzi hałas o podobnym natężeniu jak w wersji z silnikiem benzynowym, dźwięk jednostki JTD jest nieco niższy, niemal basowy. Tę niewielką niedogodność auto rekompensuje nam z nawiązką na stacji paliw. Zawieszenie Marei jest dość twarde, dzięki czemu auto prowadzi się bardzo pewnie, ma łatwą do opanowania skłonność do nadsterowności.
Fiata Marea Weekend a konkurencja

ModelFiat Marea JTDOpel Vectra DTIPeugeot 406 HDI
SilnikR4R4R4
Pojemność skokowa (cm sześc.)191019981997
Moc maks. (KM)105100110
Maks. moment obrotowy (Nm)200205250
Skrzynia biegówmanualna, pięciobiegowamanualna, pięciobiegowamanualna, pięciobiegowa
Hamulce przednie/tylneT/BT/TT/T
Średnica zawracania (m)10,711,312
Objętość bagażnika (dm sześc.)430500430
Długość (mm)439044774598
Szerokość (mm)174117071765
Wysokość (mm)142014251412
Rozstaw osi (mm)254026372700
Masa własna (kg)127513951460
Ładowność (kg)515455465
Prędkość maksymalna (km/h)185195191
Przyspieszenie 0-100 km/h (s)10,81312,5

T - hamulce tarczowe, B - hamulce bębnowe
Zużycie paliwa (l/100 km)

ModelFiat Marea JTDOpel Vectra DTIPeugeot 406 HDI
Miasto7,587,3
Poza miastem4,74,74,5
Średnie5,65,75,5

Wyposażenie

ModelMarea SXVectra406 ST
Cena (zł)63 50075 95083 850
ABSS<SS
Airbag kierowca/pasażerS/SS/SS/S
Poduszki boczneSSS
Wspomaganie kierownicySSS
Elektryczne szybySSS
Centralne ryglowanie zamkówSSS
RadioSSS
KlimatyzacjaSSS
Aluminiowe felgiOSO

S - standard, O - opcja
Podsumowanie
Marea z silnikiem JTD to niezła propozycja dla cztero- czy pięcioosobowej rodziny. Łączy niezłe osiągi, bogate wyposażenie z niskim zużyciem paliwa. A ta ostatnia cecha przy rosnących niemal codziennie cenach paliw jest bardzo istotna. Auto jest przy tym znacznie tańsze od konkurencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Milwaukee

Milwaukee M12 BDD-201C 4933479439

795,93 zł403,55 zł-49%
miejsce #2

Meec

Meec Tools 12 V LiIon 0,8 Ah

136,99 zł79,99 zł-42%
miejsce #3

Bosch

Bosch IXO 5 Full 06039A8022

492,20 zł294,00 zł-40%
miejsce #4

Makita

Makita DDF453SYE

800,79 zł565,89 zł-29%
miejsce #5

DeWalt

Dewalt DCD778S2T

920,63 zł718,00 zł-22%
miejsce #6

Parkside

Parkside 748981622

319,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jak kupić używany samochód i nie dać się oszukać? Zobacz 3 sposoby NA

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie