Ekrany dźwiękochłonne w polu? Tak, na drodze wojewódzkiej nr 786

Karol Biela
Ekrany dźwiękochłonne w polu? Tak, na drodze wojewódzkiej nr 786
Ekrany dźwiękochłonne w polu? Tak, na drodze wojewódzkiej nr 786
Totalny absurd na remontowanej drodze wojewódzkiej numer 786. W Promniku pod Kielcami postawiono ekrany w... szczerym polu.
Ekrany dźwiękochłonne w polu? Tak, na drodze wojewódzkiej nr 786
Ekrany dźwiękochłonne w polu? Tak, na drodze wojewódzkiej nr 786

- To uszczęśliwianie na siłę wbrew woli mieszkańców! - denerwuje się Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Będą chronić przed hałasem zboża i koniki polne? – zastanawia się autor bloga poświęconego inwestycji. Drogowcy tłumaczą, że montaż barier akustycznych był konieczny i zgodny z prawem.

Ekrany stoją po obu stronach budowanej trasy wojewódzkiej numer 786 na odcinku od granicy gminy Piekoszów przez miejscowość Promnik w sąsiedniej gminie Strawczyn. Problem w tym, że na około kilometrowym fragmencie drogi ustawiono je wzdłuż terenu, na którym... nie ma ani jednego domu!

NIKT TEGO NIE ROZUMIE

- Nie wiem, po co i dlaczego w szczerym polu zbudowano ekrany. Nie może być usprawiedliwieniem przyjęty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, bo zabudowa tych terenów to perspektywa na lata. Robienie ekranów przekreśla rozwój terenów i sprawi, że tam nigdy nie powstaną domy – denerwuje się Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.**Podkreśla, że montaż barier akustycznych wywołał złość wśród mieszkańców. – Bo nikt nie rozumie, dlaczego tak się dzieje. To uszczęśliwianie na siłę wbrew woli mieszkańców – twierdzi Tkaczyk.

„Nie mieści mi się to w głowie – po co stawiać kilometry ekranów dźwiękochłonnych w miejscu, gdzie nie ma domów? Będą chronić przed hałasem koniki polne?" – zastanawia się twórca strony internetowej blog.piekoszow.eu poświęconej inwestycji.

ZGODNIE Z PRZEPISAMI

Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, tłumaczy, że budowa ekranów akustycznych w miejscowości Promnik była konieczna i zgodna z przepisami Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. – Mówiły one, że należy chronić akustycznie tereny, które przewiduje się pod zabudowę mieszkaniową w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego – mówi Urbanowski.

I dodaje: - Inwestycja ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców oraz wszystkich użytkowników drogi, poprawić komfort życia w bezpośrednim sąsiedztwie rozbudowywanej drogi. Wszystkie rozwiązania zastosowane w projekcie są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, a zastosowanie nowej konstrukcji nawierzchni w znacznym stopniu wyeliminuje drgania oraz hałas.

EKRANY ZA 17 MILIONÓW

Przebudowa drogi wojewódzkiej numer 786 na 30-kilometrowym odcinku Łopuszno-Kielce zaczęła się pod koniec 2011 roku i potrwa do końca września tego roku. Wartość inwestycji opiewa na 113 milionów złotych, z czego 95 milionów złotych to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Budowa ekranów stanowi 14 procent wartości inwestycji, przy czym koszt budowy jednego metra bieżącego bariery akustycznej szacuje się na około 518 złotych.

Paweł Więcek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty