Co z odszkodowaniem, gdy spowodujesz wypadek i kary za brak OC. Poradnik

Paweł Puzio
Wypadek samochodem bez polisy OC może zrujnować życie
Wypadek samochodem bez polisy OC może zrujnować życie
Sprawca wypadku nie dostanie odszkodowania z polisy OC. Mogą na nie liczyć tylko poszkodowani w wyniku kraksy. Ale prawdziwe problemy będzie miał sprawca, gdy nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia. Wtedy zapłaci za wszystkie szkody z własnej kieszeni.
Wypadek samochodem bez polisy OC może zrujnować życie
Wypadek samochodem bez polisy OC może zrujnować życie

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC, chroni poszkodowanych przez sprawcę wypadku komunikacyjnego. Dlatego każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi posiadać polisę OC. Musi ją wykupić właściciel samochodu lub motocykla najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, a kierowca musi zawsze mieć przy sobie potwierdzenie ubezpieczenia. Za brak tego dokumentu grozi 50 zł mandatu. Jeśli pojazd nie jest ubezpieczony, jego właściciel musi zapłacić karę. W przypadku aut osobowych jest to 3200 zł, w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów4800 zł, a w przypadku motocykli i innych pojazdów 530 zł. Wysokość kary zależy od tego, jak długo pojazd jest nieubezpieczony. Jeśli ten okres jest krótszy niż trzy dni – właściciel auta płaci jedną piątą kary, jeśli krócej niż dwa tygodnie – połowę, jeśli dłużej niż 14 dni – całą. 

Zobacz także: Ile za ubezpieczenie OC - porównujemy stawki ze wszystkich regionów 

Ważność polisy OC mogą sprawdzać policjanci, celnicy i pogranicznicy, urzędnicy z wydziału komunikacji, inspektorzy transportu drogowego i pracownicy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ci ostatnio polują na właścicieli zarejestrowanych pojazdów, którzy nie wykupili ubezpieczenia OC. Wykorzystują do tego bazę wszystkich polis odpowiedzialności cywilnej, sprzedanych w Polsce.

Wypadek samochodem bez ubezpieczenia OC. Przygotuj się na gigantyczne wydatki

Jeśli jednak kierowca auta lub motocykla bez ważnego OC spowoduje wypadek, konsekwencje będą dużo bardziej dotkliwe. Poszkodowanym za uszczerbek na zdrowiu i uszkodzenia aut pieniądze wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ale o zwrot tego odszkodowania wystąpi do zarówno do kierowcy, jak i do właściciela pojazdu. Kwota, jaką trzeba oddać w takich sytuacjach to średnio 12 tys. zł.

- Rekordzista miał do zapłaty ponad siedemset tysięcy złotych – podkreśla Aleksandra Biały z UFG. I podaje przykłady – prawie 500 tys. zł musiał zapłacić nastolatek, który kierował motocyklem bez OC i zabił rowerzystkę, matkę kilkorga dzieci. Ponad 250 tys. zł kosztował wybryk młodego kierowcy, który nieubezpieczonym autem swojego ojca spowodował zderzenie czołowe. 

Sprawca wypadku samochodowego dostanie odszkodowanie tylko z NNW i AC a nie z OC

Gdy sprawca wypadku prowadzi pojazd z ważnym ubezpieczeniem OC, odszkodowanie dla poszkodowanych jest wypłacane z tej polisy. Ale sprawca może liczyć na pieniądze tylko, jeśli posiada ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i auto casco (AC). Z polisy NNW dostanie rekompensatę za trwały uszczerbek na zdrowiu (np. złamania), a z ubezpieczenia AC zwrot kosztów naprawy samochodu, oczywiście na warunkach określonych w umowie. Natomiast ze swojej polisy OC, sprawca nie dostanie odszkodowania. Mogą na nie liczyć pasażerowie pojazdu sprawcy, ale tylko jeśli był to przewóz z grzeczności, czyli dobrowolny i nieodpłatny, bez żadnych korzyści dla przewożącego. Jest to np. wyjazd z żoną na zakupy, czy podwiezienie autostopowicza. Pasażerom np. taksówki odszkodowanie jest wypłacane z polisy NNW.

- Każdy poszkodowany pasażer otrzyma odszkodowanie do kwoty gwarantowanej, pod warunkiem, że samochodem było przewożonych tyle osób, na ile jest zarejestrowany, a kierowca był trzeźwy – mówi Beata Krzyszczak, specjalista ds. likwidacji szkód w Proama. 

Sprawca wypadku po wypłacie odszkodowania traci też część zniżek na polisę OC. W przypadku kolizji jest to zazwyczaj 10-20 punktów procentowych.

Paweł Puzio

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty