Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz sprzedać swój samochód? Podpowiadamy, o co zadbać przed wystawieniem auta na sprzedaż

Łukasz Grochulski
Szybka sprzedaż samochodu po dobrej cenie? To możliwe! Sprawdź, co trzeba zrobić, aby sprzedaż auta zakończyła się sukcesem.
Szybka sprzedaż samochodu po dobrej cenie? To możliwe! Sprawdź, co trzeba zrobić, aby sprzedaż auta zakończyła się sukcesem. GettyImages
Sprzedaż samochodu nie musi być trudna i czasochłonna. Aby móc szybciej sprzedać swój pojazd po dobrej cenie, należy przedtem odpowiednio go przygotować. Mowa tu m.in. o ewentualnych naprawach poważniejszych usterek, wymianie zużytych elementów eksploatacyjnych czy dokładnym sprzątaniu auta. Znaczenie ma także uczciwa wycena, a także odpowiednie zdjęcia i opis, jeśli chcesz zamieścić ogłoszenie w internecie.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Sprzątanie auta – jak odnowić wnętrze?

Potencjalni nabywcy zwracają dużą uwagę na stan wnętrza wozu. Sprzedaż używanego samochodu z brudną tapicerką, zakurzoną deską rozdzielczą czy poplamionymi kanapami może już na samym początku zniechęcić osoby oglądające pojazd. Dlatego sprzątanie auta warto zacząć od środka. Pierwszy krok to usunięcie większych śmieci i niepotrzebnych rzeczy. Mowa tu np. o długopisach czy dokumentach w schowku pasażera, zużytych opakowaniach po jedzeniu czy kubkach po kawie. Po wstępnym sprzątaniu należy dokładnie odkurzyć wnętrze. W tym celu możesz udać się na stację benzynową i skorzystać z dostępnych urządzeń lub kupić poręczny odkurzacz samochodowy, który przyda się do robienia porządków w Twoim kolejnym pojeździe.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jeśli Twój samochód ma skórzaną tapicerkę, najlepiej użyć specjalnego środka do czyszczenia skór. Plamy na siedzeniach łatwo usuniesz bawełnianym wacikiem zanurzonym w alkoholu. Warto także zainwestować w odżywkę, która nawilży skórę i odpowiednio ją zabezpieczy. Do umycia tapicerki materiałowej i dywaników można użyć mieszanki 60 mililitrów płynu do prania tkanin i pół litra ciepłej wody, którą rozprowadza się czystą szmatką. Nadmiar wody i brudu usuwaj oddzielnym ręcznikiem.

Pamiętaj także o dokładnym wytarciu kurzu na desce rozdzielczej oraz innych elementach (np. tych plastikowych). W tym celu możesz użyć specjalnych kosmetyków samochodowych, środków do usuwania kurzu czy wcześniej wspomnianych wacików nasączonych alkoholem. Na koniec pamiętaj o dokładnym umyciu szyb od środka.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Mycie i czyszczenie karoserii samochodu

Przed sprzedażą samochodu trzeba także zadbać o jego nadwozie. Nawet jeśli auto posiada zarysowania czy ogniska rdzy, porządne wyczyszczenie karoserii sprawi, że będzie bardziej atrakcyjne i sprzeda się szybciej. Możesz skorzystać z myjni samoobsługowej lub automatycznej. Jednak jeśli chcesz umyć auto najdokładniej jak to tylko możliwe, dodatkowo bez ryzyka uszkodzenia lakieru – warto zrobić to ręcznie.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Do samodzielnego mycia należy użyć dedykowanego szamponu lub mydła samochodowego wymieszanego z ciepłą wodą i miękkiej gąbki lub szmatki z mikrofibry Należy dokładnie nałożyć roztwór na całą powierzchnię karoserii, a następnie spłukiwać wodą kolejne jej części. Aby na nadwoziu nie powstawały smugi, sprzątanie auta powinno odbywać się w zacienionym miejscu.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Trudne do usunięcia plamy usuniesz specjalną glinką do czyszczenia lakieru. Pordzewiałe elementy możesz łatwo zabezpieczyć środkami konserwującymi i wypierającymi wodę, np. WD-40. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się rdzy.
Do czyszczenia powierzchni szklanych świetnie sprawdzą się stare gazety (nie mylić z kolorowymi czasopismami) i zwykły płyn do mycia szyb. Po umyciu warto delikatnie wytrzeć szyby do sucha ściereczką lub ręcznikiem frotte. Jeśli chodzi o opony, wystarczy porządne szorowanie na mokro szczotką z włosia lub mycie wodą pod dużym ciśnieniem.

Ważne: Czarne elementy nadwozia (np. plastikowe zderzaki) oraz opony możesz odnowić przy użyciu czernidła samochodowego.

Naprawa auta przed jego sprzedażą

Jeśli samochód, który chcesz sprzedać, ma usterki, warto przedtem oddać go do mechanika, który dokona odpowiednich napraw. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystawić auto z wadami. Wtedy trzeba jednak liczyć się z niższą ceną sprzedaży. Przed rozpoczęciem naprawy poproś warsztat o wycenę. Dzięki temu łatwo zdecydujesz, czy będzie to dla Ciebie opłacalne.

Zanim zamieścisz ogłoszenie, możesz samodzielnie dokonać drobnych i niedrogich napraw, takich jak:

wymiana żarówek i wypolerowanie reflektorów – sprawdź oświetlenie w całym samochodzie i wymień te żarówki, które nie działają. Zamglone reflektory wyczyść przy pomocy miękkiej szmatki i wybielającej pasty do zębów lub specjalnej pasty polerskiej. Dzięki temu Twoje auto zyska świeży wygląd;

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

wymiana lub uzupełnienie poziomu płynów eksploatacyjnych – skontroluj m.in. poziom oleju, płynu hamulcowego czy spryskiwaczy szyb i w razie potrzeby go uzupełnij. Dzięki temu przy oględzinach samochodu pokażesz potencjalnym nabywcom, że auto jest zadbane i było utrzymywane w odpowiednim stanie;

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

wymiana wycieraczek – jeśli są sparciałe lub posiadają pęknięcia, kup nową parę. To stosunkowo niewielki koszt, a zabieg zrobi dobre wrażenie na zainteresowanych zakupem samochodu;

maskowanie drobnych zarysowań lakieru – jeśli karoseria posiada drobne rysy np. na masce czy drzwiach bocznych, możesz kupić specjalny marker lub emulsję. Tej drobnej naprawy warto jednak dokonać już po umyciu pojazdu.

Przed wystawieniem wozu na sprzedaż warto także sprawdzić, kiedy ostatnio wymieniono akumulator, filtry (np. oleju). Należy dodatkowo skontrolować stan klocków hamulcowych czy świec zapłonowych. Można zrobić to samodzielnie lub udać się do warsztatu samochodowego na przegląd auta. Należy także podkreślić, że jeśli posiadasz dodatkowy komplet opon, dobrze jest dołączyć je do sprzedawanego auta.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Odpowiednie zdjęcia pojazdu zachęcą potencjalnych nabywców

Większość ludzi to wzrokowcy, dlatego przy sprzedaży używanego auta i zamieszczaniu ogłoszenia w sieci nie należy lekceważyć tego, w jaki sposób zaprezentujesz auto wystawiane na sprzedaż. Zdjęcia możesz wykonać swoim smartfonem, jednak jeśli masz możliwość skorzystania z dobrego aparatu, zdecydowanie warto to zrobić. Istnieje kilka zasad o których warto pamiętać przy robieniu fotosów pojazdu:

  • przed sesją zdjęciową wyczyść dokładnie auto od wewnątrz i zewnątrz;
  • zrób zdjęcia w takim miejscu, gdzie nie ma innych samochodów, ludzi i takich elementów, które mogą rozpraszać uwagę oglądających;
  • zamieszczane fotosy powinny ukazywać cały samochód, także pod różnymi kątami (dotyczy to zarówno kabiny, jak i karoserii);
  • jeśli auto posiada np. zarysowania, wgniecenia czy wyraźne przetarcia tapicerki, które widać „na żywo” – nie ukrywaj ich.

Duże znaczenie ma także pogoda – najlepszy efekt uzyskasz, robiąc zdjęcia samochodu w słoneczny, bezchmurny dzień.

Sprzedaż samochodu a opis ogłoszenia

Jeśli planujesz sprzedać swoje auto, przyspieszysz cały proces wystawiając je na sprzedaż w internecie. Treść ogłoszenia nie może być zbyt rozległa, ale jednocześnie musi zawierać wszystkie najważniejsze dane, które są kluczowe dla osób zainteresowanych kupnem. Oprócz informacji podstawowych, warto napisać, dlaczego sprzedajesz auto i jakie wyposażenie dodatkowe ma sprzedawany model. Mowa tu np. o tempomacie, czujnikach parkowania czy asystencie podjazdu pod górę.

W ogłoszeniu powinny znaleźć się też informacje na temat przeprowadzonych napraw i tych, których Twój pojazd może jeszcze potrzebować. Oczywiście nie trzeba też przesadzać – chodzi tu głównie o uwzględnienie tych usterek, które są uniemożliwiają prawidłowe działanie samochodu.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Wycena auta – jak zrobić to dobrze?

Przy sprzedaży samochodu warto wycenić auto nieco wyżej, niż wartość, którą w rzeczywistości chcemy za niego dostać. Wynika to z faktu, że kupujący prawie zawsze próbują kupić samochód za cenę niższą niż ta proponowana w ogłoszeniu. Zasada jest taka, że im droższe auto, tym bardziej możesz podnieść oczekiwaną stawkę.

A jak sprawdzić, ile możesz spodziewać się za samochód, który chcesz sprzedać? W tym celu warto prześledzić portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi i porównać dostępne oferty. Możesz też skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego, który sprawdzi stan auta i na tej podstawie wyceni wartość pojazdu. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu do kilkuset zł.

Dobrym pomysłem może okazać się sprzedaż auta profesjonalnej firmie, która zajmuje się ich bezpośrednim zakupem od klientów. Wstępna wycena online zajmuje około 30 sekund, a inspekcja jest zupełnie bezpłatna i nie zobowiązuje Cię do sprzedaży. W krótkim czasie możesz więc uzyskać darmową wycenę i sprawdzić stan auta u profesjonalistów.

Szukasz opon, bagażnika albo kosmetyków samochodowych? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach motoryzacyjnych online.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty