Porsche Cayenne V6

Leszek Mielczarek
Czasy nie są lekkie i wyraźnie odczuwają to również firmy motoryzacyjne, które imają się najprzeróżniejszych sposobów, aby poprawić swoje wyniki sprzedaży. Sytuacja ta dotyczy także producentów luksusowych samochodów, takich jak porsche.

 


Porsche Cayenne V6

Dzięki nowej, tańszej wersji w 2004 roku nabywców
może znaleźć nawet 100 egzemplarzy porsche cayenne
.

Ostatnim pomysłem specjalistów tej marki jest zastosowanie w modelu cayenne silnika V6 zapożyczonego od nieco mniej prestiżowego, ale bliźniaczego modelu made in Wolfsburg - Volkswagena Touarega.
Oczywiście inżynierowie Porsche zanim umieścili nowy silnik pod maską swojego SUV-a sporo czasu spędzili majsterkując przy nim. W efekcie podnieśli moc 3,2-litrowej jednostki napędowej z 220 do 250 KM oraz poprawili dynamikę momentu obrotowego. Co prawda, moment wzrósł tylko o 5 Nm, ale za to jest dostępny już przy 2500 obr./min (w touaregu przy 3200 obr./min).
Wysiłki opłacały się - zmodyfikowany silnik zdecydowanie lepiej radzi sobie z ponaddwutonowym samochodem niż oryginalna jednostka Volkswagena.

Napęd w Cayenne V6 standardowo przenoszony jest na koła za pośrednictwem nowej, sześciobiegowej skrzyni ręcznej. Opcjonalnie można zamówić sześciostopniowego Tiptronica.

Poruszane są permanentnie obie osie, przy czym w normalnych warunkach 38 proc. mocy kierowane jest na przednie koła, zaś 62 proc. na tylne. Kiedy sytuacja na drodze się zmienia, system automatycznie modyfikuje rozkład mocy, aby zapewnić stabilne zachowanie pojazdu - w skrajnych przypadkach 100 proc. napędu może być przekazywane tylko na przednie lub tylne koła. Dodatkowo kierowcę wspomaga system PSM (Porsche Stability Management - odpowiednik ESP).
 
Dla swojego najsłabszego SUV-a Porsche wybrało nazwę Cayenne - jego mocniejsi bracia nazywają się Cayenne S (340 KM, 342 tys. zł) i Cayenne turbo (450 KM, 562 tys. zł). Z zewnątrz nowa widlasta szóstka różni się od ośmiocylindrowego modelu S tylko znaczkiem na tylnej klapie i czarnym kolorem zacisków hamulcowych.
 
Cenę auta ustalono na 264 tys. zł, bliźniaczego Volkswagena Touarega z silnikiem o 30 KM słabszym można kupić o ok. 40 tys. zł taniej. Z jednej strony różnica w cenach aut nie wydaje się wygórowana za przyjemność podróżowania Porsche, z drugiej strony jednak za pieniądze te można już kupić przyzwoity samochód klasy kompaktowej (np. Fiata Stilo).
 
Leszek Kempiński, PR Manager Kulczyk Tradex
W ubiegłym roku sprzedaliśmy 70 egzemplarzy cayenne w wersjach S i Turbo. Model z silnikiem V6 będzie zdecydowanie najtańszy w gamie i liczymy, że dzięki temu bez problemu znajdzie odbiorców - w dużej mierze będą to zapewne osoby wcześniej nie związane z naszą marką.
Warto jeszcze podkreślić, iż pierwsze, terenowe Porsche spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem klientów.
 
Wybrane dane techniczne

Typ silnikabenzynowy
Pojemność skokowa3189 cm3
Moc250 KM
Przyspieszenie9,1 s
Prędkość maksymalna214 km/h
Średnie zużycie paliwa15,8 l
Długość/szerokość/wysokość nadwozia478,2 cm/192,8 cm/169,9 cm
Pojemność bagażnika540/1770 l
Cena264.776 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty