Wszystko, co musisz wiedzieć o alkomatach

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Dlaczego warto mieć alkomat i o czym trzeba pamiętać po zakupie? Czym różnią się alkomaty elektrochemiczne od półprzewodnikowych? Oto krótki poradnik dla każdego, kto zastanawia się nad zakupem alkomatu.

Co to jest alkomat?

Alkomat to urządzenie elektroniczne wyposażone w czuły sensor, które służy do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta - wystarczy je włączyć, odczekać chwilę, wdmuchać powietrze przez ustnik zgodnie z instrukcją, a po chwili odczytać wynik. Niektóre alkomaty umożliwiają również pomiar pasywny, dzięki któremu można zbadać trzeźwość u osób niewspółpracujących lub zawartość alkoholu w napojach.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Alkomat chroni użytkownika przed popełnieniem być może największego błędu w życiu. Kierowca będący pod wpływem alkoholu naraża siebie, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu na utratę zdrowia i życia. Nie mówiąc już o innych konsekwencjach w postaci utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów, wysokich grzywnach czy karze ograniczenia lub pozbawienia wolności. Niemniej nie wszystkie alkomaty zapewniają taką samą skuteczność w wykrywaniu alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenia te dzielą się na trzy główne kategorie:

  • alkomaty z sensorem półprzewodnikowym,
  • alkomaty z sensorem elektrochemicznym,
  • alkomaty stacjonarne na podczerwień (spektrofotometryczne).

Jaki alkomat wybrać?

Alkomaty półprzewodnikowe kosztują w granicach 40-400 złotych, więc nie jest to duży wydatek. Niestety takie urządzenia bywają zawodne, ponieważ reagują również na inne czynniki (np. soki owocowe, miętę, papierosy), łatwo ulegają rozkalibrowaniu i mogą zwracać błędy przy słabym naładowaniu baterii.

Z kolei za alkomaty elektrochemiczne trzeba zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych - droższe modele często przeznaczone są już do użytku profesjonalnego, np. przez policję czy w zakładach pracy. Takie urządzenia są zdecydowanie bardziej stabilne w działaniu, a wykonane nimi pomiary obarczone są niskim ryzykiem błędu (inne czynniki nie mają wpływu na wynik).
Zdecydowanie najbardziej skuteczne i miarodajne są alkomaty spektrofotometryczne, jednak takie urządzenia przeznaczone są do stacjonarnego badania m.in. na komisariatach policji, szpitalach i sądach.

O czym trzeba pamiętać po zakupie alkomatu?

Wybór dobrego alkomatu to jedynie połowa sukcesu. Żeby urządzenie działało jak należy i zachowało swoją sprawność jak najdłużej, warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących właściwego użytkowania. Oto kilka najważniejszych kwestii:

  1. Badanie alkomatem powinno nastąpić nie wcześniej niż 30 minut po spożyciu alkoholu - wykonanie pomiaru zbyt szybko może skutkować zawyżonym wynikiem lub rozkalibrowaniem urządzenia.
  2. Alkomat należy przechowywać z dala od alkoholu, w miejscu nienarażonym na ekstremalne temperatury i nadmierną wilgoć.
  3. Tuż przed badaniem należy unikać jedzenia i palenia papierosów.
  4. Nie należy naprawiać urządzenia we własnym zakresie ani używać alkomatu wymagającego kalibracji (np. ze względu na przekroczenie liczby pomiarów).

Dlaczego alkomat wymaga kalibracji?

Alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne wymagają okresowej kalibracji, czyli ponownego „zaprogramowania”. Dlaczego? Otóż po czasie i pod wpływem różnych czynników zewnętrznych sensory tracą swoją pierwotną czułość, co może skutkować zwracaniem zawyżonych lub zaniżonych wyników. Kalibrację przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem symulatora oddechu oraz wzorcowych roztworów alkoholu. Częstotliwość kalibracji określa producent urządzenia, przy czym nie należy sugerować się jedynie liczbą przeprowadzonych pomiarów - zwykle czujnik wymaga ponownego zaprogramowania po 6 lub 12 miesiącach.

Tego typu usługami jak kalibrowanie alkomatów trudni się wiele firm, jednak wśród szczególnie polecanych jest firma DO-AN z Krakowa. Cennik usługi można sprawdzić na stronie doan.com.pl. Alkomat można przekazać osobiście lub wysłać na adres: ul. Fatimska 64, 31-831 Kraków. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat alkomatów i ich kalibracji można zadzwonić pod numer +48 609 055 303 oraz +48 12 648 02 48 lub napisać e-mail na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty