Trasa S2. Ciężarówki przez Warszawę mogą jechać bez ograniczeń godzinowych!

Paweł Piątek
Od piątku, 30 grudnia br. na stałe zniesiono ograniczenia godzinowe dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 16 ton na trasie S2 pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. Wprowadzona, stała organizacja ruchu, umożliwia o każdej porze samochodom ciężarowym przejechać całą S2 przez Warszawę.
Od piątku, 30 grudnia br. na stałe zniesiono ograniczenia godzinowe dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 16 ton na trasie S2 pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. Wprowadzona, stała organizacja ruchu, umożliwia o każdej porze samochodom ciężarowym przejechać całą S2 przez Warszawę. Krzysztof Nalewajko /GDDKiA
Od piątku, 30 grudnia br. na stałe zniesiono ograniczenia godzinowe dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 16 ton na trasie S2 pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. Wprowadzona, stała organizacja ruchu, umożliwia o każdej porze samochodom ciężarowym przejechać całą S2 przez Warszawę.

Spis treści

Trasa S2. Zgoda po wnikliwej analizie

Przez cztery miesiące GDDKiA obserwowała ruch pojazdów oraz zachowania kierowców, szczególnie w godzinach szczytów komunikacyjnych. Oto wyniki tych obserwacji:

  • mniejsze natężenie ruchu i poprawa bezpieczeństwa na DK50 oraz S8 Janki – Opacz;
  • poprawa płynności ruchu w newralgicznych punktach na DK50: rondach, skrzyżowaniach i sygnalizacjach świetlnych;
  • brak utrudnień dla pojazdów ciężarowych powyżej 16 ton przy przejeździe z zachodu na wschód Mazowsza;
  • mniej znaków pionowych na S2 co daje lepszą czytelność oznakowania;
  • mniejsze zapełnienie MOP-ów na A2.

Wnioskiem podstawowym jest wzrost natężenia ruchu pojazdów ciężarowych na POW S2. W pierwszym okresie pomiarowym, sierpień - wrzesień br., wzrósł on o około 10-12 proc. Wstępne wyniki analizy wskazały, że wprowadzone zmiany nie wpłynęły negatywnie na zachowania kierowców, a zaobserwowany wzrost natężenia ruchu jest akceptowalny dla funkcjonowania S2 oraz tunelu. Pomimo wzrostu natężenia nie było ciężkich zdarzeń drogowych.

Od piątku, 30 grudnia br. na stałe zniesiono ograniczenia godzinowe dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 16 ton na trasie S2 pomiędzy węzłami Opacz
Od piątku, 30 grudnia br. na stałe zniesiono ograniczenia godzinowe dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 16 ton na trasie S2 pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. Wprowadzona, stała organizacja ruchu, umożliwia o każdej porze samochodom ciężarowym przejechać całą S2 przez Warszawę. Krzysztof Nalewajko /GDDKiA

Ponadto, zaobserwowano bardzo pozytywne zjawisko na DK50 (Ciechanów-Ostrów Mazowiecka), gdzie natężenie ruchu pojazdów ciężarowych spadło ok. 25 proc. Na tej drodze, w dużej mierze jednojezdniowej dwupasowej, zmiana powinna przynieść dużą poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Już teraz zaobserwowano poprawę płynności ruchu w newralgicznych punktach DK50 jak ronda, sygnalizacje świetlne i skrzyżowania.

Dodatkowo na drodze ekspresowej S8 pomiędzy węzłami Konotopa i Marki odnotowano spadek natężenia ruchu ciężarówek o 14 procent.

Na MOP-ach na A2 w okolicy Warszawy zaobserwowano mniejszą liczbę ciężarówek. Nie ma też już sytuacji, w których z braku miejsca na MOP, parkowały one na pasach włączenia czy wyłączenia.

Należy także mieć na uwadze, że ruch pojazdów na ringu warszawskim zmieni się po oddaniu do użytkowania odcinka drogi ekspresowej S7 Lesznowola – Tarczyn Płn. Dotyczy to przede wszystkim trasy S2 i węzła Opacz.

Trasa S2. Pierwsza rocznica tunelu w ciągu S2 POW

Od ponad roku pod częścią Ursynowa przejechało już ok. 23 mln pojazdów. To pokazuje jak potrzebna jest ta trasa pełniąca również rolę łącznika między dzielnicami Warszawy. Przez ten czas nie doszło do awarii ani nie było poważnych zdarzeń drogowych.

Nad bezpieczeństwem użytkowników, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu czuwają dyspozytorzy Centrum Zarządzania Tunelem. To oni nadzorują sytuację w tunelu. Współpracują z Państwową Strażą Pożarną i Policją w zakresie zwalczania zagrożeń.
Na bezpieczeństwo w tunelu wpływ ma również funkcjonowanie odcinkowego pomiaru prędkości. Jak przekazał Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD), który odpowiada za funkcjonowanie OPP, zarejestrowanych zostało ponad 46 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących dozwolonej prędkości.

Ponad 99 proc. kierowców przestrzega ograniczenia, a jeśli już przekraczają prędkość, to w najniższym progu, czyli między 11 a 20 km/h więcej niż pozwalają przepisy. To 67 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń.

Trasa S2. Zakaz dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne tunelem

Przez tunel nie mogą przejeżdżać pojazdy przewożące materiały niebezpieczne. GDDKiA decyzję taką podjęła w oparciu o wykonane specjalistyczne analizy, a także uwarunkowania lokalizacyjne tunelu. Wpływ miała również dostępna infrastruktura i środki związane z likwidacją i zapobieganiem zdarzeniom z udziałem pojazdów niebezpiecznych. Decyzja ta jest także zgodna z rekomendacją Urzędnika Zabezpieczenia Tunelu i opinią Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej - niezależnych jednostek w sprawie przewozu materiałów niebezpiecznych.

Pod uwagę brany był również przebieg trasy przez jedną z najgęściej zaludnionych dzielnic Warszawy, a także brak infrastruktury niezbędnej do przeprowadzania działań operacyjnych, jak np. parkingi dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. Ponadto na terenie Mazowsza nie zostały wytyczone główne drogi dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.

Wszystkie powyższe okoliczności skłoniły GDDKiA do decyzji, aby na obecnym etapie wprowadzić zakaz przejazdu przez tunel pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, czyli nadać obiektowi kategorię E. Nieuprawniony przejazd przez tunel pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne jest każdorazowo zgłaszany na Policję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty