Straż wróciła z fotoradarem na ulice Szczecinka

redakcja.regiomoto
Straż wróciła z fotoradarem na ulice Szczecinka
Straż wróciła z fotoradarem na ulice Szczecinka
Policja wyznaczyła w Szczecinku dziewięć miejsc, w których strażnicy miejscy mogą ustawiaćfotoradar. Znikają punkty na obwodnicy na ulicy Pilskiej i koło straży pożarnej.
Straż wróciła z fotoradarem na ulice Szczecinka
Straż wróciła z fotoradarem na ulice Szczecinka

Lokalizacje fotoradarów straż miejska musi uzgodnić z policją: na drogach krajowych i wojewódzkich z komendą wojewódzką Szczecinie, na gminnych i powiatowych z komendą powiatową w Szczecinku. I z tymi ostatnim szczecineccy policjanci wciąż mają problemy.

– Projekt organizacji ruchu został negatywnie zaopiniowany przez policję – mówi nam Grzegorz Grondys, komendant szczecineckiej SM.

Lista fotoradarów

Duża część ulic w Szczecinku to jednak drogi wojewódzkie i krajowe i na nich udało się niedawno uzyskać zgodę na lokalizację fotoradarów. Strażnicy mogli znowu je zacząć ustawiać (nie robili tego od początku roku, gdy zmieniły się przepisy) i od kilku dni to robią.

Nie wrócą jednak wszędzie. Policja nie zgodziła się na to, aby fotoradar SM pracował na ulicy Pilskiej i Narutowicza (drzewo koło straży pożarnej), czyli na obwodnicy. Jak nam wyjaśniał szef szczecineckich policjantów Józef Hatała, na Pilskiej będzie stał wkrótce radar Inspekcji Transportu Drogowego, kontrole będzie tam też prowadzić drogówka, a przy wskazywaniu miejsc ustawienia radarów kierowano się statystyką wypadków.

Nie znaczy to, że radary SM całkowicie znikną z obwodnicy. Strażnicy mogą je stawiać przy Sikorskiego (na wysokości garaży koło kotłowni MEC), na Narutowicza (skrzyżowanie z Kaszubską). Pozostaje także maszt przy Koszalińskiej.  Tyle trasa krajowa nr 11. Na „20” fotoradar będzie się pojawiał przy Szczecińskiej, przy wjeździe na strzelnicę.

Pozostałe lokalizacje są już na drogach wojewódzkich: w dzielnicy Trzesieka (na wysokości posesji nr 9 i 73), przy ulicy Ordona (koło ogólniaka), przy Kościuszki (posesja nr 89), przy Piłsudskiego (posesja nr 8).

Przenośny znak informujący o fotoradarze

I kolejna nowość, trzeba przyznać dość zaskakująca. Niech nas nie zdziwi widok strażników przykręcających lub odkręcających niebieskie tablice informujące o automatycznej kontroli prędkości.

Zgodnie z nowym prawem każde miejsce, w którym stoi radar, musi być oznakowane znakiem D-51. Do tej pory było tak, że podobny znak stał zwykle na rogatkach miasta i fotoradaru teoretycznie można się było spodziewać wszędzie. Dość dziwne jednak jest teraz to, że strażnicy muszą montować znak, gdy kontrolę rozpoczynają i demontować, gdy ją kończą.

– Takie mamy zalecenia i uzgodnienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych – komendant Grzegorz Grondys zapewnił nas, że to nie wynik braku wystarczającej liczby tablic. Zarząd dróg wojewódzkich jeszcze nie zdecydował, czy podobne reguły będą obowiązywać na ich drogach.

W zeszłym roku wpływy do kasy Szczecinka z mandatów za przekroczenie prędkości wyniosły 1,8 mln zł (w Białym Borze kilka milionów). Plan budżetowy na ten rok zakłada 1,2 mln. Strażnicy kilka miesięcy kontroli prędkości nie prowadzili, bo brakowało rozporządzeń do nowej ustawy fotoradarowej. Czy w związku z tym uda im się plany wykonać? Wiele zależy od tego, jak szybko będą w lecie jechać turyści pędzący nad morze.

Rajmund Wełnic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty