Sprzedałeś auto?Zapłać podatek!

Maciej Krzywoszyński
Fot. archiwum: Sprzedaż samochodu przed upływem pół roku od daty jego zakupu może być kosztowna. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym sprzedaż pojazdu stanowi źródło przychodu wyłącznie wtedy, gdy zostanie dokonana przed upływem pół roku od momentu kupna
Fot. archiwum: Sprzedaż samochodu przed upływem pół roku od daty jego zakupu może być kosztowna. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym sprzedaż pojazdu stanowi źródło przychodu wyłącznie wtedy, gdy zostanie dokonana przed upływem pół roku od momentu kupna
Udostępnij:
Jeśli kupiłeś i zarejestrowałeś samochód możesz go oczywiście sprzedać, ale lepiej nie robić tego przed upływem pół roku od daty zakupu.

Kupiłeś i zarejestrowałeś samochód, który po kilku miesiącach ci się znudził? Możesz go oczywiście sprzedać, ale lepiej nie robić tego przed upływem pół roku od daty zakupu.

 

Sprzedaż samochodu nawet po tygodniu od kupna i rejestracji nie jest oczywiście zakazana, ale może okazać się kosztowna. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym sprzedaż rzeczy ruchomych (w tym samochodów) stanowi źródło przychodu wyłącznie wtedy, gdy zostanie

Fot. archiwum: Sprzedaż samochodu przed upływem pół roku od daty jego zakupu może być kosztowna. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym sprzedaż pojazdu
Fot. archiwum: Sprzedaż samochodu przed upływem pół roku od daty jego zakupu może być kosztowna. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym sprzedaż pojazdu stanowi źródło przychodu wyłącznie wtedy, gdy zostanie dokonana przed upływem pół roku od momentu kupna

dokonana przed upływem pół roku od kupna (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup). Jednak z zapłatą podatku musimy się liczyć tylko wtedy, gdy sprzedamy samochód drożej, niż go kupiliśmy. Kwotą traktowaną przez Urząd Skarbowy jako przychód i podlegającą opodatkowaniu jest różnica między ceną na umowie kupna oraz na umowie sprzedaży.

 

Jeśli przykładowo kupiliśmy samochód za 5000 zł, a sprzedaliśmy za 6000 zł, to będziemy musieli rozliczyć się z urzędem "tylko" z tysiąca złotych. Jak podkreśla Szymon Ossowski z Izby Skarbowej w Poznaniu, przy obliczaniu podatku rzeczywiście brane są pod uwagę kwoty z umowy kupna i sprzedaży, ale tylko wtedy, gdy nie odbiegają znacząco od cen rynkowych pojazdu.

 

Zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym, jeśli deklarowane kwoty będą niewspółmierne do rynkowej wartości samochodu - przychód ze sprzedaży może określić organ podatkowy, czyli Urząd Skarbowy. Problem może dotyczyć wielu tysięcy osób, które przywiozły samochód używany np. z Niemiec, następnie go zarejestrowały i przez jakiś czas użytkowały, a teraz chcą go sprzedać. Jak pokazuje praktyka, wartość przywożonych samochodów jest znacznie zaniżana (w celu uniknięcia wysokiej opłaty akcyzowej). Nie opłaca się więc takiego samochodu sprzedawać przed upływem pół roku. Sprzedając go bowiem po cenie rynkowej i wpisując taką kwotę w umowie, zmuszeni będziemy do zapłaty podatku dochodowego. Jeśli natomiast na umowie wpiszemy dużo niższą cenę w celu uniknięcia podatku, możemy mieć problemy z Urzędem Skarbowym - czyli nie dość, że zapłacimy podatek, to być może także i karę.

 

Co bardzo ważne, osiągnięty ze sprzedaży samochodu czy innej rzeczy ruchomej przychód podlega opodatkowaniu łącznie z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym. Zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym ów przychód wpisujemy do rocznego zeznania podatkowego PIT.

 

Recepta na uniknięcie tych wszystkich dodatkowych kosztów i formalności jest tylko jedna - sprzedanie samochodu po upływie pół roku od daty jego zakupu. 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska coraz bardziej rowerowa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie