Sprzedaż auta. Sprzedaż poprzez pełnomocnika

Paweł Piątek
Sprzedaż samochodu nie jest czynnością skomplikowaną. Czasami jednak, z różnych przyczyn, nie może dokonać tego osobiście właściciel auta lub wszyscy jego współwłaściciele. Co w takiej sytuacji można zrobić Można skorzystać z pomocy pełnomocnika wystawiając mu odpowiednie upoważnienie, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Podpowiadamy na jakie.
Sprzedaż samochodu nie jest czynnością skomplikowaną. Czasami jednak, z różnych przyczyn, nie może dokonać tego osobiście właściciel auta lub wszyscy jego współwłaściciele. Co w takiej sytuacji można zrobić Można skorzystać z pomocy pełnomocnika wystawiając mu odpowiednie upoważnienie, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Podpowiadamy na jakie. iStock
Sprzedaż samochodu nie jest czynnością skomplikowaną. Czasami jednak, z różnych przyczyn, nie może dokonać tego osobiście właściciel auta lub wszyscy jego współwłaściciele. Co w takiej sytuacji można zrobić Można skorzystać z pomocy pełnomocnika wystawiając mu odpowiednie upoważnienie, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Podpowiadamy na jakie.

Sprzedaż samochodu jest stosunkowo prostą i dość popularną czynnością. By przeprowadzić ją zgodnie z prawem musimy sporządzić umowę kupna-sprzedaży (może to zrobić każda ze stron). Możemy też – i to najczęściej wybierają osoby sprzedające i kupujące auto – pobrać dostępne w internecie wzory takiej umowy i tylko osobiście wypełnić odpowiednie rubryki.

W umowie kupna-sprzedaży pojazdu muszą się znaleźć następujące dane:

  • data i miejsce zawarcia transakcji;
  • dokładne dane identyfikacyjne obu stron transakcji (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu);
  • opis przedmiotu transakcji (samochodu), w tym: marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu, aktualny przebieg, kolor auta;
  • cena, za jaką pojazd zostanie sprzedany;
  • data przekazania pojazdu kupującemu;
  • informacja o tym, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy;
  • oświadczenie kupującego, że zna stan techniczny pojazdu i go przyjmuje.

Umowa musi być sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach. Na każdym z nich podpisują się obie strony transakcji.

Sprzedaż poprzez pełnomocnika

Często dochodzi jednak do sytuacji, że właściciel lub właściciele sprzedawanego pojazdu nie mogą w tej czynności uczestniczyć osobiście. Co wtedy można zrobić?

Auto można również sprzedać przez upoważnionego pośrednika. W upoważnieniu muszą się znaleźć dane sprzedającego pojazd (upoważniającego), jak i dane pośrednika (upoważnionego). Odpowiedni formularz znajdziemy także w internecie.
Sprzedając przez pośrednika pamiętajmy jednak, by w rubryce „sprzedający” wpisać dane właściciela lub właścicieli pojazdu, a nie dane pośrednika – w zamieszaniu i emocjach związanych ze sprzedażą czasami zdarzają się takie sytuacje. W przeciwnym wypadku podczas przerejestrowania auta lub przy zgłoszeniu sprzedaży, urzędnik nie przyjmie naszej umowy i trzeba ją będzie poprawić i sporządzić ponownie.

Pamiętajmy także, że gdy w imieniu sprzedającego występuje pełnomocnik, to on, a nie sprzedający, podpisuje się na umowie.

Czy pełnomocnikiem może być także firma?

Wbrew pozorom pełnomocnikiem może być nie tylko osoba prywatna, ale także firma. Na rynku jest sporo wyspecjalizowanych w sprzedaży aut używanych podmiotów, które pośredniczą w sprzedaży samochodów. Udzielenie pełnomocnictwa firmie może nam zaoszczędzić czas przy poszukiwaniu nabywcy pojazdu. Pamiętajmy jednak, że firma za swoją pracę może oczekiwać od nas prowizji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty