Rajd Pojazdów Zabytkowych w weekend majowy

Karol Biela
Rajd Pojazdów Zabytkowych w weekend majowy
Rajd Pojazdów Zabytkowych w weekend majowy
W majowy superweekend na świętokrzyskich drogach będą królować zabytkowe auta i motocykle. Tym razem pojadą w drugą stronę – z Kielc do Kazimierzy Wielkiej.
Rajd Pojazdów Zabytkowych w weekend majowy
Rajd Pojazdów Zabytkowych w weekend majowy

Jubileuszowa, dziesiąta edycja kazimierskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej została połączona z IX Eskapadą Patriotyczną Geologiczną.

Ta mająca swoją markę impreza rozpoczynała się zawsze na Ponidziu, skąd „starocie na kołach" jechały w różne rejony ziemi świętokrzyskiej. Teraz będzie na odwrót.

PIEKŁO, BARTEK, TETRAPODY

Rajd wystartuje w piątek, 3 maja, o godzinie 9, w Parku Etnograficznym w Tokarni pod Kielcami. Godzinę później kolumna samochodów i motocykli dotrze do Chęcin, gdzie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym tragiczną śmierć Michała Nahorskiego (zginął podczas Rajdu Gwiaździstego Adriatyku w lipcu 1959 roku).

Po rekonesansie w jaskini Piekło, w południe kierowcy zameldują się na Torze Kielce. Tu zaplanowano imprezy sprawnościowe, ale... „tylko dla staroci" (aut wyprodukowanych przed 1988 rokiem). Kolejne punkty na trasie to: zwiedzanie wielkiego pieca w Samsonowie, wizyta w Zagnańsku przed dębem Bartek, tetrapody w Zachełmiu. Atrakcją wieczoru będzie ognisko, z pysznym swojskim jadłem.

ZASADA W ODONOWIE

Sobotę, 4 maja, rajdowicze powitają porannym zlotem w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach. Potem zwiedzą rezerwat Wietrznia, Centrum Geoedukacyjne, jaskinię Raj. Po południu odbędzie się spotkanie w centrum „Niemczówka" w Chęcinach, w programie którego znajdą się wspomnienia o sukcesach polskich kierowców rajdowych; w tym – sześciokrotnego mistrza Polski Michała Nahorskiego. Na konferencję zostali zaproszeni znani w rajdowym światku Longin Bielak i Stefan Komorowicz.

Ostatniego dnia, 5 maja, X Rajd Pojazdów Zabytkowych zamelduje się w Kazimierzy Wielkiej. Od godziny 11 – na parkingu przed halą przy ulicy Kościuszki – zaplanowano „jazdę obowiązkową": pokazy sprawnościowe, z udziałem wychowanków Domu Dziecka. Dla dzieciaków to nie lada frajda; zwłaszcza, że czekają atrakcyjne nagrody!

Z Kazimierzy auta przejadą do dworu Postawków w pobliskim Odonowie. Ma tu swoją siedzibę Odonowskie Towarzystwo Kulturalne. W trakcie spotkania zostanie przypomniana postać Franciszka Postawki – znakomitego kierowcy, trzykrotnego mistrzu kraju, który kiedyś uczył prowadzić samochód... samego Sobiesława Zasadę. Pan Sobiesław zapowiedział zresztą swój przyjazd do Odonowa. Tam, o godzinie 14, nastąpi uroczyste zakończenie imprezy.

TORPEDA SEKRETARZA

Kazimierski Rajd Pojazdów Zabytkowych to projekt niezwykły, łączący sportową pasję z wartościami edukacyjnymi. Kierowcy przejechali Ponidzie wzdłuż i wszerz, zwiedzili także różne rejony ziemi świętokrzyskiej (od Sandomierza po Sielpię i Ciekoty) oraz część Małopolski. Są fanami starych aut, które – jak twierdzą – mają „serce i duszę". Na trasie zobaczymy nawet perełki z lat 30. ubiegłego wieku!

Komandorem rajdu jest Marek Krupa – wielki entuzjasta motoryzacyjnych staroci, na co dzień sekretarz powiatu kazimierskiego. Pojedzie w pierwszym szeregu, prowadząc kolumnę... swoją „złocistą torpedą": Fiatem X1/9. To unikatowy prototyp, marzenie polskich kierowców w latach 70.

Ważne

X Rajd Pojazdów Zabytkowych organizują Koło Automobilklubu Kieleckiego w Kazimierzy Wielkiej oraz Europejska Asocjacja Automobilerów z Krakowa. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów: 509-513-300, 602-762-370. 

Adam Ligiecki

[email protected] 

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty