Badanie lekarskie na prawo jazdy kilkukrotnie droższe

Karol Biela
Kursanci na prawo jazdy i kierowcy zapłacą więcej za badania lekarskie
Kursanci na prawo jazdy i kierowcy zapłacą więcej za badania lekarskie
Ministerstwo Zdrowia praktycznie z dnia na dzień wprowadziło większe opłaty za badania dla kierowców. Niemile zaskoczeni są nie tylko kursanci i właściciele szkół jazdy, ale też i sami lekarze.
Kursanci na prawo jazdy i kierowcy zapłacą więcej za badania lekarskie
Kursanci na prawo jazdy i kierowcy zapłacą więcej za badania lekarskie

Badanie lekarskie kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami kosztowało najczęściej kilkadziesiąt złotych. Na przykład w  Kielcach cena kształtowała się na poziomie 60 złotych, ale po 20 lipca, czyli po wejściu w życie rozporządzenia, w całym kraju wprowadzono jednolitą stawkę, która wynosi 200 złotych.

- Każde zwiększenie opłat powoduje zmniejszenie się liczby chętnych na kurs - twierdzi Piotr Rogula, właściciel jednej z kieleckich szkół jazdy. - Już niedługo prawo jazdy może być dobrem luksusowym, niedostępnym dla biedniejszych - zauważa Piotr Rogula.

Poza wprowadzeniem stałej stawki za badanie zastanawiające jest też tempo z jakim wprowadzono nowe przepisy. Rozporządzenie wydano 17 lipca 2014 roku, a weszło w życie już trzy dni później.

Obowiązujący akt wprowadza między innymi inne nowe wzory stosowanych dokumentów, czy ankietę dotyczącą stanu zdrowia osoby podlegającej badaniu lekarskiemu, która będzie musiała być wypełniona zanim lekarz przeprowadzi badanie. Poza tym w rozporządzeniu uwzględniono także wprowadzone 19 stycznia 2013 roku nowe kategorie prawa jazdy, jak AM, A1 i A2.

- Zaskoczył nas tak szybki tryb wprowadzenia tego rozporządzenia - mówi Katarzyna Nowak, lekarz przeprowadzający badania kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w kieleckim Centrum Medycznym Omega. - Przypuszczam, że żaden lekarz w Polsce nie był w stanie przeprowadzić badań kierowców zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem z chwilą jego wejścia w życie - dodaje Katarzyna Nowak.

Karol Biela

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty